Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie ryby i zwierzęta żyją w Smudze Umianowckiej? Badania zaskakują. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Polska Akademia Nauk policzyli gatunki w Smudze Umianowickiej. >>>Zdjęcia tego co znaleźli na kolejnych slajdach
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Polska Akademia Nauk policzyli gatunki w Smudze Umianowickiej. >>>Zdjęcia tego co znaleźli na kolejnych slajdach Robert Pisarczyk
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Polska Akademia Nauk zbadali, jakie gatunki zwierząt wodnych żyją w Smudze Umianowickiej. Rzeczka ta jest jednym z dopływów Nidy. Wyniki badań bardzo ucieszyły ekspertów. Co znaleźli? Zobacz w galerii zdjęć.

- Jak co roku od zakończenia prac hydrotechnicznych, z pomocą specjalisty ichtiologa, zbadaliśmy występowanie zespołów ryb zamieszkujących rzekę Smugę Umianowicką. Badania miały na celu poznanie składu gatunkowego i zagęszczeń osobników ryb na poszczególnych odcinkach cieku, co może pozwolić na ocenę w jakim stopniu odzyskane siedliska są ponownie kolonizowane i wykorzystywane przez ryby. Wyniki bardzo nas zaskakują i cieszą - pisze Jacek Dołęga z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Jak dodaje, tym razem, łącznie wykryto aż 16 gatunków ryb należących do rodzimej ichtiofauny oraz 4 gatunki ryb zaliczane do inwazyjnych gatunków obcych. W obserwacji gatunków inwazyjnych bardzo cieszy wielokrotnie mniej liczna obserwacja sumika karłowatego w stosunku do poprzednich badań. Gatunkiem rodzimym, który całkowicie zdominował połów oraz występował na wszystkich badanych stanowiskach, była płoć. Wysoki udział w połowie miały typowo rzeczne, reofilne gatunki ryb, takie jak kiełb krótkowąsy, kleń, jaź, jelec i boleń. Dając wyraz wyraźnemu zróżnicowaniu odtworzonych siedlisk, swoją reprezentację miały również gatunki kojarzące się głównie ze starorzeczami i wodami stagnującymi, jak: lin, wzdręga, czy słonecznica. Najliczniej występującym drapieżnikiem był szczupak, którego populacja charakteryzowała się bardzo licznym udziałem osobników młodocianych pochodzących z różnych sezonów rozrodczych.

- Największą zaobserwowaną rybą był boleń mierzący około. 60 centymetrów. Bardzo cieszy obecność gatunków ryb chronionych oraz szczególnie wyróżnionych w załącznikach tak zwanej Dyrektywy Siedliskowej: piskorz, koza pospolita i różanka. Ostatni z wymienionych gatunków przeżył w badanym cieku istne odrodzenie – w poprzednim roku stwierdzono w sumie kilkadziesiąt osobników na całym obszarze badań, a obecnie zaobserwowano maksymalne zagęszczenie wynoszące nawet ponad trzysta osobników na jeden metr kwadratowy - dodaje Jacek Dołęga.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie