Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie święto obchodziny 15 sierpnia? Wielu z nas nie wie, dlaczego właśnie ten dzień uznano za dzień chwały polskiego oręża

Marek Maciągowski
15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego. Jest to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zwanej "Cudem nad Wisłą".

Uroczystości wojewódzkie

Uroczystości wojewódzkie

Uroczystości wojewódzkie w Kielcach rozpoczną się o godzinie 10 uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ulicy Karczówkowskiej. Po przemarszu na plac Józefa Piłsudskiego przed pomnikiem Czwórki Legionowej o godzinie 11.30 rozpoczną się tu uroczystości państwowe.
Uroczystości będą przebiegać zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Zaprasza na nią kielczan komendant Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych płk dr Janusz Falecki.

Dlaczego właśnie ten dzień uznano za dzień chwały polskiego oręża?

Zwycięstwo w trudnej chwili

Gdy wydawało się, że stolica jest nie do obrony, bo prze-waga bolszewików była ogromna, Polacy przegrupowali wojska. W obronie Warszawy w 1920 roku wzięło udział ponad 80 tysięcy ochotników z całej Polski: księża, szlachta, inteligencja, młodzież akademicka i gimnazjalna. Wśród żołnierzy nie brakowało kobiet.
Właśnie 15 sierpnia po całodziennych zażartych bojach działania polskiej armii przyniosły duży sukces. Odzyskany został Radzymin. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony 16 sierpnia przez naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Oddziały wróciły na pozycje utracone przed dwoma dniami. Polacy odnieśli zwycięstwo nad armią generała Tuchaczewskiego.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Powrót do tradycji

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku.
- Święto to nie zostało nigdy anulowane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku - podkreśla podpułkownik Ryszard Najczuk.

Dopiero później ustanowiono Dzień Wojska Polskiego na 12 października - upamiętniając chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Corocznie w tym dniu odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Także święto Matki Bożej

15 sierpnia jest również ważnym świętem liturgicznym kościoła - świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maria nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została zabrana do Nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często jest łączone ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem było święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu, co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonię ogniska domowego. W całym kraju święto obchodzone jest bardzo uroczyście. Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze, gdzie na ten dzień zmierzają piesze pielgrzymki z całego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie