Jakub Rębacz z Nawodzic mistrzem i wicemistrzem Polski w speed-ballu!

Malgorzata Plaza
Jakub Rębacz wywalczył dwa tytuły. Na zdjęciu: na drugim stopniu podium, z lewej w czerwonej koszulce Szczepan Ewiak. Archiwum
Wielki sukces Jakuba Rębacza z Nawodzic. Wywalczył tytuły mistrza i wicemistrza Polski w speed-ballu.

II Mistrzostwa Polski w Speed-ballu odbyły się w Gimnazjum numer 29 w Krakowie. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy, którzy wcześniej uzyskali kwalifikacje, wygrywając w swoich województwach. Zgłosiło się ponad 100 uczestników i uczestniczek z całego kraju, a tylko w pierwszym dniu zawodów rozegrano ponad 200 meczy.

Województwo świętokrzyskie reprezentowało dwoje zawodników ze Szkoły Podstawowej w Nawodzicach - Marta Dąbrowska i Jakub Rębacz oraz jeden zawodnik z Goźlic - Kacper Moskal.

Sportowcy rywalizowali w dwóch kategoriach - grze pojedynczej (jeden na jeden) oraz super-solo, zaś cały turniej został rozegrany w systemie pucharowym (każdy z każdym), zgodnie z obowiązującymi przepisami gry w speed-ball. Dodatkowo obowiązywał podział na kategorie wiekowe. Zawodnicy z gminy Klimontów zadebiutowali w kategorii junior U13.

Po zaciętych pojedynkach, walki punkt za punkt, Jakub Rębacz wywalczył dwa tytuły: mistrza Polski w kategorii super-solo oraz wicemistrza Polski w grze singlowej. Bardzo dobrze wypadła również Marta Dąbrowska, która zdobyła czwarte miejsce w super-solo oraz dziewiąte w singlu w kategorii żeńskiej junior U13. Trenerem obydwojga zawodników jest Szczepan Ewiak, na co dzień nauczyciel w Szkole Podstawowej w Nawodzicach.

Sukces uczniów z Nawodzic oznacza, że gmina Klimontów będzie miała prawo organizacji zawodów kwalifikacyjnych województwa świętokrzyskiego do mistrzostw Polski w 2018 roku.

Speed – ball to pierwszy i jedyny sport z wykorzystaniem piłki i rakiet, w którym występują konkurencje: rozgrywane na czas, w których zawodnicy zobowiązani są do gry obiema rękami oraz z elementami gry sztafetowej. Od innych dyscyplin z wykorzystaniem rakiet i piłek różni się tym, że piłka jest na uwięzi. Jest przymocowana półtorametrową żyłką do statywu o wysokości 1,7 metra i rotuje po obwodzie wokół niego.

Speed-ball narodził się w Egipcie na początku lat 60. ubiegłego wieku. Zapoczątkował go 10-letni chłopiec Huseein Lofty, który trenował tenis ziemny pod okiem swojego ojca.

Źródło: echodnia.eu