Jakub Śmistek piątym strzelcem w Polsce

Dorota KUŁAGA
Archiwum prywatneJakub Śmistek (w żółtym stroju) zajął wysokie piąte miejsce w Mistrzostwach Polski Gimnazjów w strzelectwoe sportowym.
Dobry występ zawodników ze Staszowa na nieoficjalnych mistrzostwach kraju gimnazjów w strzelectwie sportowym

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu w Krośnie odbył się finał VI Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej. Są to nieoficjalne drużynowe i indywidualne Mistrzostwa Polski Gimnazjów w strzelectwie sportowym.

Rywalizacja przeprowadzona była w trzech etapach: powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Do każdego następnego etapu kwalifikowali się tylko zwycięzcy w kategorii drużynowej. Województwo świętokrzyskie w konkurencji karabinu pneumatycznego chłopców reprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum numer 2 Staszowie: Jakub Śmistek, Norbert Wawrzyk i Szymon Kotyra, którzy na co dzień trenują pod okiem trenera Marcina Szymańskiego w UMKS Niedźwiadek przy Zespole Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie. Reprezentanci świętokrzyskiego zapewnili sobie prawo startu w ogólnopolskim finale, dzięki wygraniu wojewódzkich eliminacji w Kostomłotach Drugich, gdzie indywidualnie zajęli trzy pierwsze miejsca w kolejności: Jakub Śmistek, Norber Wawrzyk, Szymon Kotyra.

W finale w Krośnie rywalizowało ponad stu najlepszych zawodników i zawodniczek z całej Polski w kategorii młodzików i juniorów młodszych - roczniki od 1998 do 2000, między innymi zawodnicy kadry narodowej i rekordziści kraju. Z zawodników ze Staszowa najlepiej spisał się Jakub Śmistek, który w pierwszej serii strzelań uzyskał wynik 95 na 100 punktów, a w następnych odpowiednio 92 i 93 punkty. Dzięki temu ustanowił swój nowy rekord życiowy - 280 punktów na 300 możliwych. Wynik ten pozwolił Kubie zająć piąte miejsce w gronie najlepszych gimnazjalistów w Polsce. Na uwagę zasługują też wyniki Szymona Kotyry i Norberta Wawrzyka, dla których zawody w Krośnie były pierwszą tak dużą imprezą sportową. Norbert z wynikiem 264 punktów został sklasyfikowany na 14 miejscu, a Szymon uzyskał 245 punktów i został sklasyfikowany na 23 pozycji. To również rekordy życiowe tych zawodników.

Dodajmy, że drużynowo zawodnicy Publicznego Gimnazjum numer 2 w Staszowie zajęli szóste miejsce z wynikiem 789 punktów. Patronat sportowy nad zawodami objął Polski Związek Strzelectwa Sportowego, a do organizacji włączył się Polski Komitet Olimpijski.