Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Reklewski - nowy szef Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Lidia Cichocka
Rodzina Jana Reklewskiego pochodzi ze Świętokrzyskiego.
Rodzina Jana Reklewskiego pochodzi ze Świętokrzyskiego.
Świętokrzyski Park Narodowy od 1 sierpnia ma nowego dyrektora. Został nim doktor Jan Reklewski, poprzednio naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Departamencie Leśnictwa i Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska.

Jan Reklewski ma 48 lat i rodzinnie związany jest z ziemią świętokrzyską skąd pochodzi jego ojciec. Jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 12 lat pracował w Kampinoskim Parku Narodowym i napisał doktorat o reintrodukcji rysia w Kampinosie. Od 2010 roku był pracownikiem Ministerstwa Środowiska, od 2013 roku na stanowisku naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w Departamencie Leśnictwa i Ochrony Przyrody.

Poprzedniego dyrektora Piotra Szafrańca odwołał nowy minister profesor Jan Szyszko na początku kwietnia tego roku. Reklewski jest szóstym dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 10 lat. Nie jest tajemnicą, że zadaniem Reklewskiego jest zakończenie sporu z oblatami i zwrócenie im zachodniego skrzydła zabudowań klasztornych, w których obecnie mieści się muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego a park zajmuje od lat 50. XX wieku. Zapowiadał to poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wielkim orędownikiem tej idei był wicepremier i świętokrzyski poseł Przemysław Gosiewski.

Nowy dyrektor spotkał sie już z superiorem klasztoru ojcem Zygfrydem Wiechą.- Spotkaliśmy się ze zrozumieniem – mówi zakonnik. Chcemy działać pozytywnie. Do końca miesiąca dyrektor ma się zapoznać z kwestiami formalnymi.

Przekazanie przez park budynku wymaga załatwienia kwestii formalnych, a przede wszystkim znalezienia nowej siedziby dla muzeum. O tym była mowa kilka lat temu, ale nie dysponując działką ówczesny dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego podjął decyzję o modernizacji wystawy, co uczyniono. Dzisiaj Świętokrzyski Park Narodowy chce zabiegać o budowę nowej siedziby już poza Świętym Krzyżem, na przykłąd na terenie gminy Bieliny, która w dalszym ciągu dysponuje gruntem, który poprzednio chciała przeznaczyć na siedzibę muzeum. Nowy obiekt ma być ekologiczny i nowoczesny.

Po wyprowadzce parku w zachodnim skrzydle oprócz pomieszczeń mieszkalnych - zakonnicy dzierżawią teraz pokoje dla nowicjatu od parku- ma powstać wystawa poświęcona bogatej historii Świętego Krzyża. – Święty Krzyż na to zasługuje – podkreśla ojciec Wiecha.- Obecnie mamy małą wystawę, a jest co pokazać, poczynając od czasów świetności, na przykład biblioteki świętokrzyskiej, poprzez badania archeologiczne ukazujące przebudowy aż po czasy istnienia tu więzienia.

Jan Reklewski przebywa obecnie na urlopie, wraz z najbliższymi przenosi się do rodzinnej miejscowości położonej na obrzeżu Gór Świętokrzyskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie