Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedenaście miejscowości w powiecie opatowskim bez wody pitnej. Wykryto w niej bakterie grupy coli

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Fot. powiat opatowski
Jedenaście miejscowości na terenie powiatu opatowskiego, zasilanych z wodociągu w Kobylanach w gminie Opatów, jest pozbawionych wody przydatnej do spożycia. W próbkach wykryto bakterię z grupy coli. Woda dowożona jest beczkowozami.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opatowie Jolanta Rękas- Szylar poinformowała, że woda z wodociągu w Kobylanach w gminie Opatów jest niezdatna do spożycia. Chodzi o miejscowości Kobylany, Kobylanki, Jagnin, Strzyżowice, Czerników Karski, Kochów, Wymysłów, Jurkowice, Tomaszów, Jałowęsy, Czerników Opatowski.

W próbce pobranej we wtorek, 14 grudnia w Jałowęsach, wykazano bakterie z grupy coli. Woda może być używana do prac porządkowych i spłukiwania toalet. Absolutnie nie nadaje się do picia, mycia owoców i warzyw spożywanych na surowo.
Obecnie trwa dezynfekcja wody i płukanie sieci. Pobierane będą kolejne próbki do badania. Mieszkańcy miejscowości, do których dostarczana jest woda z wodociągu w Kobylanach, przynajmniej do poniedziałku, 20 grudnia nie mogą z niej korzystać do celów spożywczych oraz mycia.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie od soboty 18 grudnia do poniedziałku 20 grudnia dostarczać będzie mieszkańcom wodę pitną. Punkty dostarczania znajdują się przy posesjach sołtysów poszczególnych wsi.

Godziny dostarczania wody:

  • Godzina 7.15 – 8.00 – Kobylany, Kobylanki
  • Godzina 8.00 – 10.00 – Jurkowice, Tomaszów
  • Godzina 11.15 – 11.45 – Czerników Karski, Czerników Opatowski
  • Godzina 12.45 – 13.15 – Jagnin, Strzyżowice
  • Godzina 13.15 – 15.00 – Kochów, Wymysłów
  • Godzina 10.00 – 11.00 – Jałowęsy

- Obecność bakterii została stwierdzona tylko w jednym punkcie kontrolnym, w miejscowości Jałowęsy, ale z ostrożności do czasu wyjaśnienia sytuacji należy powstrzymać się od używania wody z wodociągu do celów spożywczych- mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz gminy Opatów.- Jestem przekonany, że najpóźniej do połowy następnego tygodnia wszystko wróci do normy. Do tego czasu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz w razie potrzeby strażacy ochotnicy, będą zaopatrywać mieszkańców tych sołectw w wodę pitną.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie