Jednomiesięczny darmowy rachunek za prąd dla gospodarstw domowych – już w IV kwartale 2023 r.

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

W IV kwartale 2023 r. polskie gospodarstwa domowe uzyskają obniżkę opłat za zużytą energię elektryczną. Wynika to z Rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wejdzie w życie 19 września 2023 r.

Ten upust to odpowiedź rządu na zablokowanie przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5% zmniejszenie cen za zużycie energii elektrycznej w 2023 roku. Dzięki nowym przepisom każde gospodarstwo domowe będzie mogło skorzystać z nawet 125 zł obniżki opłat za prąd od spółek Skarbu Państwa. Wśród nich znalazła się Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE S.A.).

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać zniżkę w opłatach za energię elektryczną?

Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówi o warunkach, które muszą spełnić odbiorcy energii elektrycznej, żeby skorzystać z jednorazowej obniżki za zużycie prądu 2023 r. Choć łącznie jest sześć takich wymogów, to jeśli choć jeden z nich zostanie zrealizowany, spółka, taka jak PGE, ma obowiązek udzielić upustu. Są one następujące:

 1. Wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną.
 2. Wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach.
 3. Potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii (dane osobowe, adresowe).
 4. Zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem a wrześniem 2023 r. zużycia energii elektrycznej o 5 proc., porównując je do analogicznego okresu w roku 2022.
 5. Posiadanie prosumenckiej instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii – np. paneli fotowoltaicznych zamontowanych w ogrodzie, na dachu czy też na balkonie).
 6. Korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny i gospodarstw rolnych – do 4000 kWh rocznie, a także dla osób z niepełnosprawnościami – do 3600 kWh rocznie).

Spółki energetyczne określą indywidualnie sposób informowania konsumentów o tym, jakie zgody trzeba wypełnić lub jakie dokumenty należy dostarczyć, żeby potwierdzić spełnienie wymogów.

Jak jest liczona kwota upustu i kiedy zostanie on przyznany?

Na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska sprzedawcy prądu w rozliczeniach z klientami w 2023 r. muszą obniżyć swoje należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Zgodnie z tymi wyliczeniami, przy średniej cenie prądu na poziomie 0,4140 zł za kWh, maksymalna obniżka dla gospodarstwa domowego sięgnie 125 zł.

Upusty za energię elektryczną mają zostać rozliczone przez sprzedawców energii elektrycznej do końca 2023 r. Klienci będą informowani, w jakiej formie to nastąpi, choć standardowym rozwiązaniem będzie zwykle faktura lub faktury korygujące i kompensata z innymi dokumentami sprzedaży.

Inne rozwiązania zmniejszające koszty energii

Upust na energię elektryczną dla gospodarstw domowych w IV kwartale 2023 r. to niejedyny instrument pomocy rządowej dla konsumentów, którym zależy na niskich fakturach za prąd. Przypomnijmy o Tarczy Solidarnościowej, która obowiązuje do końca roku. Zastosowane w niej rozwiązania zostały wprowadzone ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r.

Tarcza Solidarnościowa zagwarantowała stabilizację cen energii i stawek opłat na poziomie cen z 2022 r. dla zużycia rocznego na poziomie:

 • 2000 kWh dla gospodarstw domowych,
 • 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami,
 • 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny i gospodarstw rolnych.

W przypadku przekroczenia tych limitów w 2023 r. gospodarstwa domowe nadal były objęte wsparciem w postaci ceny maksymalnej za energię elektryczną. Została ona ustalona na 693 zł/MWh. Zamrożenie rachunków do limitu 2 MWh było dokonane samoistnie, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń. Jedynie przy wyższych limitach konieczne było przygotowanie stosownego dokumentu.

W III kwartale te limity roczne zapewniające niższe stawki za energię elektryczną zostały podwyższone i obecnie wynoszą:

 • 3000 kWh dla gospodarstw domowych,
 • 3600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami,
 • 4000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych.

Po ostatnim zwiększeniu limitów zużycia tarcza zapewnia gospodarstwom domowym rocznie od ok. 3000 do nawet 4000 zł oszczędności na rachunkach za prąd. Energia zużyta przez klientów indywidualnej poniżej limitu kosztuje bowiem ok. 41 gr za kWh netto.

Inny z bonusów, na które mogą liczyć gospodarstwa domowe w ramach Tarczy Solidarnościowej, to obniżenie rachunków za energię elektryczną, jeśli w okresie 1 października 2022 r. – 31 grudnia 2023 r. jej zużycie zostanie ograniczone o ponad 10% w stosunku do zużycia w okresie 1 października 2021 r. – 31 grudnia 2022 r. Przy spełnieniu tego warunku gospodarstwo domowe otrzyma 10% obniżki na fakturach wystawionych przez spółki energetyczne w 2024 r.

Co ciekawe, na Tarczy Solidarnościowej zyskały także samorządy, odbiorcy wrażliwi oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tej kategorii odbiorców rząd obniżył od października 2023 r. maksymalne ceny energii z ok. 78 gr do 69 gr za kWh.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jednomiesięczny darmowy rachunek za prąd dla gospodarstw domowych – już w IV kwartale 2023 r. - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie