Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyne na świecie zawody łazików marsjańskich odbędą się w Kielcach. Minister w środę uruchomił tor i... sterował łazikiem zdalnie [WIDEO]

Anna Bilska
Anna Bilska
Drużyny z całego świata zmierzą się w Kielcach w zawodach łazików marsjańskich. W środę oficjalnie otwarto hybrydowy tor ERC mieszczący się w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej i zaprezentowano zdalny system kontroli robotem. Z Warszawy testował go minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

W środę oficjalnie otwarto polski hybrydowy tor marsjański w Kielcach. W dniach 11-13 września zmierzą się tu finaliści szóstej edycji ERC Spacer and Robotics Event - 33 drużyny z 14 krajów. To będą jedyne takie zawody na świecie - inne odwołano z powodu pandemii koronawirusa.

Pierwszymi ruchami łazika na nowym torze w Kielcach sterował z Warszawy minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Testom ministra na telebimie w auli Politechniki przyglądali się między innymi poseł Krzysztof Lipiec, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wojewoda Zbigniew Koniusz, obecny rektor uczelni Wiesław Trąmpczyński oraz Zbigniew Koruba, który funkcję rektora przejmie od września.

System zdalnej kontroli łazikami to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. - Jako inżynier jestem pod wrażeniem kreatywności, z jaką organizatorzy podeszli do realizacji tegorocznej edycji zawodów ERC. Duch innowacyjności, współpracy zespołowej oraz nastawienie na szukanie niestandardowych rozwiązań interdyscyplinarnych problemów to cechy, z których Polacy znani są za granicą. I dziś dzięki takiemu podejściu możemy się chwalić, że ERC to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny na świecie, który dojdzie do skutki po ogłoszeniu pandemii - podkreślił minister Murdzek.

Nowa, zdalna formuła zawodów kładzie jeszcze większy nacisk na autonomiczność tworzonych przez drużyny projektów. Podczas finału będą musiały sterować polskimi robotami LEO Rover za pomocą algorytmów, komend lub manipulatora. Oprócz dwóch konkurencji terenowych, będą też pozakonkursowe zestawy zadań dla inżynierów oparte o analizy mechaniczno-elektryczne - tłumaczy Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, która jest głównym organizatorem zawodów.

Przy okazji zawodów w Kielcach odbędzie się konferencja branżowa oraz Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych z warsztatami, interaktywnymi pokazami i prelekcjami popularnonaukowymi. Dla pasjonatów kosmosu, robotyki i wysokich technologii przygotowano także e-turniej oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików.

Współorganizatorami zawodów są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice", Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie