Jerzy Pyrek, kandydat na prezydenta Kielc na czacie Echa Dnia: Mam swój program poprzedzony diagnozą

Anna Bilska
Jerzy Pyrek na czacie Echa Dnia.
Jerzy Pyrek na czacie Echa Dnia. Aleksander Piekarski
Udostępnij:
W środę na czacie Echa Dnia gościł Jerzy Pyrek, kandydat na prezydenta Kielc.

aabbcc: Nic o Panu nie wiem - może krótką charakterystyka?
Jerzy Pyrek: Jestem absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracowałem jako pracownik naukowy w Politechnice Świętokrzyskiej, byłem wiceprezesem spółki akcyjnej, prowadziłem własną działalność gospodarczą. Działam społecznie od lat na rzecz osób niepełnosprawnych. Byłem pełnomocnikiem wojewody. Bliskie mi są sprawy społeczne, gospodarcze i ekonomiczne. Jako radny kończącej się kadencji byłem przeciwny sprzedaży szpitala miejskiego. Udało mi się doprowadzić do naliczania opłat od ilości osób, a nie od zużycia wody, czy powierzchni mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na mojej stronie internetowej www.jerzy-pyrek.pl

Jarek: Z czym Pan się nie zgadza?
Jerzy Pyrek: Nie zgadzam się na: - dotychczasowe funkcjonowanie miasta, co skutkuje bezrobociem i emigracją zwłaszcza młodych ludzi, - dalsze zadłużanie miasta, - na pozorowaną demokrację w postaci chociażby budżetu obywatelskiego w wysokości tylko 5 mln zł. - na bezsensowne wycinanie drzew, - na kolejne zbędne w chwili obecnej wydatki, na przykład na realizację projektu związanego z budową pomnika "Wieczna miłość" za ok. 8 mln zł, czy też remont Synagogi za 100 do 200 mln zł.

Jarek: Dlaczego kandyduje Pan na prezydenta z listy PSL?
Jerzy Pyrek: Bo wierzę w ideowość, kreatywność, potencjał i koncepcję rozwoju naszego województwa lidera tej partii Adama Jarubasa.

Jarek: Mówi się o Koronie i Vive, a co z innymi klubami sportowymi?
Jerzy Pyrek: Grubą kreską powinien być oddzielony sport zawodowy od sportu amatorskiego. Przez sport należy dzieci wychowywać. Tkwią tu duże możliwości. Mam tu na myśli ponad dwa tysiące dzieci uprawiających sport w różnych klubach, jak i olbrzymią ilość dzieci, które zamiast godzinami siedzieć przy komputerze, lub przesiadywać na klatkach schodowych powinny spędzać czas aktywnie i zdrowo. Kluby dziecięce muszą mieć odpowiednie zaplecze i wsparcie finansowe. To w tych klubach powinny rozwijać się talenty promujące i rozsławiające Kielce. Barierą sukcesu dzieci nie może być status materialny ich rodziców. Można to rozwiązać poprzez system stypendiów.

Jarek: Czy zna Pan sposób na ożywienie centrum miasta? Jaki?
Jerzy Pyrek: Należy kupić od Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nieruchomość przy ulicy Leśnej i przenieść do niej kluczowe wydziały dla funkcjonowania urzędu i optymalnej obsługi mieszkańców. Spowoduje to, że większa ilość mieszkańców będzie przyjeżdżać do centrum, przyjeżdżać z dotychczas deficytowego parkingu, robić przy okazji zakupy i pójść na kawę. Należy bezwzględnie ograniczyć powierzchnię strefy płatnego parkowania. Powinny odbywać się cykliczne imprezy kulturalno-rozrywkowe, które będą zachęcać mieszkańców do spacerów po ulicy Sienkiewicza.

Jarek: Co zniechęca do Kielc prywatnych inwestorów.
Jerzy Pyrek: Aktualna strategia funkcjonowania miasta zakłada tylko i wyłącznie funkcje usługowe. W moim programie jest zmiana na funkcje usługowo-produkcyjne. Należy bezzwłocznie stworzyć plan przestrzennego zagospodarowania, który uwolni tereny pod inwestycje, jak i budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza na obrzeżach miasta. Trzeba stworzyć przyjazną atmosferę, życzliwą i szybką obsługę. Przede wszystkim potencjalnych inwestorów nie należy szukać w Chinach, ponieważ jest wielu chętnych poważnych biznesmanów z Polski, którzy chętnie zainwestują w Kielcach korzystając z niewielkiej odległości od Krakowa, Warszawy, czy Łodzi. Równocześnie należy podjąć aktywną współpracę ze Starachowicką Strefą Ekonomiczną.

Jarek: Czy zakończyła się procedura odwołania i czy zna pan prawomocny wyrok sądu w sprawie zadłużenia miasta
Jerzy Pyrek: Złożyłem odwołanie od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach w piątek o godzinie 8.40. Do dnia dzisiejszego niestety nie dostałem wyroku z sądu wyższej instancji w Krakowie.

Jarek: Czy Pan wie, że miasto płaci czynsz Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach za dzierżawę terenu pod galerię Planty?
Jerzy Pyrek: Tak. Jest to około 400 tysięcy złotych rocznie. Jest to dla mnie rzecz niezrozumiała jak władze miasta mogą dopuścić do takiej sytuacji dysponując całą gamą różnorodnych instrumentów. Poprzez zakup nieruchomości przy ulicy Leśnej mielibyśmy częściowe, systematyczne, coroczne spłacanie poniesionych wydatków związanych z nabyciem nieruchomości.

Jarek: Zabiegał Pan o budowę centrum dla niepełnosprawnych. Na jakim etapie jest ta inwestycja?
Jerzy Pyrek: Jest lokalizacja przy ulicy Bodzentyńskiej i projekt budowlany. W najbliższej perspektywie można uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 80% wartości nieruchomości. Wkład własny wyniesie wtedy nieco powyżej 3 mln zł. Chcę aby to centrum służyło seniorom, osobom niepełnosprawnym i młodzieży działającej w ramach wolontariatu. Centrum to powinno funkcjonować jako centrum aktywizacji społecznej.

aabbcc: Nie widzę tutaj nigdzie nawiązań do PSL, z którego Pan kandyduje na stanowisko prezydenta Kielc.
Jerzy Pyrek: Jako kandydat na prezydenta mam swój program poprzedzony diagnozą. Określa on co trzeba zrobić w Kielcach, aby się rozwijały. Cała treść programu zawarta jest na mojej stronie internetowej www.jerzy-pyrek.pl. Funkcjonująca aktualnie ordynacja wyborcza pozwala na efektywne osiąganie sukcesów wyborczych z list partyjnych. Gdy zostanę prezydentem to będę prezydentem wszystkich mieszkańców Kielc niezależnie od ich preferencji politycznych. Prezydent ma łączyć a nie dzielić.

aabbcc: W jaki sposób zamierza Pan spłacić długi Kielc, szacowane na ... właśnie, ile milionów?
Jerzy Pyrek: Według wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014-2026 przyjęte uchwałą Rady Miasta nr LV/969/2013 to gigantyczne zadłużenie, a jego wartość proszę przeczytać na BIP-ie, lub mojej stronie internetowej, ponieważ nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok w postępowaniu sądowym, w tej chwili nie będę odnosił się do tej kwoty. Powiem tylko tyle, że na sesji Rady Miasta 19 grudnia 2013 roku przy okazji omawiania budżetu na 2014 rok i wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014-2016 jeden z radnych stwierdził, iż dokumenty te czyta się jak nekrolog.

aabbcc: Którymi dużymi miastami w Polsce rządzi PSL? I dlaczego wierzy Pan, że uda się przekonać kielczan do głosowania na partię chłopską?
Jerzy Pyrek: Kielce będą pierwszym miastem, jeżeli tak uznają wyborcy. Trzeba patrzeć na człowieka, jego potencjał, zaangażowanie, a nie przynależność polityczną i wierzę, że wyborcy też tak to postrzegają.

aabbcc: Na ile procent głosów Pan liczy? Tylko realnie proszę odpowiedzieć.
Jerzy Pyrek: Nigdy nie analizuję tego pod tym kątem. Dla mnie istotne jest to, co mogę zaoferować i zrobić dla miasta i jego mieszkańców, a to oni zadecydują ostatecznie. Sądzę, że przez 4 lata pełnienia funkcji radnego miasta Kielce dałem się poznać jako osoba kompetentna, konsekwentna, aktywna o dużej wrażliwości społecznej, ale mająca wiedzę z zakresu gospodarki, finansów, znająca oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

koniofix: "wspieranie małych i średnich firm" jakim sposobem to wspieranie?
Jerzy Pyrek: Wszystkie działania związane z rozbudową miasta powinny być konsultowane między innymi z przedstawicielami biznesu. Brak tych konsultacji skutkuje między innymi tym, że do wielu firm został utrudniony dojazd na przykład między ulicą Domaszowską, aleją Solidarności a ulicą Świętokrzyską. Przykłady można mnożyć: centrum, ul. 1 Maja, osiedle vis a vis. Władze miasta muszą prowadzić dialog z przedstawicielami biznesu i współpracować z nimi. Czasem wystarczy tylko nie przeszkadzać.

aabbcc: Miałem nadzieję, że przedstawi Pan sposoby spłaty długów.
Jerzy Pyrek: Po pierwsze - trzeba zweryfikować planowane w najbliższej perspektywie inwestycje, aby nie zaciągać kolejnych kredytów. Po drugie - trzeba w szybkim tempie doprowadzić do powstawania nowych miejsc pracy, co zaowocuje podatkami z PIT i CIT. Tylko ożywienie gospodarcze w mieście może spowodować to, iż emeryci, renciści i urzędnicy nie będą spłacać zadłużenia. Po trzecie - należy sprzedać spółkę Korona S.A. i przestać przekazywać na jej funkcjonowanie rocznie ok. 10 mln zł. Po czwarte - należy też zweryfikować koszty funkcjonowania pozostałych spółek miejskich.

aabbcc: Jaki skład Rady Miasta Pan prognozuje? Kto będzie rządził, kto będzie w opozycji?
Jerzy Pyrek: Jaki będzie skład rady miasta? W tej chwili jest to wróżenie z fusów. Uważam, że wybrani radni powinni zostawiać swoje legitymacje partyjne w szufladach prywatnych biurek, a pracy radnego powinni kierować się złożonym ślubowaniem, co powinno przekładać się na wspólną, rzetelną pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców.

koniofix: Wspieranie przedsiębiorców przez konsultowanie rozbudowy miasta? A może coś konkretnego? Skoro taki punkt wpisał Pan do swojego programu to chyba musi się za nim kryć jakiś konkret?
Jerzy Pyrek: Miałem na myśli prowadzenie remontów, które wykonywane były w sposób utrudniający funkcjonowanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

koniofix: same frazesy, wspieranie firm - jak? tworzenie miejsc pracy - jak? konkrety !
Jerzy Pyrek: Nowe miejsca pracy mogą powstawać w nowo budowanych zakładach pracy. Aby takie zakłady mogły powstawać musi być stworzony plan przestrzennego zagospodarowania, w którym będzie wyznaczony odpowiedni teren. Są potencjalni inwestorzy zainteresowani budową niewielkich zakładów, dających pracę kilkudziesięciu do kilkuset osobom , ale nie mają gdzie budować. Bardzo wszystkim dziękuję za pytania. Serdecznie zapraszam na wybory w dniu 16 listopada. Pamiętajcie Państwo, że Kielce są dla mieszkańców, a nie dla władzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelniczka Ania

i TO MI SIĘ PODOBA-WYPOWIEDŻ BARDZO MERYTORYCZNA I KONKRETNA- stawiam na Jerzego Pyrka - To On powinien nas reprezentować jako PREZYDENT-Takich ludzi nam potrzeba-wiedzą, co chcą i jakimi metodami - nie fantazjuje Człowiek a przemawia do mnie przekonywująco-Oby został naszym NOWYM PREZYDENTEM-Czas na  zmiany a nie na POMNIKI MIŁOŚCI-modlić możemy się w Kościołach a POMNIKÓW DOŚĆ.

G
Gość

Ludzie, naprawdę nie macie dość PSLowskiego gó.wna? 

Mało zielona ośmiornica nakradła?

Dajcie jeszcze prezydenturę jednemu z tych kolesi, to Kielce zupełnie się stoczą.

Pamiętajcie: woj świętokrzyskie i lubelskie są najbiedniejszym województwami w Polsce. W tych województwach nieprzypadkowo rządzi PSL.

Naprawdę myślicie, że jak PSLowski Pyrek będzie wami rządził to będzie lepiej?

Ogarnijcie się, proszę.

p
paulo 75

no nie zgodził bum się z zarzutami kłamstwa wobec Pana Pyrka

p
paulo 75

Nareszcie ktoś odpowiedni na odpowiednim miejscu zgadzam się z Panem Panie Jurku !

G
Gość

Radny Witold Borowiec z Porozumienia Samorządowego pozwał w trybie wyborczym radnego i kandydata na prezydenta Jerzego Pyrka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powodem jest podawana przez Pyrka nieprawdziwa kwota zadłużenia Kielc.

 

 Jeszcze nie wlazł na stołek a już kłamie. Wstyd panie Pyrek, wstyd.

J
Jarek

 Nareszcie wiarygodne i kompetentne odpowiedzi. Brawa dla Pana Jerzego Pyrka

 

G
Gość

Masz rację Igor. Pyrek rzeczywiście chce coś zrobić: obsadzić swoją rodzinę po urzędach, napchać kieszenie sobie i swoim kolesiom z PSLowskiej bandy.

Jeszcze jedna zielona ośmiornica.

 

I
Igor Kublak

Facet przez 4 lata pokazał w radzie miasta, że ma swoje zdanie, ma pomysły i chce coś zrobić. Daj mu Panie Boże siłę i wygraną.

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie