Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy szef Chemaru. Przyjechał ze Skarżyska

red
Jerzy Cukierski
Jerzy Cukierski
Jerzy Cukierski został nowym szefem Chemaru Spółka Akcyjna - to jedna z części słynnej kieleckiej firmy, która pozostała w rękach Skarbu Państwa.

Jerzy Cukierski, to prezydent Skarżyska w latach 1990-1994. W ostatnich latach był doradcą byłego już prezydenta Skarżyska Romana Wojcieszka. Ostatnio szefował skarżyskiemu Inkubatorowi Technologicznemu. Zarządzał też w przeszłości różnymi spółkami państwowymi, między innymi był prezesem Zakładu Produkcji Amunicji w Pionkach.

Cukierski ma 61 lat. Sympatyzuje z Prawem i Sprawiedliwością.

Chemar, potęga w czasach Polski Ludowej, po 1990 roku został podzielony na spółki i w większości sprywatyzowany. W rękach państwa pozostała tylko niewielka część - Chemar Spółka Akcyjna, która zajmuje się głównie administrowaniem majątkiem i mediami. Spółka zatrudnia jedynie kilkadziesiąt osó

Zakład rozpoczął działalność we wrześniu 1954 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję pierwszych wyrobów armaturowych dla przemysłu energetycznego i chemicznego. W 1964 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej. W 1978 roku przedsiębiorstwo otrzymało nową nazwę Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar, stale poszerzając produkcję. Rok 1989 i lata 90. diametralnie zmieniły sytuację na rynku. W 1991 roku zakład przekształcono w spółkę Skarbu Państwa Chemar. To otworzyło drogę do prywatyzacji zakładu. Nie było jednak chętnych na zakup przedsiębiorstwa w całości, Ratując się przed upadłością przeprowadzono głęboką restrukturyzację organizacyjną, majątkową i zatrudnienia. Przekształcono poszczególne wydziały produkcyjne w niezależne podmioty. W latach 2000-2004 powstały spółki: Zakład Aparatury Chemar, Zakład Tłocznia Chemar, Zakład Armatury Chemar, Zakład Rurociągów Chemar, Chemarbel i Odlewnia Chemar. W 2005 roku majątek spółki Zakład Aparatury Chemar sprzedano włoskiej firmie Sices Polska. Sprzedane zostały też: w 2007 Zakład Rurociągów Chemar, w 2010 Zakład Tłocznia Chemar i w 2012 Zakład Armatury Chemar. W 2012 roku połączono Chemar Spółkę Akcyjną ze spółką Chemarbel.

Po dokonanych przekształceniach organizacyjnych i własnościowych należąca do państwa Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar Spółka Akcyjna z przedsiębiorstwa produkcyjnego przekształciła się w przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. Obecnie Chemar Spółka Akcyjna jest przedsiębiorstwem energetycznym. Sprzedaje i dystrybuuje energię elektryczną oraz gaz ziemny. W 2011 spółka uzyskała status operatora systemu dystrybucyjnego gazowego i operatora sytemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego. W spółce pozostało Laboratorium Badawcze, które świadczy specjalistyczne usługi dla przemysłu. Dziś pracuje w niej kilkadziesiąt osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie