Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie. Czy to oznacza koniec protestu rezydentów?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
O porozumieniu pomiędzy ministrem a rezydentami mówili od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego Oddziału Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak.
O porozumieniu pomiędzy ministrem a rezydentami mówili od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek i dyrektor świętokrzyskiego Oddziału Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak. Dawid Łukasik
W czwartek, 8 lutego, minister zdrowia Łukasz Szumowski osiągnął porozumienie z lekarzami rezydentami. W tej sprawie w piątek, 9 lutego, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się konferencja.

Wygląda na to, że trwający od początku października minionego roku protest lekarzy rezydentów dobiegł końca. Po wielu rozmowach i negocjacjach we wtorek, 8 lutego, nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z młodymi medykami. Według resortu to kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To również przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem lekarskim.

Koniec z wypowiadaniem klauzuli opt-out?
Podczas piątkowej, 9 lutego, konferencji prasowej wojewoda Agata Wojtyszek nie kryła nadziei na rozwiązanie wielu problemów związanych z funkcjonowaniem służby zdrowia. - Zarówno w całym kraju, jak i województwie świętokrzyskim odczuliśmy protest lekarzy rezydentów. Na szczęście dziś możemy mówić o porozumieniu, na którym zyskają przede wszystkim pacjenci - przekonywała Agata Wojtyszek. - W regionie świętokrzyskim pracuje 467 rezydentów. Głośno było o masowym wypowiadaniu przez nich klauzuli opt-out, przez co młodzi medycy mogli pracować tylko 48 godzin tygodniowo rezygnując z pełnienia dodatkowych dyżurów. Dziś możemy zapewnić, że sytuacja była stale monitorowana i z pełnym optymizmem patrzymy w przyszłość. Pakiet rozwiązań zawartych w porozumieniu odpowiada na konkretne problemy związane z warunkami płacy i pracy lekarzy rezydentów - dodała wojewoda.

Najważniejszym elementem porozumienia jest zwiększenie corocznego wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szybsze osiągnięcie poziomu 6 procent PKB już w 2024 roku. Poruszone zostały również kwestie zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu, wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat oraz odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzenia sekretarek medycznych. - Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia – podkreślał minister Łukasz Szumowski.

Co to oznacza w praktyce
- Wzrost nakładów na służbę zdrowia jest działaniem podejmowanym na poziomie centralnym i przełoży się na miliardy złotych, które zostaną przekazane do wszystkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśliła Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału instytucji. - W związku z tym sytuacja szpitali i wszystkich innych placówek zdrowia, również w naszym regionie, znacznie się poprawi. W województwie świętokrzyskim w bieżącym roku na świadczenia mamy zaplanowaną wartość ponad 2,5 miliarda złotych. Już teraz wiemy, że dzięki porozumieniu ulegnie ona zwiększeniu - dodała.

Podwyżki dla lekarzy
Dyrektor Kiebzak odniosła się również do wzrostu zarobków dla lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. - To porozumienie ma wejść w życie 1 lipca bieżącego roku. Wynagrodzenie dla lekarza specjalisty pracującego w jednym szpitalu ma wynosić nie mniej niż 6 tysięcy 750 złotych brutto - poinformowała. - Oczywiście wzrost wynagrodzeń dotyczy również rezydentów. Dla specjalizacji ogólnych wyniesie ono 4 tysiące złotych brutto, natomiast dla dziedzin priorytetowych 4 tysiące 700 złotych brutto. Od trzeciego roku szkolenia specjalizacyjnego te kwoty zwiększą się odpowiednio o 500 złotych dla pierwszej grupy i 600 złotych dla drugiej - wylicza Małgorzata Kiebzak.

To jednak nie wszystko. - Porozumienie ma zachęcić lekarzy do pracy w kraju. Dlatego medycy, którzy po ukończeniu specjalizacji zdecydują się na pracę w kraju, w ciągu 2 lat otrzymają dodatkowe 600 złotych - w dziedzinie ogólnej oraz 700 złotych w priorytetowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla panów

Walentynki 2018. TOP 10 prezentów dla pań

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie