MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie o współpracy Gminy Chęciny z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach

oprac. mko
W niezwykłej scenerii dziedzińca Zamku Królewskiego w Chęcinach w asyście rycerzy dokonano uroczystego podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą i Miastem Chęciny, a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uroczystość, która bez wątpienia zapisze się złotymi literami na kartach historii królewskiego miasteczka odbyła się przy okazji realizowanej w Chęcinach konferencji naukowej goszczącej naukowców z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji.

Podpisanie historycznego porozumienia miało miejsce podczas odbywającej się w królewskim miasteczku dwudniowej konferencji naukowej pn. „Rola i miejsce dziewiętnastowiecznych pamiętników i listów w badaniach historycznych i literackich”, zorganizowanej wspólnie przez Gminę Chęciny i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Licznie przybyłych na dziedziniec Królewskiego Zamku gości powitał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. A wśród nich znaleźli się między innymi profesorowie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Prorektor profesor Marek Przeniosło, Prodziekan profesor Lidia Michalska-Bracka, Dyrektor Instytutu Historii profesor Beata Wojciechowska i profesor Wiesław Caban, a także przedstawiciele uniwersytetów i jednostek naukowych z terenu Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. W uroczystości wzięła również udział Przewodnicząca Rady Miejskiej w Chęcinach Danuta Mochocka oraz dyrektorzy szkół i instytucji z terenu Gminy i Miasta Chęciny. - Ogromnie się cieszę, że mogę powitać szanownych gości w miejscu tak wyjątkowym i szczególnym z punktu widzenia historii. To tutaj przed wiekami, w 1331 r., odbył się Zjazd Ziem Polskich, uważany za początek przyszłych sejmów i kolebkę przyszłego parlamentaryzmu w Polsce. Z przyjemnością mogę powiedzieć również, że Zamek w Chęcinach po wiekach znowu wraca do świetności i przeżywa prawdziwe oblężenie. Tym razem jednak jest to wyłącznie oblężenie turystyczne – podkreślał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, a Prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Marek Przeniosło zaznaczył, że chęciński Zamek nie jest jakimś tam zwykłym zamkiem. - To zamek królewski. To tutaj przebywali królowie i rodziny królewskie. Lepszego miejsca na podpisanie tak ważnego dla obu stron porozumienia nie mogliśmy sobie wymarzyć. Jest tu jakaś niezwykła magia tego miejsca – mówił profesor Marek Przeniosło.

Po powitaniu gości, podpisy na akcie porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą i Miastem Chęciny, a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach złożył Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski oraz profesor Marek Przeniosło, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W ramach porozumienia strony podejmą działania w celu nawiązania ścisłej współpracy w zakresie działalności naukowej, edukacyjnej i wystawienniczej oraz upowszechniania wiedzy, szczególnie z zakresu dziedzictwa kulturowo-historycznego Chęcin. - To dla nas ogromnie ważne porozumienie. Chcemy czerpać całymi garściami z wiedzy i doświadczenia znakomitych naukowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – powiedział Burmistrz Robert Jaworski. - Gminę Chęciny i Uniwersytet łączy duża prężność i szybki rozwój – dodał profesor Marek Przeniosło tuż po podpisaniu umowy o współpracy. - Zrobimy wszystko, aby równie prężnie razem rozwijać wzajemną działalność popularno-naukową i edukacyjną– podkreślał.

Warto dodać, że dzięki podpisanemu porozumieniu strony podejmą działania mające na celu upowszechnianie wiedzy, szczególnie z zakresu dziedzictwa kulturowo-historycznego, poprzez wspólne organizowanie wydarzeń oświatowych, konferencji naukowych i popularnonaukowych, spotkań środowiskowych, konkursów i innych form upowszechniania wiedzy, szczególnie z zakresu dziedzictwa kulturowo-historycznego. Strony będą też podejmowały wspólne działania w zakresie realizacji tematów badawczych i wzajemnie będą udostępniały swoje wydawnictwa dla publikacji opracowań wynikających z podjętej współpracy. Bezpłatnie będą też udostępniać sobie zasoby zbiorów bibliotecznych i zbiorów regionalnych, a także bezpłatnie przekazywać do swoich księgozbiorów własne wydawnictwa na zasadach wzajemności. W ramach współpracy w zakresie edukacyjnym studenci UJK będą brali udział w przedsięwzięciach organizowanych przez gminę. Będą tu też odbywały się praktyki studenckie.

Jak na królewskie miasteczko przystało, podpisanie aktu porozumienia zostało przypieczętowane wystrzałem z armat. Uroczysty wystrzał z hakownicy - jednej z najstarszych typów ręcznej broni palnej – oddał także profesor Marek Przeniosło. Następnie zaproszono gości na zwiedzanie Królewskiego Zamku. Potem udano się do renesansowej "Niemczówki" na ciąg dalszy konferencji naukowej.

Patronat honorowy nad konferencją sprawowali: profesor zw. Dr hab. Jacek Semaniak - Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Robert Jaworski – Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny. Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Gmina i Miasto Chęciny, Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie, Zespół Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Komitetu Nauk Historycznych PAN w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie