MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy coraz bardziej "eko"

Lidia CICHOCKA [email protected]
Loteria, w której za grata można wygrać seata czy festiwal recyklingu to jedne z wielu przejawów coraz bardziej ekologicznego podejścia do życia mieszkańców naszego województwa

- Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego potrzebują usług ekologicznych i chcą wpływać na środowisko - uważa Marta Szczecińska, rzecznika firmy MB Recykling, która zajmuje się odbiorem specjalistycznych odpadów.

- Działamy w gminach pomagając ludziom pozbywać się tych uciążliwych dla środowiska odpadów, ale już wiemy, że rzecz nie w akcjach tylko w systemie, którzy sprawi, że w każdej chwili będzie można pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów.

Odbiorą sprzęt z domu

To dlatego po wielu udanych zbiórkach niepotrzebnego sprzętu agd czy tzw. elektrośmieci firma uruchamia bezpłatny odbiór na telefon. - Cieszy mnie, że czasami ktoś przynosi odpady do naszego biura w centrum miasta, nie odmawiam wtedy i dostarczam je do naszego zakładu, ale lepiej będzie gdy ludzie będą wiedzieć co robić tak na co dzień - dodaje Szczecińska.

Uważa ona, że ze świadomością ludzi jest coraz lepiej. - Sprzyjają nam przepisy, mówiące, że importerzy sprzętu agd i rtv muszą edukować nabywców i np. często proponują odbieranie starych telewizorów w chwili kupna nowego. Szkoda, że nie dotyczy to importerów samochodów.

Nagrody za złom

MB Recykling jest jedyną w Polsce firmą, która od ponad dwóch miesięcy prowadzi loterię "Oddaj grata, wygraj seata.". Proponuje oddanie starego samochodu, za który płaci a zachętą dla właścicieli mają by losowane co miesiąc telewizory. - W styczniu na zakończenie rozlosujemy seata, sprzęt agd, laptopy - mówi Szczecińska. Zainteresowanie jest duże, w loterii już wzięło udział kilkaset osób.

Niepełnosprawni maja pracę

Bardzo dobrą ocenę zachowania kielczan chętnie sortujących śmieci ma Grzegorz Artam, dyrektor działu Ekopraca fundacji Nadzieja Rodzinie. Podopieczni fundacji - osoby niepełnosprawne znalazły pracę przy odbieraniu i sortowaniu odpadów. Początkowo pracowali odbierając raz w tygodniu posortowane śmieci spod drzwi.

- Teraz prosimy by tak samo w workach: oddzielnie szkło, papier, plastik dostarczać w umówione miejsce obok bloku - mówi Artman. - Większość osób bardzo chwalących sobie taką współpracę nami dostosowała się.

Dyrektor podkreśla, że zbierany w ten sposób surowiec jest najlepszej jakości, łatwo go zagospodarować. Nie sposób zapomnieć też o społecznym wymiarze akcji - 40 niepełnosprawnych osób ma pracę, a wkrótce będzie ich więcej, bo fundacja uruchomi drugą zmianę w sortowni a do końca roku chce kupić drugą linię technologiczną i dać pracę kolejnym 80 niepełnosprawnym. Obecnie działają oni w kilku dzielnicach. - Obsługując około 100 tysięcy mieszkańców, to jest połowa naszego miasta. Ponieważ wkrótce nasze możliwości odbioru posortowanych odpadów będą jeszcze większe będziemy mogli objąć naszym programem kolejne osiedla - zapowiada Artman.

A o tym, że warto sortować a także dawać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie przekonują w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, które w sobotę organizuje w Kielcach Festiwal Recyklingu. - Ponieważ sami interesujemy się ekologią chcieliśmy uczyć ludzi sortowania odpadów - mówi Barbara Biskup z RCW. - Myśleliśmy o zabawie połączonej z nauką w centrum miasta, ale szybko zaczęły pojawiać się pomysły co jeszcze zrobić żeby było ciekawiej, dołączały się kolejne osoby i impreza rosła.

Ekologiczny festiwal

Festiwal rozgrywać się będzie w kilku punktach Kielc oferując bardzo różnorodne zajęcia: dyskusję na temat istoty śmieci, ale także robienie strojów, instrumentów muzycznych, biżuterii i gier z rzeczy niepotrzebnych a także papieru ekologicznego. Do tego zgłosił się goszczący w Kielcach student z New Delhi. Zastosowanie tego co uczestnicy warsztatów zrobią zostanie natychmiast sprawdzone, bo będzie pokaz mody, koncert a także gry oraz wspólne wykonanie rzeźby czarownicy oczywiście z odpadów.

- Zapraszamy na te zajęcia, bo one podsuwają świetne pomysły. A jeśli festiwal się spodoba powtórzymy go za rok. Będziemy też nasze pomysły pokazywać w szkołach. Samo mówienie o sortowaniu śmieci nie wystarczy, brzmi zresztą niefajnie, ale pokazanie jakie świetne rzeczy można zrobić z czegoś co chcemy wyrzucić powinno chwycić. Sama ma torbę z dawnego baneru reklamowego, jest świetna i bardzo trwała. A jaką biżuterię można zrobić ze starych sztućców! To naprawdę warto zobaczyć i spróbować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie