MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Język polski za maturzystami. Eksperci komentują wielką próbę

Paulina Baran
Próbną maturę z "Echem Dnia" i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach zdawało blisko 14 tysięcy uczniów. To było ciekawe wydarzenie, bo nieraz udało się nam trafić w konkretne lektury, które pojawiły się potem na prawdziwej maturze.

Jakie zadania?
O sile naszej próbnej matury świadczy nie tylko liczba zdających, ale również wysoka jakość arkuszy. Od siedmiu lat przygotowują je najlepsi z możliwych autorów z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - panie Elżbieta Waszkuć oraz Małgorzata Miazga.

Warto przypomnieć, że w arkuszu maturalnym uczniowie znajdują trzy zadania. Pierwsze to czytanie ze zrozumieniem, które w tym roku dotyczyło kilku kwestii - współczesnej przemiany modelu grzeczności językowej, drugi tekst stanowił Dialog Platona, trzeci dotyczył prawdziwej rewolucji technologicznej, która czeka książkę. Drugą część egzaminu maturalnego stanowią dwa zadania, które mają być podstawą wypracowania. - Maturzyści, którzy we wtorek przystąpili do Świętokrzyskiej Próbnej Matury mięli do wyboru rozprawkę o stereotypach na podstawie fragmentu powieści Pawła Huellego „Castor” lub interpretację wiersza Józefa Barana pod tytułem „Ballada o turkoczącej planecie”.

Prezentujemy arkusz tegorocznej próbnej matury z języka polskiego 2016 i model oceniania przygotowany przez autorów arkusza.

POBIERZ ARKUSZ próbnej matury 2016 Echa Dnia z języka polskiego

POBIERZ ROZWIĄZANIA próbnej matury 2016 Echa Dnia z języka polskiego

Arkusze maturalne trafiły w ręce 13, 5 tysiąca maturzystów. To było ciekawe wydarzenie, bo nieraz udało się nam trafić w konkretne lektury, które pojawiły się potem na prawdziwej maturze.

Uczniowie mieli szansę się sprawdzić i poćwiczyć
– Kiedy przygotowujemy arkusz to staramy się, aby tekst który będzie podstawą zadań był tekstem żywym i interesującym dla ucznia. Zależy nam także, aby zagadnienia, które ten tekst podejmuje nie były błahe i skłaniały do refleksji. Zmierzamy w tę stronę, aby być jak najbliżej w charakterze zadań, które uczniowie mogą później spotkać na prawdziwej maturze majowej - wyjaśnia Elżbieta Waszkuć. Dodaje, że uczniowie dostali do interpretacji wiersz z którym najprawdopodobniej nie mieli wcześniej styczności.
– Zawsze szukamy raczej mało znanego tekstu, który nie znajduje się w podręcznikach i nie był wcześniej omawiany. Dzięki temu uczniowie mogą wykazać się własnymi kompetencjami analitycznymi oraz umiejętnością interpretacji tekstu i wyciągania z niego wniosków.

Nie było zadań przypadkowych
Metodyk Małgorzata Miazga przyznaje, że praca nad przygotowaniem arkusza maturalnego trwa kilka miesięcy.
– Wszystko dlatego, że musimy znaleźć nowe, interesujące teksty literackie, ale także takie utwory, które maturzysta będzie mógł zestawić z utworami, które są mu już znane ze szkoły. Prościej mówiąc, uczeń dostaje taki tekst, który uruchomi jego wyobraźnię oraz skojarzenia, ale ważne jest także, że interpretacja tego tekstu będzie możliwa poprzez zestawienie go z klasycznymi lekturami dzięki czemu uczniowie w swoich pracach mogą wykorzystać wyćwiczone na lekcjach umiejętności i wiedzę –wyjaśnia Małgorzata Miazga.

Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania
Warto dodać, że w naszym województwie notuje się najwyższą zdawalność poziomu podstawowego matury na co jak przyznają eksperci niewątpliwie ma wpływ Świętokrzyska Próbna Matura.

– Każde takie zewnętrzne ćwiczenie pomaga uczniom przygotować się do egzaminu maturalnego, chociażby wystawia ich na pewną próbę radzenia sobie w sytuacji stresowej oraz uczy umiejętności rozłożenia czasu na poszczególne zadania. Poza tym poszerza skalę skojarzeń ucznia różnych tekstów kultury. Nasze zadania zawsze są zbieżne z tendencjami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, tegoroczne na przykład są wzorowane na materiałach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które są dostępne na ich stronienie internetowej i każdy uczeń może je także wykorzystać we własnych przygotowaniach do matury – dodaje Małgorzata Miazga.

Oby wyniki majowej matury były jak najlepsze
Zadowolenia z dużego zainteresowania Świętokrzyską próbną maturą nie ukrywa profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który jest jednym z organizatorów tego olbrzymiego przedsięwzięcia.
- Dziękuję dyrektorom i nauczycielom za zgłoszenia. Liczę, że ten egzamin pomoże w przygotowaniu do majowej matury i przyczyni się do wysokiego wyniku świętokrzyskich szkół, a przede wszystkim do dobrego wyniku każdego maturzysty z osobna. Dla nauczyciela, czy w szkole, czy na uczelni - nie ma lepszej nagrody niż edukacyjny sukces wychowanka - zaznacza rektor.

Organizatorami próbnej matury są „Echo Dnia”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przy wsparciu Radia Kielce i Urzędu Miasta w Kielcach. Egzamin z języka polskiego to jednak dopiero początek próbnego maratonu maturalnego. W środę 9 marca uczniowie zmierzą się z „królową nauk” - matematyką, w czwartek, 10 marca rozwiążą zadania oraz napiszą wypracowanie z języka angielskiego. Arkusze i odpowiedzi na www.echodnia.eu/edukacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie