Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jolanta Magierowska ponownie powołana do zarządu powiatu!

Michał LESZCZYŃSKI
Jolanta Magierowska na nowo została powołana przez radnych powiatowych na członka zarządu powiatu opatowskiego.
Jolanta Magierowska na nowo została powołana przez radnych powiatowych na członka zarządu powiatu opatowskiego. archiwum
Radną z Tarłowa radni na nowo wybrali na członka zarządu powiatu opatowskiego. Wcześniej jednak, w październiku - na jej prośbę - radni odwołali ją z tej funkcji.

We wrześniu 2013 roku wyszło na jaw, że Jolanta Magierowska prowadzi firmę. I rzeczywiście Magierowska w Tarłowie miała sklep, który zlikwidowała. Likwidacja sklepu nie jest tożsama z likwidacją firmy, która cały czas była aktywna.

W oświadczeniu majątkowym za 2012 rok napisała, że jako właściciel sklepu spożywczo-wędliniarskiego osiągnęła przychód w wysokości miliona stu dwudziestu tysięcy złotych, natomiast w rubryce dochód, wpisała czternaście tysięcy dwadzieścia złotych. To dowód, że w 2012 roku sklep jeszcze funkcjonował. Czy w 2013 roku, już po zamknięciu sklepu działalność przynosiła jakieś zyski? Będzie wiadomo jak radna złoży oświadczenie za 2013 rok.

DUŻO WĄTPLIWOŚCI?

Po raz pierwszy Jolanta Magierowska została powołana na członka zarządu powiatu opatowskiego 4 sierpnia 2011 roku. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, zwaną zwyczajowo antykorupcyjną, członkowie zarządu powiatu nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Magierowska będąc członkiem, taką działalność prowadziła. Zgodnie z prawem podlegała odwołaniu.

Na jaw wyszło również to, że jako wiceprezes zasiadała w zarządzie Lokalnej Grupy Działania Powiatu Opatowskiego, wpisanej na listę przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jako wiceprezes, Magierowska zarządzała podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Wątpliwości było coraz więcej. Wojewoda świętokrzyski został poinformowany o tym, że Jolanta Magierowska może na stałe nie mieszkać w powiecie opatowskim lecz w powiecie lipskim w województwie mazowieckim. Według kodeksu cywilnego, miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. O miejscu zamieszkania decydują występujące łącznie dwie przesłanki faktyczne: przebywanie w znaczeniu fizycznym w określonej miejscowości i zamiar stałego w niej pobytu. Radny, który na stałe mieszka (nawet bez meldunku) poza swoim okręgiem wyborczym, według kodeksu cywilnego, nie powinien być radnym.

SZYBSZA OD PROCEDUR

Stowarzyszenie z Tarłowa - Powiat Opatowski Lepsze Jutro, kierowane przez Krzysztofa Soczewińskiego, sytuację radnej opisało we wniosku o wezwaniu rady powiatu opatowskiego do odwołania członka zarządu Jolanty Magierowskiej i przesłało do wojewody świętokrzyskiego. Wpłynięcie takiego wniosku potwierdziła Agata Wojda, rzecznik prasowy wojewody.

Tymczasem radna odpierała zarzuty Soczewińskiego. - Cały czas mieszkam w Tarłowie przy ulicy Sandomierskiej i jestem tutaj zameldowana - mówiła we wrześniu. - Od 1986 roku z mężem mamy gospodarstwo rolno-sadownicze w Woli Pawłowskiej, województwo mazowieckie. To właśnie tam według stowarzyszenia, Jolanta Magierowska ma mieszkać.

Jednak sama zainteresowana była szybsza od działań jakichkolwiek instytucji. W pierwszy dzień października poprosiła, aby ją odwołano. Stało się jak chciała. Równolegle z odwołaniem, radni podjęli też uchwałę, na temat braku przesłanek do tego, aby rada z urzędu wygasiła mandat Magierowskiej. Sprawę badała komisja rewizyjna rady powiatu. Zajmowała się tylko problemem mieszkania Magierowskiej poza powiatem opatowskim i gminą Tarłów, skąd startowała do rady. Komisja rewizyjna w końcu wydała werdykt: Magierowska mieszka w Tarłowie.

Na sesji dzień przed Wigilią radni na nowo powołali Magierowską na członka zarządu. Tym razem radna zadbała o swoje sprawy. W ostatnim dniu września 2013 roku formalnie wyrejestrowała firmę. Dowiadujemy się tego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki. Jolanta Magierowska nie jest już wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania Powiatu Opatowskiego.

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy posiedzenie zarządu, na którym podjęliśmy decyzję o przyjęciu rezygnacji pani Magierowskiej z funkcji wiceprezesa - poinformowała Krystyna Wieczorek, prezes Lokalnej Grupy.

ZNANA Z DZIAŁALNOŚCI

Jolanta Magierowska ponownie zasilając szeregi Zarządu Powiatu Opatowskiego na nowo co miesiąc otrzyma 1781 złotych diety.
Jolanta Magierowska do Rady Powiatu Opatowskiego startowała w wyborach samorządowych w 2010 z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie została wybrana. Do rady weszła za Leszka Walczyka, którego wybrano w tych samych wyborach na radnego powiatowego i na wójta gminy Tarłów. Po objęciu przez Leszka Walczyka fotela wójta Tarłowa, przestał on być radnym powiatowym. Na jego miejsce weszła Jolanta Magierowska mająca najwięcej głosów na liście po Walczyku. W październiku 2012 roku Roman Szular, sekretarz Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że od lipca 2012 roku Jolanta Magierowska nie jest członkiem tej partii.

Magierowska w gminie Tarłów znana jest z działalności charytatywnej. - Z Banku Żywności wydajemy paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących - podkreśla. - Moja działalność nie podoba się kilku osobom i lada moment ataki będą jeszcze mocniejsze. Wcześniej do rady gminy i na posła do sejmu startowałam też jako mieszkanka gminy Tarłów. Tak samo zamierzam startować w najbliższych wyborach samorządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie