Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie. Było bardzo uroczyście. Zobaczcie zdjęcia

Paulina Baran
Paulina Baran
Ochotnicza Straż Pożarna w Górnie obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Piękna uroczystość jubileuszowa odbyła się w sobotę, 17 września na placu przy stadionie w Górnie.

Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie. Było bardzo uroczyście. Zobaczcie zdjęcia

Bardzo ważne święto - 100-lecie istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie, w powiecie kieleckim, obchodziła cała społeczność miejscowości.

Uroczystość została poprzedzona zbiórką pododdziałów i wciągnięciem flagi państwowej na maszt, następnie odprawiona została msza święta polowa w intencji jednostki, w której udział wzięli druhny i druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Górno i zaprzyjaźnionych jednostek, a także liczne grono zaproszonych gości oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości druhowie jednostek OSP z gminy Górno otrzymali odznaczenia i wyróżnienia za swoją oddaną służbę i Zasługi dla Pożarnictwa. Serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim strażakom za ofiarną służbę, trud i poświęcenie złożyły władze parlamentarne i samorządowe, między innymi wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka oraz wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Tak powstawała i działała Ochotnicza Straż Pożarna w Górnie

Według ustnych przekazów straż pożarna w Górnie powstała w 1922 roku i taka data widnieje na pierwszym sztandarze OSP. Dokumenty potwierdzające istnienie jednostki są jednak z 1926 roku i jest w nich wzmianka na temat tego, że w skład OSP Górno wchodziło 22 członków czynnych. Jest również zapis, że na dowódcę oddziału wybrano miejscowego nauczyciela Bolesława Germana (ur. 1896 w Górnie, syn Józefa i Franciszk), a jego zastępcą został rolnik Bolesław Wójcik ( ur. 1902 w Górnie, syn Stanisława i Marii).

7 kwietnia 1935 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie. Jako druhowie – założyciele wymienieni zostali: Andrzej Filipczak, Jan Strząbała, Wincenty Sobczyk, Józef Błaszczyk, Antoni Grzegolec, Stanisław Siarek, Piotr Cedzyński, Wojciech Siarek, Stanisław Dybka, Józef Anioł, Andrzej Błaszczyk, Franciszek Piotrowski, Franciszek Tomczyk, Franciszek Szczepańczyk i Jan Papis. Na mocy decyzji wojewody kieleckiego z 10 lipca 1935 roku wspomniane stowarzyszenie wpisane zostało do rejestru stowarzyszeń i związków Kieleckiego Urzędu Wojewódzkiego pod numerem 374. Uchwalony został również statut organizacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie