Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100-lecia powstania Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Będzie duża uroczystość. Poznajcie niesamowitą historię

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W sobotę, 11 czerwca, Szpital Dziecięcy w Kielcach obchodzić będzie 100-lecie powstania. Z tej okazji odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osoby najbardziej zasłużone oraz wręczone zostaną Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Nie zabraknie również wystawy okolicznościowej.
W sobotę, 11 czerwca, Szpital Dziecięcy w Kielcach obchodzić będzie 100-lecie powstania. Z tej okazji odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osoby najbardziej zasłużone oraz wręczone zostaną Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Nie zabraknie również wystawy okolicznościowej. Archiwum
W sobotę, 11 czerwca, Szpital Dziecięcy w Kielcach obchodzić będzie 100-lecie powstania. Z tej okazji odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osoby najbardziej zasłużone oraz wręczone zostaną Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Nie zabraknie również wystawy okolicznościowej.

Jubileusz 100-lecia powstania Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Będzie duża uroczystość

Jubileusz 100-lecie powstania Szpitala Dziecięcego organizują Zarząd Województwa Świętokrzyskiego i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W sobotę 11 czerwca, o godzinie 11 w Izbie Przyjęć Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, przy ulicy Grunwaldzkiej 45, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osoby najbardziej zasłużone dla rozwoju różnych specjalności z zakresu chorób dziecięcych i Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Tego samego dnia o godzinie 16 w Filharmonii Świętokrzyskiej, rozpocznie się uroczystość, w trakcie której zasłużeni pracownicy Szpitala Dziecięcego otrzymają Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Wygłoszony zostanie wykład na temat 100 lat pediatrii w regionie.

W trakcie uroczystości, jak i później, będzie można również zwiedzać wystawę okolicznościową poświęconą historii pediatrii, opracowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

O historii

Przez wiele lat Szpital Dziecięcy działał w budynku przy ulicy Langiewicza. Ogłoszenie z Gazety Kieleckiej 4 stycznia 1917 roku: "Jako na pierwszą cegiełkę pod niezbędny Szpital Dziecięcy w Kielcach składam 50 koron. Doktor Władysław Buszkowski". Doktor Władysław Buszkowski żył w latach 1884-1920, kapitan legionów Polskich, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Krakowie. Do Kielc przybył z Warszawy, gdzie pracował w Szpitalu na Pradze. Ordynator oddziału wewnętrznego męskiego w Szpitalu świętego Aleksandra w Kielcach. Radny Rady Miasta. Z jego inicjatywy zorganizowano akcję "kropla mleka" dla biednych matek, zakupiono karetkę pogotowia z miejscowej firmy "F. i K. Burak", wybudowano pralnię dla najuboższych i łaźnię. W szpitalu Świętego Aleksandra, gdzie pracował, dzieci były leczone razem z dorosłymi. Warunki straszne. Panowała hiszpanka, dur, szkarlatyna, dzieci umierały masowo. Ze statystyk wynika, że w 1918 roku na 366 dzieci urodzonych w parafii katedralnej w Kielcach, umarło 172. Doktor Buszkowski za wszelką cenę starał się zorganizować osobny Szpital Dziecięcy, choć na 15 - 20 łóżek.

Cała historia powstania szpitala dziecięcego opisywana była na 90-lecie jego istnienia KLIKNIJ TUTAJ

W 2015 roku szpital przeniósł się do nowoczesnego budynku znajdującego się przy głównej siedzibie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. To wielospecjalistyczna placówka, w której wiele oddziałów jest jedynymi w regionie świętokrzyskim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie