Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu. Koncert na swojską nutę. Zobaczcie zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Jubileusz 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu. Koncert na swojską nutę.
Jubileusz 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu. Koncert na swojską nutę.
Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu świętował 10-lecie swojego istnienia. Podczas koncertu jubileuszowego nie zabrakło wspaniałej muzyki na ludową nutę, śpiewu i tańca. Prezentowali się i wspominali ostatnie lata - członkowie zespołu, ale także goście: Zespół Bochenianki i Kapela Heńka. Nie obyło się również bez serdecznych życzeń i prezentów.

Wspaniały jubileusz 10-lecia przeżywali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury Małogoszcz. Mimo, że grupa powstała w 2010 roku, to ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, uroczyste spotkanie mogli zorganizować dopiero w tym roku, również w reżimie sanitarnym.

W sobotę, 27 listopada na scenie Domu Kultury w Małogoszczu zespół w swoich pięknych, szytych na miarę strojach ludowych, prezentował swoje autorskie piosenki. Większość z nich skomponowali muzycy grający w zespole, akordeoniści - Krzysztof Pietrala i Henryk Cacek. Wiele tekstów napisał kierownik zespołu Aleksander Szymkiewicz oraz zaprzyjaźniona z piewcami folkloru, poetka i pisarka Anna Błachucka. Zespół ma na swoim koncie około 60 własnych utworów.

Serdeczne życzenia, kwiaty oraz upominki na ręce członków zespołu składali liczni goście. Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Borowskim przekazali list gratulacyjny:

- Zespół Pieśni i Tańca, który dzisiaj tak wspaniale się prezentuje, jedyny w powiecie jędrzejowskim, to piękna historia. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować całemu zespołowi, chcemy podziękować państwu za to, że poświęcacie swój czas, ale często także swoje prywatne środki finansowe na tę wspaniałą pasję, na krzewienie folkloru, promowanie całego naszego regionu i to na arenie nie tylko lokalnej, ale i międzynarodowej. Z okazji jubileuszu 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca w Małogoszczu dziękujemy za to, że realizując swoje zamiłowanie, współtworzycie i pielęgnujecie państwo najcenniejsze wartości kultury ludowej naszego regionu. Wyrażamy wdzięczność za dbałość o lokalne obyczaje i ich przekazywanie kolejnym pokoleniom. Życzymy, aby dorobek artystyczny zespołu był dalej wzbogacany służąc tradycji, a bliskie sercu melodie i barwne widowiska wzbogacały lokalne wydarzenia. Na dalsze lata działalności życzymy dobrego zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i niegasnącej pasji

- życzył burmistrz wraz z przewodniczącym.

Do życzeń dołączyli się również obecni podczas koncertu starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska oraz radni powiatowi: Zofia Stanek i Grzegorz Szymański. Wraz z prezentem, dla zespołu przygotowano jubileuszowy grawerton, którego treść odczytał włodarz powiatu:

- Z okazji 10-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu składamy serdeczne gratulacje, cieszymy się, że działalność zespołu chroni od zapomnienia tradycję, kulturę i sztukę, przynosi ludziom radość i wzruszenie. Życzymy Wam, byście tanecznym krokiem dążyli do realizacji kolejnych wspaniałych przedsięwzięć, osiągnięć i kolejnych sukcesów.

Miłym akcentem i prezentem zarówno dla jubilatów, jak i wszystkich obecnych gości, był występ zaprzyjaźnionych zespołów: Zespołu Bochenianki oraz Kapeli Heńka, którego liderem jest akordeonista, pan Henryk Cacek - również członek zespołu Pieśni i Tańca w Małogoszczu.

Podczas koncertu podziękowano byłym już członkom grupy. Wspominano także tych, którzy odeszli. Cały wieczór był pełen wspaniałej muzyki, radości, wspomnień i wzruszeń.

Historia Zespołu Pieśni i Tańca w Małogoszczu
Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu powstał w marcu 2010 roku. Głównymi inicjatorami i założycielami byli - Aleksander Szymkiewicz - pierwszy kierownik zespołu, Krzysztof Pietrala - kierownik muzyczny oraz Henryk Cacek. To oni po prywatnych rozmowach, spotkali się w Domu Kultury w Małogoszczu z ówczesnym dyrektorem Andrzejem Stańkiem i (obecnym dyrektorem) Janem Traczem, celem omówienia spraw związanych z powołaniem zespołu. Zespół spotkał się wówczas z miłym i rzeczowym przyjęciem. Już podczas pierwszego spotkania ustalono zasady ogólnego działania. Po paru dniach zespół liczył 20 osób z kapelą, a byli to: Aleksander Szymkiewicz, Henryk Cacek, Krzysztof Pietrala, Władysław Polit, Stanisław Gocel, Julian Nowak, Stefan Piotrowski, Marek Kwapisz, Mieczysław Małecki, Boniek Kwapisz, Roman Szymkiewicz, Wanda Stefańczyk, Włodzimierz Borowski, Mieczysława Stępień, Mieczysława Nieznanowska, Jan Baran, Barbara Jakubowska, Wiktor Knap, Mundek Jakubowski, Czesław Barański i Grażyna Wójcik - wszyscy z pasją i miłością do folkloru. Początkowo grupa przyjęła nazwę: Zespół Folklorystyczny Małogoszcz.

Jan Głogowski, były wieloletni burmistrz miasta i gminy Małogoszcz, podczas jednej z prób przed koncertem jubileuszowym wspominał, że jego zdaniem zespół ma swoje początki w Złotnikach...

- W Złotnikach odbywał się festyn szkolny. Pamiętam, że dyrektor Cementowni przekazał cement, a mieszkańcy z tyłu remizy zrobili scenę. Z tej okazji zaproszono dyrektora Cementowni Małogoszcz, Mirosława Majchrowicza. Siedząc w pierwszym rzędzie wraz z panem dyrektorem przyglądamy się i widzimy, że na scenie występuje zespół z sąsiedniej miejscowości, lecz wśród członków zauważyliśmy mieszkańców naszej gminy. Był tam między innymi Aleksander Szymkiewicz, Zosia Wilk, Włodek Borowski. Pomyśleliśmy sobie, że skoro są już trzy osoby, może uda się powiększyć zespół. Wiedziałem, że przecież mamy takie talenty jak Heniek Cacek, czy Krzysiu Pietrala, którzy pięknie grali na akordeonie. Odbyło się spotkanie z dyrektorem Domu Kultury w Małogoszczu. Uruchomiliśmy Alka, który - nie mam pojęcia jakim sposobem - pościągał tu jeszcze wiele innych osób o wielu talentach. Dlatego według mnie, to wszystko ma swój początek właśnie w Złotnikach - wspominał były burmistrz Małogoszcza, Jan Głogowski.

Laureaci licznych festiwali
Zespół Pieśni i Tańca (wcześniej Zespół Folklorystyczny) od samego początku brał udział w różnych festiwalach i konkursach, podczas których doceniana i nagradzana jest ich praca i pasja. Zdobyli między innymi: liczne miejsca na podium podczas Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem w Busku Zdroju, nagrodę specjalną podczas Festiwalu Chleba 2012 w Mińsku Mazowieckim i Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Wielokrotnie brali udział w festiwalu „Jawor u źródeł kultury", zdobyli III miejsce podczas 0gólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Przedbórz 2015. Reprezentowali powiat jędrzejowski i województwo świętokrzyskie podczas targów w Zakopanem. Występowali także w Pradze i wielu innych miejscach województwa i kraju.

Gratulujemy pięknego jubileuszu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie