Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich księdza Kazimierza Salwy, proboszcza parafii Bebelno w gminie Włoszczowa

Iwona Boratyn
Ksiądz Kazimierz Salwa.
Ksiądz Kazimierz Salwa. UG Włoszczowa
Ksiądz Kazimierz Salwa, proboszcz parafii Bebelno w gminie Włoszczowa, w niedzielę 11 czerwca będzie świętował jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich. Uroczysta msza święta w kościele w Bebelnie rozpocznie się o godzinie 12.

Proboszcz parafii Bebelno ksiądz Kazimierz Salwa świętuje jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich

Ksiądz Kazimierz Salwa urodził się w 1964 roku w Zagnańsku. W 1982 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Kopcu koło Częstochowy. Formacja zakonna w Zgromadzeniu Salezjańskim odbywa się w kilku etapach - prowincjat, nowicjat, postnowicjat, asystencja i studia teologiczne. Ksiądz Kazimierz przyjął święcenia kapłańskie 18 czerwca 1993 roku. Siedem lat pracował w Rzeszowie, potem na misjach w diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie. Ze względu na stan zdrowia w 2014 roku inkardynowany do diecezji kieleckiej. Zanim trafił do Bebelna, przez cztery lata pracował jako wikariusz w parafii świętego Bartłomieja Apostoła w Chęcinach. W Bebelnie jest od 2019 roku. W ostatnim czasie zakończyła się budowa nowego muru kościelnego. W planach jest wymiana dachu na zabytkowym kościele, który ma bardzo ciekawą historię.

Parafia powstała w XV wieku, pierwszy kościół był drewniany. Liber Beneficjorum Łaskiego z 1510 roku informuje, że we wsi „Bąbelno” był kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja. Po pożarze około 1511 roku zbudowano nowy kościół. W latach 1548-1618 był on w rękach innowierców. W 1657 roku okolicę spustoszyli Szwedzi, którzy wkroczyli do Bebelna w Wielkanoc i zniszczyli kościół. Kościół był też kilkakrotnie rabowany. Z początkiem XVIII wieku była już pilna konieczność budowy nowej świątyni w Bebelnie. Jej fundatorami w 1745 roku byli Antoni i Karol Bystrzanowscy, dziedzice Bebelna.

Jest to kościół modrzewiowy, zrębowej konstrukcji, jednonawowy. W 1777 roku dobudowano doń zakrystię i kruchtę. Był on także rozbudowywany w 1901 roku W ołtarzu głównym z 1894 roku - obraz Najświętszej Maryi Panny (na zasuwie – drugi patron św. Mikołaj). Na obrazie – zgodnie z relacją księdza Wiśniewskiego - w 1778 roku było 17 wotów (większość z nich zrabowali Moskale w 1794 roku). Ołtarze boczne z XIX wieku, fragmentarycznie ze starszą ornamentacją. Zabytkowe także tabernakulum, na tęczy – krucyfiks, a na wysokości bocznego ołtarza – współczesna figura Matki Bożej Fatimskiej.

Na plebanii znajduje się obraz świętego Mikołaja, prawdopodobnie wyjęty z nastawy ołtarzowej. Na tym obrazie obok świętego biskupa zostali namalowani mieszkańcy Bebelna - dzieci.

Jak pisał ksiądz Jan Wiśniewski, na południe od dzisiejszej plebanii, między Dziadówkami a Górną Wsią (nazwy części Bebelna), jest miejsce otoczone rowem w kształcie kwadratu, na którym stał ongi dawny kościół. "Znajdowano tam kafle polewane, a na nich były wyobrażone sceny z historii świętej: Adam i Ewa w raju, Kain zabija Abla i inne. Wyorano tam nawet kropielnicę, ale ciemni ludzie zniszczyli. Lud uważa ten plac za miejsce pokuty…”. Święty Mikołaj, ukryty na plebanii przykuwa uwagę, ale wymaga jeszcze szeregu dogłębnych badań.

Uroczystości jubileuszowe odbędą się w kościele w Bebelnie w najbliższą niedzielę 11 czerwca, o godzinie 12.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie