Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 65-lecia otwarcia muzeum w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Był wspaniały koncert. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Jubileusz uświetnił występ krakowskich artystów.
Jubileusz uświetnił występ krakowskich artystów. Mikołaj Opatowski
W sobotę, 21 października, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 65. rocznicy otwarcia muzeum. Wydarzenie uświetnił występ krakowskich artystów. Zobacz zdjęcia.

Jubileusz 65-lecia otwarcia muzeum w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Wielu zainteresowanych zgromadziło świętowanie jubileuszu 65-lecia otwarcia muzeum w Oblęgorku. Podczas wydarzenia doktor Magdalena Klamka, wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Kielcach, której zainteresowania badawcze koncentrują się na kulturze pamięci w kontekście muzeów sienkiewiczowskich, opowiedziała o genezie powstania oblęgoreckiej placówki, pierwszej w Polsce poświęconej nobliście.

Jubileusz uświetnił występ krakowskich artystów, wybitnego pianisty, kompozytora i aktora Konrada Mastyło oraz wokalistki Gabrieli Chciuk. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu "W stepie szerokim...", na który złożyły się utwory z sienkiewiczowskich adaptacji.

Uzupełnieniem spotkania była prezentacja archiwalnych fotografii dokumentujących początki muzeum oraz unikatowa audycja radiowa z 1958 roku z udziałem twórczyni muzeum Aleksandry Dobrowolskiej i Henryka Józefa Sienkiewicza - syna pisarza, nagranej tuż po oficjalnym otwarciu placówki.

Zobaczcie zdjęcia.

O Pałacyku Henryka Sienkiewicza

Pałacyk wraz z majątkiem ziemskim Henryk Sienkiewicz otrzymał od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia swojej pracy artystycznej. Kiedy dar ten przekazywano mu 22 grudnia 1900 roku, dom nie był jeszcze gotowy. Stały tu wprawdzie dwa połączone budynki, wybudowane przez poprzednich właścicieli – leśny domek arystokratycznej rodziny Tarłów i pawilon myśliwski rejenta Mieczysława Halika, ale nie zadawalały one ofiarodawców. Postanowiono więc do istniejących zabudowań dobudować pałac dla Henryka Sienkiewicza. Zaprojektował go architekt warszawski Hugo Kudera, nadając mu kształt, który, ze względu na zastosowany eklektyzm, budził wiele kontrowersji. Nad całością górowała okrągła wieża oraz ustawiona nad wejściem figura husarza będąca nawiązaniem do twórczości pisarza. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono herb Sienkiewicza – Oszyk.

Edward Krasiński, który odwiedził Oblęgorek tuż przed pierwszą wojną światową tak o nim pisał: "Pałacyk przerabiany, brzydki, w jakimś stylu willi neogermańsko – wiedeńskiej, był tworem składkowym różnych ofiarnych przedsiębiorstw i ludzi – bez smaku; wewnętrzne urządzenie – dary z całego kraju od szeregu osób […] wołało o pomstę do nieba".

Zupełnie inaczej widział to Henryk Sienkiewicz. Mimo wielu problemów, których, jako właściciel ziemski, nie uniknął, pisał: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…"

Ostatecznie pisarz wprowadził się tu wiosną roku 1902, a już jesienią stało się jasne, że nie może to być mieszkanie całoroczne. Ze względu na panujące chłody i wilgoć, Sienkiewicz zdecydował się wykorzystywać Oblęgorek tylko jako rezydencję letnią.

Od 65 lat w Pałacyku działa muzeum. Pierwsze dwie sale, jakie udało się otworzyć, i jakie zobaczyli pierwsi goście muzeum 26 października 1958 roku, to był gabinet i salon oraz pierwsza ekspozycja biograficzna stworzona w jadalni. W 1976 Muzeum w Oblęgorku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie