Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz i folklor w Marcinkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Jubileusz KGW w Marcinkowie połączono z przeglądem folkloru
Jubileusz KGW w Marcinkowie połączono z przeglądem folkloru Kazimierz Cuch
Jubileusz 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie, w gminie Wąchock połączono z przeglądem lokalnego folkloru. Wystąpiło 12 zespołów, z dwóch powiatów.

[galeria_glowna]

W ramach I Marcinkowskich Spotkań z Folklorem na plenerowej estradzie zaprezentowało się 12 zespołów z gmin: Wąchock, Brody, Mirzec i Skarżysko- Kościelne.

Miasto i gminę Wąchock reprezentowały: Wąchocczanki z Wąchocka, Zośki z Rataj, KGW Wielka Wieś, Węglowianki z Węglowa i Parszowianie. Z gminy Brody przyjechały: Brodowianki z Brodów, Jarzębina z Dziurowa, Echo z Adamowa. Z gminy Mirzec były Trębolanki z Trębowca i Kumosie z Gadki. Z powiatu skarżyskiego, z Grzybowej Góry dotarł zespół Grzybowianki. Każdy zespół wykonywał po trzy utwory. Prezentacje trwały kilka godzin.

NAJPIERW JUBILEUSZ

Obchody jubileuszu 80-lecia rozpoczęły się uroczystą mszą św. w miejscowej kaplicy. Odprawił ją proboszcz wąchockiej parafii ojciec Rajmund Guzik, w towarzystwie ojca Anioła Karszni.

Po mszy wszyscy w deszczu przeszli do odnowionego Wiejskiego Domu Kultury w Marcinkowie, gdzie odbyła się świecka część jubileuszu.

Historię koła przedstawiła Urszula Serafin, aktualna jego przewodnicząca. Kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie od stycznia 1983 roku, czyli blisko 30 lat. To między innymi dzięki jej staraniom w 1985 roku koło jako pierwsze w Polsce zostało odznaczone Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Koło powstało w 1932 roku z inicjatywy Marii Ćwiklińskiej. Jest jednym z najstarszych kół w naszym województwie. Pierwszą przewodniczącą była Bronisława Grzybowska. Potem było jeszcze kilka kolejnych przewodniczących, aż do obecnej Urszuli Serafin.

Pierwsi życzenia jubilatom złożyli przedstawiciele władz miejsko-gminnych Wąchocka i powiatowych ze Starachowic, szef wąchockiej kultury. Potem życzenia i prezenty przekazywali przedstawiciele różnych środowisk społecznych i kulturalnych miasta i gminy Wąchock, gminy Brody, a nawet goście z województwa.

Jubileuszowy festyn, spotkanie z folklorem zakończyła zabawa ludowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie