MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Siarkopolu z Wodeckim (zdjęcia)

Marcin JAROSZ
Z okazji siarkowego jubileuszu honorowe czako górnicze otrzymała Ewa Sibrecht-Ośka, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa.
Z okazji siarkowego jubileuszu honorowe czako górnicze otrzymała Ewa Sibrecht-Ośka, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa. Marcin Jarosz
W tym roku mija 45 lat od momentu, w którym pod Staszowem rozpoczęto wydobywanie siarki nowatorską w owym czasie technologią podziemnego wytopu.

[galeria_glowna]
Kiedy w 1966 roku po raz pierwszy zastosowano w Grzybowie eksperymentalną metodę wydobycia, była to pierwsza w Europie próba wydobycia siarki metodą głębinową. Na tle ówczesnych konkurentów spółka z Grzybowa kreowana była na lidera nowoczesnych technologii.

BYLI PIERWSI, SĄ JEDYNI

Dziś polskie złoto wydobywa już tylko kopalnia w Osieku, należąca do Siarkopolu w Gzrybowie. Tym samym jest on dziś jedynym na rynku wydobywcą tego surowca na świecie. Kilka dni temu siarkowcy świętowali swój jubileusz. Miejscem imprezy była restauracja Lord oraz stadion miejski w Staszowie przy ulicy Koszarowej.

Siarkopol zaprosił na tę okoliczność przedstawicieli właściciela, jakim jest Skarb Państwa, kontrahentów i odbiorców surowców oraz przedstawicieli samorządów gmin, powiatu i województwa. Na spotkaniu przypominano zwłaszcza czasy świetnej prosperity oraz tyczono kierunki rozwoju. Wśród gości byli obecni między innymi wcześniejsi prezesi Siarkopolu Eugeniusz Gutman i Zdzisław Wojtycha.

- W lipcu 1964 roku powstała doświadczalna kopalnia w Grzybowie. Dwa lata później przyszedł dzień sukcesu. Wydobyto pierwszą tonę siarki metodą podziemnego wytopu - mówił w stronę zebranych obecny prezes Marian Kosowicz, korzystając z małej ściągi.

JUBILEUSZ RZEWNYCH WSPOMNIEŃ

Prezes podał jeszcze kilka przełomowych dat w historii zakładu, które warto przypomnieć. Rok 1972. Osiem lat po uruchomieniu doświadczalnej kopalni, a sześć po pierwszej wydobytej tonie siarki, zakład w Grzybowie mógł spod ziemi pozyskać milion ton surowca rocznie. Wtedy też podjęto starania o pozyskanie technologii produkcji dwusiarczku węgla. W 1979 roku powstała instalacja do produkcji tego surowca. W 1993 roku wybudowano drugą kopalnię i rozpoczęto wydobycie siarki w złożach pod Osiekiem. W styczniu 2004 przedsiębiorstwo w wyniku komercjalizacji stało się jednoosobową spółka skarbu państwa. W maju ubiegłego roku rozpoczął się budowa nowoczesnej instalacji do produkcji siarki nierozpuszczalnej o zdolności 5 tysięcy ton rocznie.
NA PAMIĄTKĘ SIARKOWY SAMORODEK

- Przez cały czas staramy się nadążać za wymaganiami i potrzebami rynku. Dobra koniunktura na Osiecką siarkę pozwala nam planować wdrażać w życie ważne inwestycje oraz poprawiać sytuację płacową naszych pracowników - mówi Kosowicz.

Podczas siarkowego jubileuszu prezes wręczył zaproszonym gościom siarkowe samorodki. - Czekały one na państwa już od 5 milionów lat - usłyszeli obdarowani. Specjalną nagrodą było honorowe czako górnicze, które otrzymała Ewa Sibrecht-Ośka, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Ozdobę zamkniętej imprezy w restauracji Lord był recital Zbigniewa Wodeckiego. Jubileuszowe świętowanie odbyło się również na stadionie miejskim przy ulicy Koszarowej w Staszowie, gdzie zorganizowano biesiadę dla wszystkich mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie