Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz służby zdrowia obchodzono w Sandomierzu w ramach 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Był wiceminister Tombarkiewicz

Klaudia Tajs
Zgromadzonych powitał Janusz Sikorski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Zwracając się do licznie przybyłych gości dyrektor Sikorski przyznał, że jubileusz służby zdrowia w obecnych czasach przybiera szczególną rangę.
Zgromadzonych powitał Janusz Sikorski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Zwracając się do licznie przybyłych gości dyrektor Sikorski przyznał, że jubileusz służby zdrowia w obecnych czasach przybiera szczególną rangę. Klaudia Tajs
Jubileusz służby zdrowia obchodzono w Sandomierzu w ramach przypadającego w tym roku 200-lecia Diecezji Sandomierskiej.

Była to uroczystość całego środowiska medycznego z regionu. Dyrektorzy szpitali z Sandomierza, Tarnobrzega, Nowej Dęby, Ostrowca Świętokrzyskiego i kilku innych placówek działających na terenie Diecezji Sandomierskiej, oraz towarzyszący im lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy lecznic oraz przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy i parlamentarzyści spotkali się na uroczystym nabożeństwie w Kościele Chrystusa Króla.

Zgromadzonych powitał Janusz Sikorski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu. Zwracając się do licznie przybyłych gości dyrektor Sikorski przyznał, że jubileusz służby zdrowia w obecnych czasach przybiera szczególną rangę. – Jest to dzień, w którym wspólnie ze społecznością szpitalną wszystkich placówek na terenie Diecezji Sandomierskiej możemy się spotkać, pomodlić i wyrazić życzenie, aby ci wszyscy, którzy nami rządzą zauważyli problemy służby zdrowia – mówił dyrektor Sikorski. – Żyjemy w tej chwili w trudnych czasach, przy dużej nerwowości pracowników ochrony zdrowia, których oczekiwania są przeogromne. Po pierwsze chcemy leczyć w sposób nowoczesny, chcemy stosować terapie, które są ogólnie przyjęte w Europie, jako nowoczesne, a jednocześnie chcemy, aby pracownicy ochrony zdrowia byli godnie wynagradzani.

Mszy przewodniczył biskup Romuald Kamiński ordynariusz Diecezji Warszawsko- Praskiej przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski. – Dziś mamy dzień, w którym ogarniamy naszą modlitwą i wdzięcznością służbę zdrowia – mówił bp Romuald Kamiński. - To jest cząstka, która występowała i występuje jako ważny element życia diecezji. Dzisiaj jest dobra pora, aby podziękować i prosić Boga o błogosławieństwo na dalsze lata działalności służby zdrowia.

Mszę koncelebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przypomniał o związku kościoła ze służbą zdrowia. – Chcę przypomnieć, że pierwsze szpitale zakładał kościół – mówił biskup Nitkiewicz. – W Rzymie, niedaleko Watykanu jest Kościół Świętego Ducha. Był to pierwszy kościół, w Europie sięgający VII wieku. Później ta działalność opiekuńcza i charytatywna była rozwijana i jest prowadzona do dzisiaj. Podczas tego jubileuszu skupiamy się na ludziach, którzy niosą pomoc chorym. Wyrażamy im naszą wdzięczność i chcemy w jakiś sposób wyznaczać drogę do dalszej współpracy.

W jubileuszu uczestniczył także Marek Tombarkiewicz wiceminister zdrowia, który zwracając się do uczestników wydarzenia stwierdził, że troska o służbę zdrowia to jeden z priorytetów obecnego rządu. Wiceminister zaapelował także do pracowników służby zdrowia o większą empatię dla pacjentów. - Dla ministerstwa zdrowia obecnie najważniejszy jest dialog z pracownikami służby zdrowia oraz większe otwarcie się na głosy i sugestie ze strony organizacji, do których należą pacjenci mówił wiceminister. - Spotkanie w tak szerokim gronie planowane jest w marcu.

W drugiej części jubileuszu odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym ze służbą zdrowia. Mówiono także o założeniach Nowej Karty Pracownika Służby Zdrowia. Olga Surma, lekarz rezydent podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z osobami chorymi, bezdomnymi i ubogimi. – Uczy mnie to pokory wobec pacjenta, wobec życia, a przede wszystkim wobec tego, aby pacjent nie stawał się dla mnie kolejną historią przypadkiem, czy numerem w księdzem głównej – powiedziała. - Kiedy on do mnie przychodzi jest osobą, która potrzebuje pomocy profesjonalnej i czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie