Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich. Były życzenia, przedstawienie i koncert

Marzena Kądziela
Wspólne zdjęcie uczestników i szefostwa Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz władz powiatu.
Wspólne zdjęcie uczestników i szefostwa Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz władz powiatu. Marzena Kądziela
To było święto nie tylko tych, którzy obecnie codziennie przyjeżdżają do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich i ich rodzin, ale także tych, którzy uczestniczyli w zajęciach w ciągu ostatnich 20 lat. Jubileusz placówki świętowaliśmy w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu w minionym tygodniu.

Sala konferencyjna Malenieckiego muzeum wypełniona była po brzegi. Na jubileusz przybyli uczestnicy zajęć, ich rodzice i przyjaciele. A wśród nich między innymi starosta konecki Bogdan Soboń i jego zastępca Andrzej Lenart, przewodniczący Rady Powiatu Marian Król i inni samorządowcy z powiatu koneckiego. Byli dyrektorzy szkół i firm współpracujących z Warsztatem Terapii Zajęciowej. A tych jest naprawdę wiele, bowiem placówka skupiająca osoby niepełnoprawne wpisała się w konecki krajobraz bardzo mocno. Widać ją na wszelkich imprezach kulturalnych w całym powiecie.

O historii warsztatu opowiadała kierująca nim od 13 lat Barbara Zbylut, która zastąpiła na stanowisku odchodzącą do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jadwigę Życką. Usłyszeliśmy, że w połowie czerwca 1996 roku otworzył swe drzwi dla niepełnosprawnych przy Spółdzielni Inwalidów Naprzód. Po upadku spółdzielni placówka weszła w skład Zespołu Opieki Zdrowotnej, od sierpnia 2013 jest jednostką Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”.

- Głównym celem naszej działalności jest wielopłaszczyznowa rehabilitacja osób niepełnosprawnych, która zmierza do poprawy ogólnego stanu rozwoju każdego uczestnika, zarówno poprzez poprawę sprawności psychofizycznej jak przystosowania do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym – informuje Barbara Zbylut. – Obecnie obejmujemy opieką 30 osób niepełnosprawnych, które uczestniczą w zajęciach pracowni: gospodarstwa domowego, przyrodniczej, artystycznej, plastycznej, komputerowej, rehabilitacyjnej. Ale w ciągu 20 lat z terapii skorzystało 104 uczestników, a 16 osób podjęło pracę w zakładzie Aktywności Zawodowej w Końskich jak również na otwartym rynku pracy.

Jak podkreślali starosta Bogdan Soboń i prezes Wszechnicy Koneckiej Szymon Biały, nie da się przecenić tego, co dla osób niepełnoprawnych i ich rodzin zrobiła kadra placówki. – To dzięki wam ludzie ci mogą opuszczać swój dom, przebywać z innymi, uczyć się nie tylko codziennych czynności, ale także realizować swoje pasje – mówił starosta. – To także niezwykła pomoc dla rodzin uczestników, których warsztat odciąża od trudnych codziennych obowiązków.

Barbara Zbylut chwaliła swych podopiecznych za liczne nagrody zdobywane w konkursach plastycznych, muzycznych, teatralnych, łącznie z Przeglądem Teatralnym Albertiana 2004, które zaowocowało współpracą z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz występem naszych artystów na Krakowskim Rynku. - W Ogólnopolskim Pikniku Muzycznym w Trzebini w 2004r. zajęliśmy I miejsce, które zostało uwieńczone śpiewem naszej uczestniczki w duecie ze słynnym tenorem Opery Śląskiej Franciszkiem Wolóchem – dodaje pani kierownik. - To tylko niektóre z osiągnięć. Uczestniczyliśmy w wielkiej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawialiśmy swe prace w Sejmie, Urzędzie Wojewódzkim czy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Podopieczni pani Barbary działają także w Klubie Olimpiad Specjalnych „ Olimpijczyk”. Trenują koszykówkę, pływanie, lekkoatletykę, tenis stołowy, narciarstwo zjazdowe, biegi przełajowe.

Bardzo ważna dla koneckiego warsztatu jest współpraca z podobną placówką w niemieckim Quedlinburgu w powiecie Harz, co zaowocowało corocznymi integracyjnymi wyjazdami podopiecznych do Niemiec oraz podejmowaniem niemieckich przyjaciół u nas.

Placówka otrzymała podczas jubileuszu wiele nagród. W zamian goście mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu: Grzegorza Jakubowskiego, Karola Świtonia, Rafała saka, Zbigniewa Tatara, Andrzeja Dańki, Pauliny Czerczak i Edyty Bednarczyk. Dla wszystkich śpiewała wokalistka z Rudy Malenieckiej Kamila Musiał, obecnie studentka wydziału wokalistyki na Akademii Muzycznej w Łodzi. Towarzyszył jej na akordeonie Paweł Gierczyński.

Uroczystość zakończyła wspólna biesiada i zabawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie