Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z nagrodami dla bibliotekarzy, pracowników, biblioteki i czytelników

Lidia Cichocka
Nagrodzeni Czytelnicy.
Nagrodzeni Czytelnicy.
110 lat liczy historia kieleckiego bibliotekarstwa, jubileusz obchodziła w środę Wojewódzka Biblioteka Publiczna – spadkobierczyni pierwszej kieleckiej biblioteki.

Pierwsza książnica w mieście powstała w roku 1909, a więc jeszcze kiedy Kielc znajdowały się pod zaborem rosyjskim. Założyła ją grupa kieleckiej inteligencji wykorzystując fakt, że po rewolucji 1905 roku zelżała trochę presja zaborców. Na czele Towarzystwa Biblioteki Publicznej stanął lekarz Jan Daszyński. Książnica utrzymywała się głównie z datków i darowizn, wynajęła lokal przy ulicy Wesołej 32 i pobierała od czytelników drobną opłatę. – Czytelników miała około 900, a w przededniu wybuchu II wojny światowej jej księgozbiór liczył 26,5 tysiąca książek, w czytelni można było studiować 59 tytułów – mówi Andrzej Dąbrowski dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. – Towarzystwo opublikowało Instrukcję dla biblioteki, pod tezami w niej zawartymi podpisaliby się wszyscy dzisiejsi bibliotekarze, bo określa bibliotekę jako skarbnicę niezależnej myśli, nakazuje wsłuchiwać się w głosy czytelników.

W czasie wojny część księgozbioru uratowali kielczanie, w czasie okupacji książki krążyły między ludźmi. W 1948 roku biblioteka została upaństwowiona. – W naszych zbiorach znajduje się 4 400 książek z tamtego księgozbioru – mówi dyrektor.- Dziś Wojewódzka Biblioteka Publiczna mieści się przy ulicy Ściegiennego 13 w Kielcach. Nowoczesna, świetnie wyposażona przyciąga ludzi, w ubiegłym roku odwiedziło ją prawie 240 tysięcy czytelników.

Tytuł Bibliotekarza Roku 2018 otrzymała Beata Borcuch z biblioteki w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach. Laury wręczał marszałek Andrzej Bętkowsk
Tytuł Bibliotekarza Roku 2018 otrzymała Beata Borcuch z biblioteki w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach. Laury wręczał marszałek Andrzej Bętkowski.

W trakcie jubileuszowych obchodów nie tylko przypomniano historię kieleckiej biblioteki, ale także nagrodzono osoby, które w bibliotekach pracują. Tytuł Bibliotekarza Roku 2018 otrzymała Beata Borcuch z biblioteki w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach. Beata Borcuch, pasjonatka wykonywanego zawodu, jest nauczycielem - bibliotekarzem wyjątkowym, bo oddanym swoim czytelnikom bez reszty. W każdym roku szkolnym sukcesywnie wzrasta liczba uczniów, korzystających z biblioteki i czytelni. Dzięki swojej pracowitości, konsekwencji i kreatywności zorganizowała wiele akcji, których realizacja wydawała się niemożliwa na przykład akcję „Zaczytani w sieci” - czytanie w autobusach komunikacji miejskiej w Kielcach, czy „Czytam, bo lubię” - czytanie w starostwie przez urzędników i starostę powiatu kieleckiego, lub na oddziale onkologii dla chorych dzieci.

Biblioteką Roku 2018 została miejska biblioteka w Ożarowie działająca bardzo prężnie, rozwijająca i modernizująca bazę. Bibliotekarze wyróżnili także samorządowca sprzyjającego bibliotekom, to wyróżnienie trafiło do burmistrza Daleszyc Dariusza Meresińskiego wspierającego gminną placówkę, biorącego udział w akcjach czytania.

Jubileusz był także okazją do uhonorowania najaktywniejszych czytelników, są nimi Agata i Wojciech Jastrzębscy z 7-letnia córką Zosią, która ma na koncie 500 wypożyczeń, Alina i Paweł Wiąckowie z córkami Antoniną, Jaśminą i Michaliną, Marcin i Sylwia Kaniewscy z bliźniakami Anią i Krzysiem oraz Marysią i Agnieszką. Wyróżniono także Przedszkole Baja Patataja, bo maluchy z niego raz w tygodniu odwiedzają bibliotekę, każde ma swoja kartę i pożycza książki.

Dyrektor dziękował pracownikom, z okazji jubileuszu Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowani zostali pracownicy: Anna Strzępka, Anna Wójcik, Paweł Surowiec i Mariusz Stec.

Marszałek Andrzej Bętkowski gratulując i dziękując bibliotekarzom z okazji jubileuszu wspominał, że książka towarzyszy mu od najmłodszych lat. Dzięki rodzicom dorastał w ich otoczeniu, a panie z biblioteki zapamiętał jako osoby pomocne w wyborze właściwej lektury.

– Książka jest bardzo cennym nośnikiem przekazywania wiedzy i historii, tym nośnikiem, który uczy i pomaga wszystkim cywilizowany społeczeństwom się rozwijać. Myślę, że nasza biblioteka te cele spełnia. Trzeba podkreślić też jak ważna jest praca tych ludzi, żeby czytelnictwo się rozwijało, bo miarą kultury społecznej jest też ilość książek, po które sięgamy – powiedział Andrzej Bętkowski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie