Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz z gwiazdami we Włoszczowie

/pawie/
Grażyna Brodzińska dała prawdziwy popis swoich umiejętności wokalnych. Publika była oczarowana.
Grażyna Brodzińska dała prawdziwy popis swoich umiejętności wokalnych. Publika była oczarowana. archiwum prywatne
Grażyna Brodzińska, Maciej Damięcki oraz zespół muzyki wiedeńskiej Strauss Ensemble wystąpili w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie. Wręczono też Nagrody Starosty Włoszczowskiego

W zeszły poniedziałek Bank Spółdzielczy we Włoszczowie hucznie obchodził jubileusz 100 lat istnienia. Uroczystość połączono z wręczeniem nagród starosty włoszczowskiego. Całość przyjęła nazwę Koncertu Świątecznego.

Organizatorami imprezy byli Bank Spółdzielczy we Włoszczowie, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne.

Koncert Świąteczny rozpoczęła dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Jolanta Tyjas, która w imieniu organizatorów przywitała licznie zgromadzoną publiczność. Następnie głos zabrał prezes zarządu Banku Spółdzielczego we Włoszczowie - Artur Kowalczyk. Mówił o historii powstania tej instytucji finansowej, ofercie usług i zaangażowaniu we wszelkie inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Podkreślił, że Bank finansuje między innymi zawody sportowe, koncerty muzyki poważnej, dożynki.

Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród starosty włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a także w zakresie sportu i działalności sportowej. Nagrody na ręce laureatów przekazali starosta Zbigniew Matyśkiewicz i wicestarosta Dariusz Czechowski.

Przypomnijmy. Nagrody w dziedzinie kultury przyznawane są od 2002 roku. Ogółem otrzymało je 28 osób i 12 zespołów. Przyznawane są za działalność na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury, pielęgnowania i ochrony tradycji oraz promowania powiatu w tych dziedzinach. Od 2004 roku przyznawane są również nagrody w dziedzinie kultury fizycznej. Dotychczas ufundowano 19 nagród indywidualnych i 8 zespołowych, które otrzymali zawodnicy osiągający wysokie wyniki sportowe oraz trenerzy i działacze sportowi.

Nagrody Starosty Włoszczowskiego przyznawane są na wniosek stowarzyszeń twórczych, kulturalnych oraz działających w dziedzinie sportu i rekreacji: klubów, związków sportowych, a także komisji Rady Powiatu Włoszczowskiego. Mogą one zostać przyznane również z inicjatywy starosty.
Starosta Zbigniew Matyśkiewicz pogratulował laureatom i życzył im kolejnych sukcesów. W imieniu nagrodzonych podziękował Łukasz Michalski, a dla publiczności zaśpiewał najmłodszy laureat - Hubert Bąk.

Po uroczystym wręczeniu nagród rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadził Adam Czopek - dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny. Na scenie Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego wystąpili: znakomita polska śpiewaczka Grażyna Brodzińska oraz Maciej Damięcki - polski aktor filmowy i teatralny. Dla publiczności zagrał zespół muzyki wiedeńskiej Strauss Ensemble pod kierunkiem Artura Jaronia.

Po koncercie odbył się kiermasz stroików i ozdób świątecznych przygotowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3, Internat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 oraz Fundację "Nasza Dwójka".

Laureaci nagród starosty włoszczowskiego:
W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:
1. Cezary Świetlicki - nagroda za pielęgnowanie tradycji regionu włoszczowskiego przyznana na wniosek Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Cezary Świetlicki był jednym z organizatorów otwartych spotkań z mieszkańcami poświęconych popularyzacji dziejów Włoszczowy i regionu, Europejskich Dni Dziedzictwa we Włoszczowie oraz powiatowego konkursu historycznego "Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939-1991", a w 2010 roku także konkursu wojewódzkiego. Zaangażowany w organizację uroczystości posadzenia Dębów Pamięci poświęconych funkcjonariuszom Policji Państwowej związanych z powiatem włoszczowskim oraz ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, a także uroczystości odsłonięcia tablicy epitafijnej poświęconej funkcjonariuszom Policji Państwowej z powiatu włoszczowskiego pomordowanym przez NKWD w Związku Radzieckim. Przygotowuje młodzież do udziału w Ogólnopolskim Konkursie HETMANY poświęconym hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu (w czterech ostatnich edycjach młodzież zdobyła pierwsze miejsca indywidualne oraz zespołowe). Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Czynnie uczestniczy w pracach Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2009 roku prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, a od 2012 roku prezes Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury.
2. Hubert Bąk - nagroda za sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach piosenki przyznana na wniosek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego. Hubert Bąk jest uczniem pierwszej klasy Publicznego Gimnazjum numer 1 we Włoszczowie. Śpiewa od najmłodszych lat. Zdobywca czołowych miejsc na festiwalach polskich i zagranicznych. Uczestnik programów telewizyjnych: "Przebojowe dzieci", "Ja paju"- Białoruś, "Muszelki Wigier", "Konin Festiwal", "Świat się kręci" Agaty Młynarskiej. Swoim głosem zachwycał w programie "Must Be The Music". Współpracuje z Teatrem Roma w Warszawie. W Dniu Dziecka tego roku zaśpiewał w Kancelarii Premiera, a także zagrał rolę i zaśpiewał na wielkim koncercie charytatywnym "Hakuna Matata" w Warszawie.
3. Ryszard Kowalczyk - nagroda za zaangażowanie w upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze regionu przyznana z inicjatywy Starosty Włoszczowskiego. Ryszard Kowalczyk to nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie. Pasjonat szeroko pojętej historii powszechnej oraz Polski. Z dużym zaangażowaniem prowadzi uroczystości patriotyczne i rozrywkowe, podczas których przybliża historię oraz tradycję dużej i małej ojczyzny. W swych działaniach kieruje się misją zwrócenia uwagi na fakt, iż znajomość historii i tradycji jest niezbędnym elementem budowy współczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Według niego nowoczesność nie może być zaprzeczeniem wcześniejszych dokonań naszych przodków, lecz winna być ich rozwinięciem i ulepszeniem dla dobra nas wszystkich.
4. Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Domu Kultury we Włoszczowie - nagroda za propagowanie edukacji muzycznej i promowanie regionu włoszczowskiego przyznana na wniosek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego. Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Domu Kultury we Włoszczowie została utworzona w kwietniu 2011 roku. Początkowa niewielka, dziś liczy ponad 20 osób. Orkiestra działa pod kierownictwem: Michała Dudkiewicza i Rafała Bednarczyka. W skład orkiestry wchodzą niemal wszystkie sekcje instrumentów dętych i sekcja perkusji. Uczestniczyła ona w wielu wydarzeniach artystycznych Włoszczowy i regionu, między innymi Dniach Włoszczowy (2011 rok), finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (styczeń 2012 i 2013), uroczystym otwarciu Klubu Kibica we Włoszczowie Euro 2012 (czerwiec 2012), koncercie charytatywnym "Muzyczne Pokolenia Włoszczowy - dzieciom chorym onkologicznie". W ramach projektu "Działania samorządowe PROW 2007-2013 efekty wdrażania i dobrej praktyki w województwie świętokrzyskim" orkiestra występowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Realizując projekt "MOD-ne granie" zakupiła 9 instrumentów i wystąpiła podczas koncertu galowego. Ze swoim świątecznym programem młodzież koncertowała podczas finału Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek (styczeń 2013), natomiast podczas Regionalnej Parady Strażackich Orkiestr Dętych - Włoszczowa 2013 zdobyła tytuł "najlepiej zapowiadającej się orkiestry".
Za osiągnięte wyniki sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej:
1. Kazimierz Ostrowski - nagroda za osiągnięte wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej przyznana na wniosek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego. Kazimierz Ostrowski to animator i działacz sportowy, w latach 70. menedżer piłki siatkowej, a także czynny zawodnik sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego "Spójnia" we Włoszczowie - później KS HETMAN Włoszczowa. Klub wywalczył wówczas awans do klasy A. W 1974 roku był jednym z inicjatorów powołania do życia Zakładowego Klubu Sportowego "HETMAN" we Włoszczowie. W klubie tym przez kilka lat społecznie prowadził księgowość, pełnił również funkcję sekretarza, skarbnika, członka komisji rewizyjnej, kierownika sekcji piłki nożnej Klubu.
2. Łukasz Michalski - nagroda za osiągnięcia w działalności sportowej przyznana na wniosek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego. Łukasz Michalski to działacz sportowy, inicjator, a także jeden z organizatorów i fundatorów nagród w rozgrywkach tak zwanej Włoszczowskiej (Amatorskiej) Ligi Piłki Siatkowej. Ogółem odbyło się 16 edycji tych zawodów. Był również inicjatorem i współorganizatorem lokalnych zawodów sportowych w tenisie stołowym, a także jednym z fundatorów nagród dla ich uczestników. Szczególnie angażuje się w działania na rzecz rozbudowy włoszczowskiej infrastruktury sportowej. Był jednym z inicjatorów powołania społecznego komitetu budowy krytego basenu. Jego działania przyczyniły się również do wymiany nawierzchni kortów tenisowych znajdujących się w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji Włoszczowa, a także wzniesienia tzw. ściany treningowej, co stwarza warunki rozwoju tej dyscypliny. Był jednym z inicjatorów imprez sportowych organizowanych w ramach Memoriału imienia Bogusława Chowańca. Należy nadmienić, że pierwsze zawody odbywały się w latach 2003 - 2004 w piłce siatkowej, natomiast idea ta jest do dziś kontynuowana w postaci turnieju w piłce ręcznej. W 2012 roku, z inicjatywy Łukasza Michalskiego została reaktywowana sekcja piłki siatkowej, działająca w strukturze Klubu Sportowego Hetman Włoszczowa. Szkoli ona zawodników w różnym wieku, którzy uczestniczą w rozgrywkach organizowanych między innymi przez Polski Związek Piłki Siatkowej.
3. Leszek Sienkiewicz - nagroda za osiągnięcia w działalności sportowej przyznana na wniosek Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej Rady Powiatu Włoszczowskiego. Leszek Sienkiewicz, prezes KS HETMAN Włoszczowa, animator i działacz sportowy zaangażowany w rozwój i upowszechnianie sportu wśród mieszkańców powiatu. Wspiera finansowo drużyny młodzieżowe KS HETMAN Włoszczowa: od trampkarzy do juniorów, współorganizator i fundator nagród w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej MAG-Bruk.
4. KS Hetman Włoszczowa Trampkarze Młodsi Rocznik 2000
i 2001 - nagroda przyznana z inicjatywy starosty włoszczowskiego, za osiągnięte wyniki sportowe. Drużyna, której trenerem jest Mariusz Ochenduszka, odnosi liczne sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. W sezonie 2012/2013 zdobyła Mistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego. W drużynie grają chłopcy i dziewczęta z całego powiatu włoszczowskiego. Zawodnicy z drużyny powoływani są do reprezentacji Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. W roczniku 2000 powołani zostali: Kacper Rajek, Cezary Matuszewski, Paweł Grzesik, Mateusz Wargacki i Kamil Wronecki, w roczniku 2001: Konrad Matuszewski, Bartek Wójcik, Maciej Ciupa, natomiast na kadrę U-13 dziewcząt: Julia Andzel, Gabrysia Andzel i Wiktoria Czekała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie