Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już można legalnie pracować w Niemczech

Marzena Ślusarz ś[email protected]
Od 1 maja nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Kto znajdzie tam pracę i ile można zarobić?

Zanim ruszysz na Zachód

Zanim ruszysz na Zachód

Otwarcie nowych rynków pracy może oznaczać kolejne masowe wyjazdy, a co za tym idzie, niestety także zaginięcia - alarmuje Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych "Itaka". Z 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono "Itace" w ubiegłym roku, 270 zaginęło za granicą, w tym 43 na terenie Niemiec. Centrum apeluje, aby przed wyjazdem zweryfikować rzetelność pośrednika i przyszłego pracodawcy, upewnić się także, w jakich warunkach będzie się mieszkać i pracować. Porady znaleźć można na stronie www.bezpiecznapraca.eu Można też skontaktować się z infolinią 22-654-70-70 /minos/

Zatrudnienie znajdą fachowcy różnorakich zawodów, na pracę liczyć mogą zarówno lekarze, jak i kelnerzy. Najlepsze zarobki mogą czekać pracowników branży medycznej, ale też i informatyków.

MELDUNEK OBOWIĄZKOWY

Zaraz po przyjeździe do Niemiec musimy się zameldować. - Jeśli zamierzamy spędzić w Niemczech dłuższy czas, mamy obowiązek zgłosić się do lokalnego urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt) - mówi Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. Trzeba to zrobić w ciągu siedmiu dni od wprowadzenia się (w niektórych landach czas jest wydłużony do dwóch tygodni).

W urzędzie tym składamy też wniosek o wydanie zaświadczenia związanego z kartą podatkową. Ewidencją danych związanych z płaceniem podatku zajmuje się centralny urząd podatkowy (Bundeszentralamt fur Steuern). Bardzo ważne dla nas jest założenie konta bankowego. Potrzebne nam ono będzie do pobierania wynagrodzenia, do płacenia rachunków takich jak czynsz, opłaty na energię elektryczną, czy wodę.

KOGO POSZUKUJĄ

- Dziś w Niemczech poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników, głównie informatyków i inżynierów. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też lekarze, dentyści, pielęgniarki, kadra wyspecjalizowana w zarządzaniu szpitalami - wylicza Przemysław Kowalczyk.

- Poszukiwane są też osoby do opieki nad starszymi i chorymi, ale też i dziećmi - dodaje. Na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy branży usługowej, gastronomii, rolnictwa, metalurgii i handlu, rzemieślnicy, konserwatorzy zabytków, mechanicy samochodowi, budowlańcy, pracownicy tymczasowi. W większości przypadków koniecznym wymogiem jest dobra znajomość języka niemieckiego.

ILE ZAROBIMY

Średnie wynagrodzenie w Niemczech jest znacznie wyższe niż w naszym kraju, ale trzeba pamiętać, że wyższe są też koszty utrzymania. Przeciętna pensja zależna jest od branży, w jakiej pracujemy, naszego stanowiska, doświadczenia i wykształcenia. Średnia wysokość wynagrodzenia może różnić się między landami. W landach wschodnich zarobki mogą być niższe. Najwięcej mogą zarobić lekarze, ponad 4,5 tysiąc euro, i informatycy - blisko cztery tysiące euro. Najmniej kucharze, kelnerzy i opiekuni dzieci.

JAK SZUKAĆ

- Pośrednictwo do pracy w Niemczech odbywa się między innymi poprzez sieć EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) oraz Niemieckie Publiczne Służby Zatrudnienia - informuje Przemysław Kowalczyk. Na stronie internetowej Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) www.arbeitsagentur.de w zakładce JOBBÖRSE znaleźć można ponad pół miliona ofert pracy. Zatrudnienia szukać można korzystając z usług agencji pracy w Polsce. Na pewno będzie to łatwiejsze, niż szukanie na własną rękę. Agencje mają kontakty na terenie Niemiec i zajmują się nie tylko rekrutacją, ale i organizacją przejazdu, często oferują wsparcie koordynatora oraz szkolenia językowe.

W PRAWIE

W Niemczech nie ma regulacji dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Obowiązują tylko minimalne stawki dla niektórych zawodów lub branży.

- Organizacje niemieckich pracodawców w obawie przed masowym napływem pracowników chcą wprowadzenia płacy minimalnej dla pracowników tymczasowych, a nawet powszechnej płacy minimalnej - wyjaśnia Przemysław Kowalczyk. Niemcy starają się przygotować na przyjazd siły roboczej z Polski także w kwestii uznania naszych dyplomów. Pozwoli to na zatrudnianie fachowców z różnych dziedzin.

W środę na stronach gospodarczych Echa Dnia o tym, jakich formalności musimy dokonać, by móc pracować legalnie w Niemczech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie