Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień pod budowę nowego skrzydła sandomierskiego "ekonomika" wmurowany

/GOP/
Kamień węgielny wmurowywał między innymi Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej.
Kamień węgielny wmurowywał między innymi Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej. Małgorzata Płaza
W poniedziałek wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła.

Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Uroczystość była częścią powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczący w niej wiceminister Tadeusz Sławecki zapowiedział, że resort edukacji będzie dążył do unowocześniania szkół, między innymi poprzez wprowadzanie e-podręczników.

W fundamenty nowego budynku został wmurowany kamień z posadzki ze starej szkoły, a także akt rozbudowy i pieniądze. Wśród uczestników uroczystości byli: Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Stanisława Szydłowska z Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kajakarka, olimpijka z Meksyku i Monachium oraz świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł.

Nowe skrzydło powstaje za istniejącym gmachem przy ulicy Stefana Żeromskiego. "Ekonomik" zyska około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Jak podkreślił dyrektor Sławomir Mazurek, rozbudowa szkoły jest konieczna. Panująca tam teraz ciasnota powoduje, że młodzież uczy się na dwie zmiany. Pracownicy administracji i księgowości oraz pedagog pracują na poddaszu. Znajduje się tam również gabinet lekarski. Tymczasem w opinii sanepidu i straży pożarnej poddasze nie spełnia odpowiednich wymogów.

Dyrektor przypomniał, że budynek "Ekonomika" został zbudowany jeszcze w czasach carskich, pod koniec XIX wieku. Ma tylko osiem pełnowymiarowych sal lekcyjnych i sześć mniejszych.

W nowym trzykondygnacyjnym skrzydle będzie sześć sal dydaktycznych z zapleczem, a ponadto sanitariaty, pomieszczenia dla administracji i obsługi oraz szatnia z prawdziwego zdarzenia.

- Inwestycja ta jest wynikiem starań, aby stworzyć jak najlepsze warunki do kształtowania młodych umysłów - zaznaczył w czasie uroczystości wicestarosta sandomierski Wojciech Dzieciuch.

Rozbudowa Zespołu Szkół Ekonomicznych ma potrwać dwa lata. Będzie kosztować około 2 milionów złotych. Powiat chce zdobyć na ten cel fundusze zewnętrzne.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele otrzymali medale i nagrody. Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostali wyróżnieni: Urszula Antończyk - Cząstka, Halina Dziarek i Halina Miłek ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Sandomierzu oraz dyrektor tej placówki Grzegorz Socha; Teresa Czerwińska, Teresa Dąbrowska, Izabela Kozłowska, Anna Magosa, Teresa Samołyk, Jolanta Ziarko i Zbigniew Zając z Gimnazjum numer 1 oraz dyrektor szkoły Mieczysław Dygas, ponadto Marianna Kasińska z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, a także Małgorzata Ziomek, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Waldemar Białousz z Collegium Gostomianum otrzymał nagrodę świętokrzyskiego kuratora oświaty. Swoje nagrody przyznał również starosta sandomierski.

- Nauczyciele są przewodnikami, opiekunami i doradcami. Mam nadzieję, że po latach we wdzięcznej pamięci wychowanków pozostanie wasza mądrość, dobroć, uczciwość i wyrozumiałość - powiedział wicestarosta.

Tadeusz Sławecki podziękował nauczycielom za zaangażowanie, a także przedstawił priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zapowiedział, że resort będzie nadal przekonywał rodziców i nauczycieli do decyzji o obniżeniu wieku szkolnego, aby - jak się wyraził wiceminister - było ono procesem naturalnym, a nie politycznym. Do priorytetów zaliczył też realizację programu "Cyfrowa szkoła".

- Polska szkoła musi być jednocześnie tradycyjna i nowoczesna. Powinna nawiązywać do najlepszych wzorców, ale i odpowiadać na wyzwania XXI wieku - mówił minister. - Nie zamierzamy rezygnować z wprowadzania e-podręczników, mimo kłód rzucanych nam pod nogi, Doprowadzimy do tego, że ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej będzie można pobierać treść podręczników.

Ministerstwo zamierza reformować szkolnictwo zawodowe, dostosowywać je do wymogów XXI wieku i potrzeb rynku pracy. Konieczne jest, mówił Tadeusz Sławecki, zacieśnianie współpracy między szkołami a zakładami pracy.

Do najważniejszych celów Ministerstwa Edukacji Narodowej wiceminister Sławecki zaliczył również poprawę bezpieczeństwa w szkołach, jak zaznaczył, szeroko pojętego, obejmującego zarówno walkę z przemocą, jak również bezpieczeństwo żywnościowe, czyli walkę z fast foodami i otyłością wśród dzieci i młodzieży.

Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów "Ekonomika".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie