Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień znowu modny

jap.
Kamień wykorzystany jest również do obudowy kominków, które mają bardzo nowoczesną formę.
Kamień wykorzystany jest również do obudowy kominków, które mają bardzo nowoczesną formę. Przywała Stones
Polacy coraz częściej zastępują beton, gres, płytki ceramiczne i tynki naturalnym kamieniem.

Wielu z nich odkrywa bowiem, że surowiec ten jest wiele bardziej wytrzymały, elegancki, niepowtarzalny w swych wzorach i niejednokrotnie… w tej samej cenie, co tańsze tylko z pozoru zamienniki.

- Rzeczywiście, zauważamy od kilku lat tendencję powrotu do kamienia jako materiału uniwersalnego. Można przecież z niego zrobić zarówno zewnętrzną elewację, wewnętrzne ściany, jak i wykończenie kominka, ogrodowe donice i płytki do łazienki, salonu czy zewnętrzne tarasy. Dawniej nie mieliśmy aż takich możliwości technologicznych, ale obecnie, przy bardzo nowoczesnym parku maszynowym, potrafimy spełnić praktycznie każde życzenie klienta. Dotyczy to zarówno cięcia i formowania kamienia, jak i zupełnie nowych pomysłów na jego zastosowanie, jakim mogą być na przykład kamienne panele - wyjaśnia Sergiusz Przywała z Zakładu Kamieniarskiego Przywała Stones z Zelejowej koło Chęcin. No właśnie, owe kamienne panele to bardzo ciekawy pomysł tej firmy, która może zrewolucjonizować tę branżę w Polsce.

Kamienne panele
oszczędzą czas i pieniądze

- Przy ich opracowywaniu braliśmy pod uwagę przede wszystkim fakt, że na rynku coraz trudniej o dobrych fachowców kamieniarzy, którzy potrafią fachowo obchodzić się w tym materiałem. Wiele osób chciałoby mieć na przykład kamienną elewację, ale trudno im znaleźć kogoś, kto potrafi takową ułożyć, ewentualnie są to ludzie, którzy każą sobie słono płacić za swoje umiejętności. Dla właścicieli domków jednorodzinnych czy mieszkań, którzy pragnęli mieć kamienne ściany, była to bariera nie do pokonania. Dlatego powstał gotowy panel, który potrafi przykleić każdy glazurkarz. Zamiast układać poszczególne kawałki kamienia, do ściany przykleja się od razu całą płytę z kawałków naturalnego kamienia, jakim najczęściej się wspaniale wybarwione kwarcyty. Panele te powstają u nas z naturalnego kruszonego kamienia lub jego odpadów. Dzięki tej drugiej opcji nie tylko oszczędzamy pieniądze i czas inwestorów, ale jeszcze chronimy środowisko naturalne przed nadmierną eksploatacją, dzięki naszym panelom nic się nie marnuje - wyjaśnia Sergiusz Przywała.

Pomysł prosty, skuteczny, a przy tym oszczędzający czas, surowiec i pieniądze. Czy trzeba czegoś więcej? Jak wyglądają aranżacje wnętrz oraz elewacji zewnętrze i kominki powstałe z wykorzystaniem owego panelu, pokazują zdjęcia. Pomysł Zakładu Kamieniarskiego Przywała Stones okazał się tak dobry, że został nawet niedawno nagrodzony statuetką Novatora 2007, przyznawanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową z Kielc dla firm, które inwestują i rozwijają nowe technologie.

Luksus i prestiż

Ale kamień zaczął być modny nie tylko z powodu nowych technologii. Liczy się także jego oryginalny, naturalny wygląd. Kamień kojarzy się luksusem i prestiżem.

- Czasy, kiedy zakłady kamieniarskie oferowały zaledwie kilka gatunków tego materiału, w tym jeden czarny granit, jeden jasny marmur i parę rodzajów piaskowca, dawno już minęły. Dziś jesteśmy w stanie sprowadzić kamień z całego świata. Niejednokrotnie zresztą specjalnie udajemy się na takie wędrówki po różnych krajach, właśnie w poszukiwaniu niezwykłych oryginalnych kamieni. Ich bogactwo bywa nieprawdopodobne.

Kamienie z Indii Pakistanu, Brazylii, Iranu, Turcji bywają tak niezwykle ubarwione, że aż trudno czasem uwierzyć, iż wykonała je natura. Ale właśnie w tym tkwi ich piękno i oryginalność. Dlatego nadal jeździmy po całym świecie w poszukiwaniu nowych gatunków. Tylko w ten sposób można wyprzedzić konkurencję i przekonać klienta, który szuka niebanalnego i niepowtarzalnego wystroju wnętrz - dodaje Sergiusz Przywała.

Wiele osób kojarzy ciągle kamień z wnętrzami tradycyjnymi i "pałacowymi", a to błąd. Fotografie, które dziś prezentujemy, udowadniają, że kamień, odpowiednio obroniony i przygotowany, pasuje wręcz znakomicie do wnętrz nowoczesnych.
- Są klienci, który chcą tradycyjne wzory na kominku, toczone kolumienki itp., ale też są i tacy, którym wystarczy wielka kamienna płyta, celowo pęknięta na pół. Tak powstają nowoczesne, minimalistyczne kominki, które cieszą się uznaniem coraz większej liczby klientów - dodaje nasz rozmówca.

Moda na kamień

Co sprawiło tę najnowszą modę na kamień?
- Wiele czynników, po pierwsze, trwałość, po drugie, niepowtarzalność, po trzecie, uroda tego surowca. Każda rzecz z kamienia jest inna, nie ma mowy o masowej produkcji. Poza tym wiele osób odkryło na przykład, że wyroby z kamienia często wcale nie są droższe od gresów, betonu, tynku czy klinkieru. Tyle że ceny tamtych wyrobów podaje się za sztukę, a u nas są one liczone zazwyczaj za metr kwadratowy.

Taki metr kamiennej płyty wydaje się drogi, ale przecież na jedną płytkę czy inny element dekoracyjny nie zużywa się od razu jednego metra kwadratowego płyty. Gdy ktoś to sobie na spokojnie policzy, odkrywa nieraz, że kamień wcale nie jest droższym surowcem od innych. Ba, niekiedy bywa nawet tańszy - wyjaśnia Sergiusz Przywała z Zakładu Kamieniarskiego Przywała Stones z Zelejowej koło Chęcin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie