Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania "Spójrz Dziecku w Oczy w Świętokrzyskiem". Przebadano oczy noworodków

/IB/
Noworodki badał doktor Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz doktor Anna Walczyk z oddziału okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Noworodki badał doktor Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz doktor Anna Walczyk z oddziału okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Łukasz Zarzycki
60 noworodków przebadali okuliści w świętokrzyskich szpitalach w trzeciej edycji kampanii Spójrz Dziecku w Oczy.

Akcja miała na celu wczesne wykrycie wad i schorzeń narządu wzroku u dzieci. - Takie badania przesiewowe powinny odbywać się regularnie - uważa doktor Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Organizatorem bezpłatnych badań była Fundacja Vega na rzecz Niewidomych i Niedowidzących w Kielcach. Jak informuje Agnieszka Janicka - Maj, prezes Vegi, w tej edycji przebadano 60 dzieci w oddziałach neonatologicznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka, Szpitalu Kieleckim im. Św. Aleksandra w Kielcach oraz w szpitalach powiatowych w Busku - Zdroju i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak poiformował dr Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, u niektórych dzieci stwierdzono wybroczyny przedsiatkówkowe, które wymagają leczenia okulistycznego. - Żadnych, groźnych, poważnych wad wzroku nie stwierdziliśmy. I bardzo dobrze - powiedział podkreślając, że takie badania profilaktyczne powinny odbywać się regularnie.
Niestety, w Polsce przesiewowo badane są tylko wcześniaki z uwagi na zagrożenie ślepotą w wyniku rozwoju retinopatii wcześniaczej. Innych noworodków się nie bada, bo badanie jest trudne, brakuje okulistów i sprzętu diagnostycznego. - Niewielu też jest okulistów przeszkolonych w badaniu dzieci najmniejszych. Tego badania nie może przeprowadzić technik, bo trzeba rozszerzyć noworodkowi źrenice, co jest trudnym zabiegiem. Badanie dna oka u takiego dziecka zajmuje dużo więcej czasu, ale nie mam wątpliwości, że te badania powinny być rutynowo przeprowadzane u noworodków do trzeciego miesiąca życia. Dziecko samo nie powie, że coś mu dolega - tłumaczył dr Cieślik.

Specjalista radzi, by rodzice sami pamiętali, żeby zbadać wzrok u dziecka zanim skończy ono trzeci miesiąc życia. - W przypadku wcześniaków jest taki obowiązek prawny i lekarze pediatrzy kierują te dzieci na badania wzroku. Przydałby się podobny przepis również w odniesieniu do pozostałych noworodków - dodał.

Organizatorzy kampanii "Spójrz dziecku w oczy" zamierzają zorganizować wiosną kolejne bezpłatne badania wzroku u noworodków w województwie świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie