Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapelusze z głów! Nauczyciele uczyli się w Muzeum Narodowym w Kielcach

Marta Baran
Czwartkowe jesienne popołudnie. Zdawać by się mogło, że ,,po godzinach" kieleccy pedagodzy mają na głowie wiele ważniejszych rzeczy niż naukę. A są to chociażby kapelusze! I rzeczywiście, 5 października blisko 30 nauczycielek z lokalnych placówek oświatowych wzięło udział w warsztatach "Cylinder, melonik, kapelusz - historia z nakryciem głowy"organizowanych w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Sądząc po frekwencji, można uznać, że zajęcia okazały się ciekawą propozycja kulturalna dla pedagogów, którzy w czwartkowe popołudnie mogli odpocząć nieco od nauczania i sami dowiedzieć się czegoś nowego. Nauczyciele spędzili kilka długich godzin w siedzibie Muzeum Narodowego. Każdemu z obecnych udało się przyswoić sporą dawkę wiedzy na temat związany z historią sztuki użytkowej zarówno w Polsce, jak i w Europie, jak również stworzyć własny kapelusz.

Na zajęciach nauczyciele wykazywali duże zainteresowanie i z zaciekawieniem słuchali prelekcji wygłoszonej przez pracowników MN. Jednak, zdarzały się też... rozmowy! Pedagodzy bowiem, niekiedy po prostu nie mogli wstrzymać się od szeptania, za które przecież tak ganią swoich uczniów! Informacje, jakie zdradzała im na temat tworzenia kapeluszy prelegentka, robiły na obecnych takie wrażenie, że z chęcią sami je powtarzali, jakby chcąc sobie je utrwalić . Nie ulega wątpliwości, że wiedza, jaką nabyli w trakcie spotkania na długo pozostanie w ich pamięci. A jeśli nauczyciele nauczą się czegoś nowego, to można spodziewać się, że niebawem i ich uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat związane z tworzeniem kapeluszy... Te zaś, z pewnością będą przydatne, szczególnie w czasie kapryśnej jesieni, kiedy to nakrycia głowy są nie tyle modne, co niezbędne. A nie zaszkodzi wiedzieć więcej, o tym co ,,ma się na głowie"! Dociekliwości nigdy dość!

Jak mówiła jedna z uczestniczek warsztatów Małgorzata Śledź: - To nie pierwsze tego typu warsztaty, w których mam okazję uczestniczyć. Dzisiejsze wydarzenie przykuło moja uwagę ponieważ warsztaty łączą w sobie dwie dziedziny, bo mogę wraz z koleżankami dowiedzieć się czegoś o historii, ale też o modzie i o dawnej obyczajowości. Przyszłam tutaj również z innego powodu. Otóż, moja wizyta ma na celu zachęcenie uczniów do tego, by też odwiedzili ze mną to miejsce przy okazji kolejnych zajęć, które będą adresowane dla grup zorganizowanych.

Panie chwaliły organizatorów za sposób, w jaki zostały przeprowadzone zajęcia. Zajęcia nieco przypominały lekcje, bo na początku odbył się wykład dotyczący historii polskiej sztuki użytkowej ze szczególnym uwzględnieniem miejsca jakie zajmują w niej kapelusze. Po części teoretycznej, tak jak to bywa w szkole- był sprawdzian! Ten, w zamyśle pomysłodawców polegał na przetestowaniu umiejętności manualnych uczestniczek. Nauczycielki miały miały za zadanie opracować swój projekt kapelusza i później własnoręcznie go uszyć! Na szczęście, o ,,oblaniu tego swoistego egzaminu nie było mowy, bo organizatorzy dostarczyli pedagogom pełen zestaw narzędzi, który znacznie ułatwił im pracę. I to począwszy od praktycznych przedmiotów takich jak wszelkiego rodzaju guziki, suwaki oraz innych pasmanteryjne drobiazgi aż po samą inspiracje. Nauczyciele przystępujący do procesu twórczego po prostu nie mogli zgłosić nieprzygotowania!

Uczestniczki warsztatów mogły czerpać inspiracje nie tylko ze wzorów nakryć głowy, które miały okazję zobaczyć w muzealnych witrynach podczas zwiedzania bieżącej wystawy, ale też dać się natchnąć dwóm reprezentantom z firmy Vive Textile Recycling, którzy przybyli do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, by zaprezentować im swoją działalność mającą na celu propagowanie idei recyklingu. Pracownicy Vive posiłkując się prezentacją multimedialną opowiedzieli pedagogom, o tym, w jaki sposób można przetwarzać niepotrzebne materiały i tworzyć z nich zupełnie nowe i... niezwykle modne przedmioty!

- Wystarczy trochę kreatywności i ze starych rzeczy można zrobić istne cuda. Co więcej, do tego też nie potrzeba jakiś ponadprzeciętnych umiejętności krawieckich, bo czasami kilka guzików i ozdobnych elementów to wszystko, co trzeba dodać, by efekt był piorunujący- mówił Przemysław Suliga.

I rzeczywiście, inwencja twórcza okazała się wystarczająca, by kieleckie nauczycielki dopełniły swego dzieła i w stu procentach zrealizowały uprzednio zaprojektowany kapelusz. Warto dodać, iż w swojej bogatej ofercie Muzeum Narodowe w Kielcach organizuje tego typu przedsięwzięcia nie tylko dla określonego grona odbiorców, ale dla wszystkich chętnych osób.

- Wraz z firmą Vive współtworzymy warsztaty Bądź EKO, podczas których uczestnicy zajmują się szyciem czapek na zimę. Jeśli chodzi o treść, to te zajęcia wyglądają podobnie, jak te dzisiejsze, niemniej jednak są nieco krótsze, bo trwają około półtorej godziny. W ramach wystawy ,,Kapelusze z głów" kontynuujemy też cykl sobotnich warsztatów familijnych, na które już serdecznie zapraszam, bo impreza zapowiada się naprawdę ciekawie. W trakcie tych zajęć, jak sama nazwa wskazuje, dzieci wraz z rodzicami będą uczyły się o tym, jak niegdyś wyglądała edukacja oraz dowiedzą się o różnicach pomiędzy dzisiejszym Halloween a dawnymi Zaduszkami. Będziemy też wraz z rodzinami tworzyli znaczki pocztowce, co będzie miało miejsce w ramach Dnia Poczty. Na najbliższych warsztatach 7 października zaś, tak jak to było dziś w przypadku nauczycieli... Uszyjemy czapki- mówiła Natalia Łakomska z Działu Edukacji MN.

A o tym, że czapka jest obecnie jednym z najbardziej niezbędnych elementów garderoby nie trzeba chyba nikogo przekonywać... Warto więc, w tę jesień wykazać się kreatywnością i własnoręcznie opracować swój wzór! W sobotę w godzinach od 11 do 13 można to zrobić pod okiem ekspertów w Muzeum Narodowym w Kielcach! By zarezerwować miejsce na zajęciach należy uprzednio zadzwonić do placówki i poinformować o tym pracowników z Działu Edukacji.

Głównym organizatorem wydarzenia był Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie