Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kardynał Dziwisz w niedzielę w miejscu cudów na Świętym Krzyżu

Lidia CICHOCKA
Ojciec Zygfryd Wiecha zapraszają wszystkich wiernych na uroczystość ogłoszenia Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu.
Ojciec Zygfryd Wiecha zapraszają wszystkich wiernych na uroczystość ogłoszenia Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu. Łukasz Zarzycki
Trwają uroczystości podczas których świątynia na Świętym Krzyżu zostanie podniesiona do ranki Bazyliki Mniejszej. Finał w niedzielę, zagrają wojskowe orkiestry, przyjadą kardynałowie, biskupi i wierni z całej Polski.

Miejsca cudów

Miejsca cudów

Bazylika Mniejsza to tytuł honorowy nadawany przez papieża wyjątkowym kościołom. Nawiedzając je w wybrane dni można uzyskać odpusty zupełne. Bazylika musi być otwarta cały dzień dla wiernych i mieć przewodnika. W jej miejscu dochodzi do nawróceń, uzdrowień. Kościół na Świętym Krzyżu będzie trzecią bazyliką mniejszą w diecezji sandomierskiej: po bazylice katedralnej w Sandomierzu i Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W diecezji kieleckiej bazylikami mniejszymi są: katedra kielecka, oraz bazyliki w Wiślicy, Miechowie i Pacanowie.

Po 10 latach starań kościół Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu zostanie wyniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. W niedzielę 16 czerwca odbędzie się wielka uroczystość, z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza.

W ramach uroczystego triduum od czwartku do soboty w kościele odbywają się eucharystie połączone z koncertami. W czwartek była to msza za budowniczych, fundatorów i przyjaciół kościoła. W piątek, 14 czerwca po mszy za zmarłych zakonników oraz pomordowanych na Świętym Krzyżu o godzinie 18 wystąpi chór Politechniki Świętokrzyskiej. W sobotę uroczyste nieszpory zakończy występ zespołu kameralnego Filharmonii Świętokrzyskiej - także od godziny 18.

Główna uroczystość nadania rangi bazyliki koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza i biskupów rozpocznie się w niedzielę o godzinie 12. O muzyczną oprawę uroczystości zadba chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.
Mieszkańcy Kielc będą mogli dojechać na Święty Krzyż korzystając ze specjalnych kursów, które uruchomi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Wszystkich pielgrzymów przybywających do Huty Szklanej pod świątynię podwozić będzie kursujący wahadłowo autobus. W Nowej Słupi i Hucie Szklanej przygotowano parkingi. Wójt Nowej Słupi zapewnia, że opłaty za postój będą niskie a dla chętnych uruchomi bezpłatne połączenie z rynku w Nowej Słupi do Huty Szklanej.

- Oczywiście chętni mogą wejść najstarszym traktem, Drogą Królewską - dodaje Wiesław Gałka, wójt Nowej Słupi.- Osoby podążające na uroczystość nie muszą płacić za wstęp na teren Parku Narodowego - przypomina.

Ojcowie spodziewają się wielu gości. - Pomieszczą się wszyscy, na błoniach może przebywać nawet 50 tysięcy osób - dodaje ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru.- Zapraszamy pielgrzymów do wspólnego przeżywania naszej radości. 10 lat czekaliśmy na ten, przyznany w lutym tego roku tytuł, musieliśmy spełnić wiele wymagań. Nasza bazylika mniejsza jest trzecią w diecezji sandomierskiej. O fakcie nadania tytułu informować będzie tablica na zewnątrz i wewnątrz świątyni a także stosowny napis nad wejściem, ale zostanie on umieszczony dopiero po zakończeniu rekonstrukcji wieży kościelnej. W niedzielę poświęcimy kamienie, które zostaną użyte do jej odbudowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie