Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karetka pogotowia nie będzie już stacjonować w Pacanowie przez całą dobę

Michał Kolera
Michał Kolera
Od 1 stycznia 2023 zespół ratownictwa medycznego w Pacanowie nie będzie już stacjonował na miejscu przez całą dobę. Gminie się to nie podoba.
Od 1 stycznia 2023 zespół ratownictwa medycznego w Pacanowie nie będzie już stacjonował na miejscu przez całą dobę. Gminie się to nie podoba. archiwum UG Pacanów
Od 1 stycznia 2023 nastąpi zmiana harmonogramu działania zespołu ratowniczego, który stacjonował w Pacanowie. Będzie obecny od godziny 7 do 19, a nie, jak dotychczas, przez całą dobę. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego zapewnia, że nikt nie pozostanie bez pomocy, ale gmina Pacanów jest zawiedziona.

Karetka pogotowia ratunkowego rozpoczęła swój stały dyżur przy Ośrodku Zdrowia w Pacanowie 1 lipca 2018 roku. Moment ten poprzedziły przygotowania adaptacyjne zarówno wewnątrz, jak i obok budynku.

Pod koniec 2022 roku pojawiły się informacje, że Pacanów będzie musiał się nią podzielić z Oksą w powiecie jędrzejowskim. Mieszkańcy zareagowali nerwowo, doszło nawet do zbierania podpisów pod petycją.

- Jako Mieszkanki i Mieszkańcy Miasta i Gminy Pacanów oraz ambasadorowie i przyjaciele gminy, z ogromnym niepokojem zareagowaliśmy na negatywną informację dotyczącą skrócenia dyżurów karetki w Pacanowie. Biorąc pod uwagę statystyki, liczne wyjazdy, lokalizację karetki w oddalonym od większych aglomeracji Pacanowie, szybkie reakcje przyczyniające się do skutecznego ratowania bezcennego zdrowia i życia, prosimy o refleksję i reasumpcję tej tragicznej w skutkach decyzji. Licytowanie i targowanie się o godziny pracy karetki i zespołu ratowniczego – jest niegodne i nieetyczne. Tracimy poczucia bezpieczeństwa. Narasta niepokój społeczny. Boimy się o nasze zdrowie i życie, szczególnie w godzinach nocnych, w kontekście osób ze szczególnymi potrzebami

- taka była treść petycji adresowanej do wojewody świętokrzyskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, parlamentarzystów, oraz ministra zdrowia.

Karetka w Pacanowie będzie, tyle że na 12 godzin

Wysiłki lokalnej społeczności i władz gminnych spełzły na niczym.

- Pomimo licznych próśb mieszkańców, samorządów gmin Pacanów, Stopnica, Solec-Zdrój, Oleśnica i Nowy Korczyn, zarówno wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, jak i szefowa Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica, podtrzymali swoje negatywne stanowisko w odniesieniu do utrzymania całodobowego dyżuru karetki pogotowia. Nie pomogły liczne petycje mieszkańców ani prośby wójtów i burmistrzów tych gmin. Tym samym praca zespołu ratowniczego będzie trwała tylko do godziny 19 od 1 stycznia 2023 roku - poinformowała gmina Pacanów na swojej stronie internetowej.

Sytuację inaczej przedstawia Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica.

- Od 2018 roku organizacja pracy była przewidziana w ten sposób, że zespół ratownictwa medycznego miał być 12 godzin w Pacanowie, 12 godzin w Oksie w powiecie jędrzejowskim. Jednak, w tamtym czasie, ponieważ nie mieliśmy zawartych z funduszem odpowiednich umów, toteż przez pewien czas karetka w Pacanowie była przez całą dobę, z zastrzeżeniem, że docelowo dyżur ma być podzielony - wyjaśnia.

- Działamy zgodnie z planem wojewódzkim zabezpieczenia ratunkowego województwa opracowanego przez wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim. Ostatecznie ten plan zatwierdza minister zdrowia. My jesteśmy jedynie dysponentem zespołów i możemy wykonywać to, co jest zawarte w planie - dodaje Marta Solnica.

Co, jeśli w Pacanowie, bądź w innych okolicznych gminach przydarzy się komuś coś złego?

- W nocy nie było wiele wyjazdów z Pacanowa. Karetka jest w pobliskim Połańcu. Nie ma w tej chwili podziału na rejony. Karetki dojeżdżają nawet spoza województwa, jeśli jest taka potrzeba. Jest też zespół w Busku-Zdroju, to rejon działania buskiego pogotowia. Zresztą tak było, zanim karetka pojawiła się w Pacanowie. Nie jest możliwa sytuacja, że jakiś obszar pozostanie bez zabezpieczenia, jedynie czas dojazdu może się wydłużyć. Ale przecież może się tak zdarzyć, że karetka z Pacanowa nie będzie interweniować na miejscu, bo jest akurat gdzie indziej. Pogotowie działa na zasadzie dostępności najbliższego zespołu, który ma dojechać do pacjenta - stwierdza dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie