Katarzyna Furmanek siódma w mistrzostwach świata

/dor/
To najlepszy indywidualny występ świętokrzyskiego lekkoatlety w historii mistrzostw świata juniorów

Katarzyna Furmanek z KKL Kielce wywalczyła siódme miejsce w rzucie młotem podczas 15. Mistrzostw Świata Juniorów, które odbywają się w Eugene w Stanach Zjednoczonych.

Zawodniczka trenowana przez swojego tatę Grzegorza Furmanka w piątej próbie, która była najlepsza w jej wykonaniu, posłała młot na odległość 61 metrów i 93 centymetrów. Dodajmy, że rekord życiowy zawodniczki KKL wynosi 63,94 m.

Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyła liderka tegorocz-nych tabel - Ukrainka Aliona Szamotina z wynikiem 66.05 m. Srebrny medal wywalczyła reprezentantka Węgier, ubiegło-roczna mistrzyni świata kadetek z Doniecka, Reka Gyuratz z rezultatem 64.68, a brązowy Ilianie Korosidou z Grecji - 63.67 m. Gyuratz i Korosidou to odpowiednio druga i trzecia zawodniczka światowych tabel w tym sezonie.

Jak informuje portal www.la.kielce.com.pl siódme miejsce Katarzyny Furmanek i tak jest najlepszym indywidualnym sukcesem świętokrzyskiego lekkoatlety w mistrzostwach świata juniorów. W 1986 roku w Atenach szóstą pozycję z trzema innymi reprezentantami Polski w sztafecie 4x400 m zajął Krzysztof Sidowski z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski.

Dwa lata temu w Barcelonie Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz uzyskała dziewiąty czas półfinałów w biegu na 100 m ppł. W 1996 roku Sydney 13. pozycję na 1500 m wywalczył Grzegorz Rogala z STS Skarżysko-Kamienna. Dalsze, bo 27. lokaty, w mistrzostwach świata w 2008 roku w Bydgoszczy w eliminacjach zajęli Liliana Wódkowska z WiR Łopuszno na 3000 m z przeszkodami i Wojciech Jarosz z Juventy Kobex Starachowice w biegu na 800 m.