Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2020 w powiecie sandomierskim. Jaka jest recepta na sukces?

Klaudia Tajs
Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2020 w powiecie sandomierskim. Jaka jest recepta na sukces?
Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2020 w powiecie sandomierskim. Jaka jest recepta na sukces? archiwum wlasne
W ramach akcji Mała Ojczyzna - duża sprawa. Ponownie oceniliśmy samorządowców, tym razem po drugim roku ich pracy w kadencji 2018-2023. Zakończyliśmy ocenę burmistrzów i wójtów naszego powiatu, która wyłoniła Samorządowca Roku 2020 w powiecie sandomierskim. Tytuł najlepszego otrzymała Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu.

Burmistrz zdobyła tytuł najlepszego włodarza w powiecie sandomierskim drugo rok z rzędu. Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu po drugim urzędowania przyznała, że był to rok bardzo pracowity.

- Jaki był mijający rok pracy w samorządzie?
Miniony rok to rok intensywnej pracy w trudnych warunkach spowodowanych pandemią. Pomimo mniejszych dochodów Gminy z podatków CIT i PIT udało się zrealizować wiele inwestycji ważnych dla Mieszkańców.

- Co udało się zrobić?
W 2020 roku realizowane były głównie inwestycje w infrastrukturę społeczną. Wszystkie z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Powstał Klub Dziecięcy „Kraina Maluszka”, dofinansowany w ramach rządowego programu Maluch +. Kwota dofinansowania wyniosła 123 tysięcy 760 złotych, a całkowity koszt realizacji zadania, to ponad 161 tysięcy 700 złotych. Pomoc finansowa pozwoliła na adaptację niewykorzystanych pomieszczeń przedszkola na miejsce opieki nad dziećmi w wieku od 1 roku do 3 lat.

- Swoje miejsce mają już także seniorzy. Powstają nowe miejsca opieki dla dzieci i młodzieży.
Tak. Powstał Dom Dziennej Pomocy dla seniorów, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 870 tysięcy złotych. W Dziennym Domu Pomocy Seniorzy, oprócz atrakcyjnych zajęć będą mieli zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną, psychologiczną i prawną. Trwa adaptacja budynku w Chrapanowie na potrzeby nowej świetlicy dla dzieci i młodzieży. Na ten cel zostały pozyskane środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 817 tysięcy złotych. Trwają prace adaptacyjne budynków w Linowie i w Piotrowicach na potrzeby placówek dla seniorów: Dziennego Domu Seniora w Linowie i Klubu Seniora w Piotrowicach. Na utworzenie tych placówek Gmina Zawichost otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Senior + 260 tysięcy złotych. Rozpoczęliśmy także remont liczącej 110 lat remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście. Gmina Zawichost wyposażyła uczniów szkół w laptopy, tablety graficzne oraz tablety elektroniczne, niezbędnych do nauczania zdalnego w trakcie trwającej pandemii z a 100 tysięcy złotych w ramach programu „Zdalna szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego“. Wykonano remont kuchni i stołówek w szkołach podstawowych – w Czyżowie Szlacheckim i w Zawichoście. Zakupiono profesjonalne wyposażenie do przygotowania potraw i ich serwowania. Gmina na ten cel pozyskała dotację w wysokości ponad 66 tysięcy złotych z programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”. Wykonano także remonty łazienek i sal lekcyjnych w szkołach w Zawichoście i w Czyżowie Szlacheckim. · Samorząd wspiera inicjatywy społeczne. Powstają nowe Ochotnicze Straże Pożarne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i Koła Gospodyń Wiejskich. Dla ponad 700 rodzin pozyskiwana jest pomoc żywnościowa z Banku Żywności.

- Gmina nie zapomina o naprawie dróg, o remont których dopominają się mieszkańcy. Co udało się tutaj zrobić?
Stan dróg na terenie naszej gminy poprawia się. Trwa przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Czyżowie Szlacheckim. Trwa remont drogi gminnej w Chrapanowie. W ramach współpracy pomiędzy samorządami Urząd Marszałkowski wyremontował odcinek drogi wojewódzkiej w Zawichoście i w Podgórzu.

- Jakie plany na przyszłość?
W 2021 roku rozpocznie się budowa stacji ujęcia wody w Dziurowie wraz z budową nowych odcinków wodociągów i kanalizacji. Wartość inwestycji to blisko 3 miliony złotych. Kwota dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi ponad 1,5 miliona złotych. Dzięki realizacji tej inwestycji 10, spośród 14 sołectw i część miasta Zawichost będzie zaopatrywana w dobrej jakości wodę pitną. Ponadto w 2021 roku rozpocznie się także adaptacja pomieszczeń Ośrodka Zdrowia w Zawichoście na potrzeby zakładu rehabilitacji. Planowana jest także głęboka, kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim, Szkoły Podstawowej im w Zawichoście oraz Świetlicy w Wyspie. Wartość całej inwestycji to blisko siedem milionów złotych, Gmina ubiega się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę sześciu milionów złotych. Prowadzone będą inwestycje drogowe na terenie całej gminy. Planowana jest między innymi przebudowa ulic Leonarda i Szkolnej oraz Plażowej w Zawichoście, remont drogi dojazdowej do Ośrodka Zdrowia w Czyżowie Szlacheckim. Budowa parkingu przy przedszkolu w Linowie. W planach jest także budowa nowego ogrodzenia wokół szkoły w Zawichoście, budowa boiska do gry w piłkę nożną, placu zabaw i siłowni zewnętrznej w Linowie, budowa altany w Czyżowie Szlacheckim i Piotrowicach. W planie jest także budowa oświetlenia ulicznego w Czyżowie Szlacheckimi Zawichoście. Jako efekt dobrej współpracy samorządu wojewódzkiego i gminnego w 2021 roku rozpocznie się przebudowa dróg wojewódzkich przebiegających przez gminę. Wartość inwestycji to około 120 milionów złotych finansowana przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.

- Czym dla Pani jest praca w Urzędzie Miasta i Gminy Zawichost i piastowanie stanowiska burmistrza?
Gmina Zawichost jest dla mnie jak wspólny dom. Dom, który razem z mieszkańcami budujemy, rozwijamy i o który powinniśmy dbać. To od nas samych zależy, jak wyglądać będzie nasza mała ojczyzna i jak będzie się w niej żyć. Na komfort naszego życia składa się wiele czynników: od poziomu edukacji po wyposażenie straży pożarnej, od kanalizacji po wydarzenia kulturalne, od sprawnego naprawiania dziur w drogach po duże inwestycje. Do tego wszystkiego dochodzą czynniki prawne oraz środki finansowe. Wymiernym efektem pracy samorządu jest ilość wykonanych inwestycji, a także wysokość przyznanych dofinansowań w ramach realizacji inwestycji z funduszy zewnętrznych. Dla mnie jednak najważniejsze jest zadowolenie mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie