MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Michta ze szkoły w Parszowie nauczycielem roku 2019 klas I - III w powiecie starachowickim

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Katarzyna Michta bawi się w klasie razem ze swoimi uczniami.
Katarzyna Michta bawi się w klasie razem ze swoimi uczniami. Archiwum prywatne
Rozmowa z Katarzyną Michtą, nauczycielką w Szkole Podstawowej imienia Wojska Polskiego w Parszowie w gminie Wąchock, laureatką tytułu „Nauczyciel na Medal 2019” w powiecie starachowickim w kategorii Nauczyciel klas I - III.

LAUREATKA BIERZE UDZIAŁ W FINALE WOJEWÓDZKIM AKCJI NAUCZYCIEL NA MEDAL - ZOBACZ I ZAGŁOSUJ

Lubi Pani swój zawód?

Kocham go i jak pamiętam zawsze chciałam zostać nauczycielką. Między innymi dlatego ukończyłam studia na kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W szkole pracuję od 12 lat, ale dopiero 6 lat temu zaczęłam pracować jako nauczycielka grupy przedszkolnej. A od roku realizuję się jako wychowawczyni pierwszej klasy. To nie jest tylko mój zawód. To jest moja pasja.

To duża klasa?

W klasie jest ośmioro uczniów, wiec mogę powiedzieć, że jest indywidualizacja nauczania na pełnym poziomie. Dużym ułatwieniem dla mnie i innych nauczycieli jest fakt, że szkoła w Parszowie jest bardzo dobrze wyposażona w najnowocześniejsze pomoce naukowe. Przede wszystkim mamy w klasie tablicę multimedialną i moje dzieci nie używają już kredy, ale mazaków. Od września moje pierwszaki biorą udział w zajęciach z zestawami klocków LEGO Education WeDo 2.0. w ramach innowacji pedagogicznej, której jestem autorką. Wprowadzenie nowoczesnych technologii, nauki poprzez działanie i zabawę ułatwia dzieciom przyswajanie wiedzy oraz wyzwala w nich ciekawość świata. LEGO Education WeDo 2.0 to nie są zwykłe klocki. Zajęcia z nimi są bardzo atrakcyjne dla uczniów, pozytywnie motywują ich do uczenia się, pobudzają do aktywności. Podczas zajęć uczniowie zamieniają się w młodych konstruktorów i programistów. Podzieleni w pary budują modele łazików, robotów, zwierząt. Po stworzeniu modelu łączą go ze środowiskiem programistycznym LEGO za pomocą bluetooth, a następnie tworzą programy, które ożywiają modele i wprowadzają uczniów w interesujący świat robotyki oraz programowania dla początkujących. Używamy tych klocków na wszystkich bez wyjątku lekcjach.

Jakie są te Pani pierwszaki?

To osiem zupełnie różnych osobowości i indywidualności. Mają w sobie mnóstwo talentów, które wzajemnie odkrywamy. Codziennie przekraczając próg klasy mam wrażenie, że nie przychodzę tam tylko do pracy. Gdy zabrzmi pierwszy dzwonek wyruszamy razem w wielką, ciekawą podróż do świata nauki. Chcę być nie tylko nauczycielką dla moich dzieciaków, ale też ich przewodniczką i przyjaciółką w tej drodze. Czasem trudnej, krętej, ale niesamowitej, pełnej nowych doświadczeń i odkryć.

Czym był dla Pani udział w konkursie Echa Dnia i jakie to uczucie być „Nauczycielem na medal”?

Przede wszystkim nie wiem, jak się w tym konkursie znalazłam. Podejrzewam, że zgłosił mnie któryś z rodziców dziecka z mojej klasy, ale nie potrafię wskazać który. Na pewno byłam bardzo zaskoczona wynikiem. To duże wyróżnienie i działa bardzo motywująco do dalszej pracy, bo teraz trzeba jeszcze więcej wysiłku, aby utrzymać ten „medalowy” poziom.

POLECAMY: EDUKACJA

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie