Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedra w Sandomierzu bez dotacji na kolejny etap prac konserwatorskich. Co dalej z remontem

GOP
Freeimages.com
Parafia Katedralna w Sandomierzu nie otrzymała dotacji unijnej przyznawanej przez Urząd Marszałkowski na kolejny etap renowacji gotyckiej świątyni - na odnowienie sklepienia i ścian.

Projekt pod nazwą „Konserwacja wnętrz perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki katedralnej w Sandomierzu (Etap II)” został złożony w Urzędzie Marszałkowskim w styczniu tego roku i uzyskał jedną z najwyższych ocen w skali województwa.
Parafia ubiegała się o przyznanie 13,6 miliona złotych, gwaratując wkład własny wynoszący 3,4 miliona złotych. Wkład ten miał pochodzić z prywatnych ofiar księży diecezji sandomierskiej.

Na początku lipca Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zaproponował pokrycie jedynie 47,58 procent kosztów, zamiast 80.
- Odpowiadając na to pismo, proboszcz parafii ksiądz prałat Zygmunt Gil poinformował, że tak poważne zaangażowanie finansowe przekracza istniejące możliwości. Wniósł prośbę o ograniczenie zakresu prac do nawy głównej – informuje ksiądz Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej.

Rzecznik dodaje, że wynikało to z wcześniejszego zapewnienia, iż w przypadku przyznania mniejszych funduszy, zakres prac konserwatorskich będzie mógł być ograniczony.

Niedługo potem przyszła jednak informacja z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, że zaproponowana modyfikacja nie jest dopuszczalna, dlatego do dofinansowania wybrany zostanie kolejny projekt z listy rankingowej.
- W związku z tym Parafia Katedralna złożyła prośbę o włączenie projektu renowacji katedry w Kontrakt Terytorialny, co umożliwi ubieganie się o dofinansowanie inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje ksiądz Tomasz Lis .
Realizacja programu gruntownej renowacji sandomierskiej katedry rozpoczęła się kilka lat temu. Pierwszy etap obejmował prezbiterium i kaplicę Najświętszego Sakramentu. Wtedy, dzięki funduszom norweskim, odnowiono między innymi bizantyjskie freski. Później zabiegom konserwatorskim poddano ołtarze boczne, dwa obrazy z cyklu Karola de Prevot oraz wymagające natychmiastowej interwencji zabezpieczenie ściany nad wejściem do zakrystii.

Niedawno konserwację XV-wiecznego krucyfiksu dofinansowało Ministerstwo Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie