Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierza ma swojego człowieka na biegunie południowym. Damian Czajka bada tam przyrodę

Adam Ligiecki
Świąteczne pozdrowienia dla powiatu kazimierskiego... prosto z południowego bieguna. Od Damiana Czajki - z pokładu  stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk.
Świąteczne pozdrowienia dla powiatu kazimierskiego... prosto z południowego bieguna. Od Damiana Czajki - z pokładu stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk.
Młody człowiek, który dorastał na ulicy Kolejowej, dzisiaj bada przyrodę w gigantycznej otchłani zimna. Damian Czajka spędzi Boże Narodzenie i Nowy Rok w Antarktyce.

To część świata na półkuli południowej, obejmująca Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy. Obszar o bardzo surowym klimacie. Nie ma rdzennych mieszkańców, zaś działalność ludzka ogranicza się praktycznie do połowów, badań naukowych i turystyki. Antarktyka na ponad 14 milionów kwadratowych powierzchni, a więc jest... prawie 50 razy większa od Polski.

Damian Czajka znalazł się w składzie wyprawy, która jesienią trafiła do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego na biegunie południowym. Nasi badacze monitorują zmiany zachodzące w przyrodzie Antarktyki. Prowadzą obserwacje życia zwierząt - pingwinów, słoni morskich, uchatek - i ptaków.
Damian Czajka pochodzi z Kazimierzy Wielkiej. Tu chodził do szkoły, wychował się i dorastał na ulicy Kolejowej. Jest ratownikiem medycznym, od dwóch lat mieszka w Kielcach. Jako przyrodnik, ornitolog działa aktywnie w stowarzyszeniu M.O.S.T.
Kazimierzę Wielką od Antarktyki dzieli odległość ponad 14 tysięcy kilometrów._Damian Czajka dotarł tam kilka tygodni temu, bierze udział w wyprawie jako ratownik medyczny.
- Z tej racji dbam o zdrowie i życie uczestników, mam do tego całkiem fajnie wyposażone ambulatorium. Do ważnych zadań, jakie wykonuję, należy też monitoring ekologiczny. Prowadzimy go w celu określenia wielkości i kondycji populacji ptaków morskich i ssaków płetwonogich - nasz badacz relacjonuje prosto z bieguna.
Potwierdzają to pełne uroku fotografie antarktycznej fauny, jakie przesyła do kraju. Morze pingwinów, foki, uchatki czy słonie morskie - robią furorę wśród internautów!

Antarktyka to miejsce dla prawdziwych twardzieli. Nawet nie ze względu na temperatury - obecnie, jak zapewnia, te są „całkiem przyjemne”, od minus 1 do plus 5 stopni Celsjusza. Najgorszy jest silny wiatr. W podmuchach przekracza nawet prędkość 200 kilometrów na godzinę.
- Staram się aklimatyzować do surowej Antarktyki. Przepiękne widoki zapierają dech w piersiach, każdy wolny weekend poświęcam na podróże. Nie ma czasu na nudę - mówi Damian Czajka, który święta i sylwestra spędzi z dala od Polski. Na biegunie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie