Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce i 12 gmin powiatu kieleckiego utraci miliony euro? Zależy to od kieleckich radnych. W piątek, 17 listopada nadzwyczajna sesja

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W planie zrównoważonej mobilności miejskiej zapisano ograniczenie ruchu w  centrum Kielc, a nawet zakaz wjazdu do śródmieścia.
W planie zrównoważonej mobilności miejskiej zapisano ograniczenie ruchu w centrum Kielc, a nawet zakaz wjazdu do śródmieścia. Dawid Łukasik
Brak planu powstania linii tramwajowych i ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Kielc, a także w osiedlach mieszkaniowych skłoniły kieleckich radnych do odrzucenia planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP). Skutkiem tego może być utrata milionów euro przez Kielce oraz kilkanaście gmin tworzących Kielecki Obszar Funkcjonalny. W piątek, 17 listopada radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji, aby jeszcze raz głosować nad dokumentem.

Metro, tramwaje i ograniczenie ruchu samochodowego w Kielcach

Dokument dla Kielc i 12 gmin tworzących Kielecki Obszar Funkcjonalny wykonała zewnętrzna firma. Miasto zapłaciło 120 tysięcy złotych ale opracowanie kosztowało 740 tysięcy złotych. Autorzy zgodnie z oczekiwaniami Unii Europejskiej wskazali, że należy dążyć do rozwoju komunikacji publicznej w trosce o środowisko i zmiany klimatyczne. Na ostatniej sesji, 9 listopada radni nie zostawili suchej nitki na dokumencie, uznali, że jest mało ambitny i niedopracowany.

Radni Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali możliwość ograniczenia wjazdu samochodami prywatnymi do śródmieścia Kielc, a także ruchu aut w osiedlach. Bezpartyjni i Niezależni wytknęli, że od kilkudziesięciu lat mówi się o potrzebie budowy linii tramwajowej w Kielcach, a w dokumencie nie zostało to ujęte. Pojawiła się nawet sugestia zapisania w nim budowy metra, ponieważ jest możliwość otrzymania pieniędzy na taką inwestycję z Unii Europejskiej.

Plan mobilności jest potrzebny, aby dostać miliony euro

Władze Kielc przekonywały, że zapisy dokumentu to jest cel, do którego należy dążyć i rozpisany na wiele lat, a jego treść musiała być zgodna z warunkami postawionymi przez Unię Europejską. Każda z proponowanych zmian, na przykład zakaz wjazdu samochodów na dany obszar musi być zatwierdzona osobną uchwałą Rady Miasta.

Większość radnych odrzuciła dokument. Konsekwencje dotkną nie tylko Kielce, ale także 12 gmin tworzących Kielecki Obszar Funkcjonalny, bo nie będą mogły sięgnąć po unijne pieniądze.

- Posiadanie zatwierdzonego przez Radę Miasta dokumentu SUMP jest wymogiem obligatoryjnym, aby uzyskać z programu Fundusze Europejskie Dla Polski Wschodniej 2021-2027 przyznanych już Kielcom i gminom Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego środków w wysokości 45 milionów euro (203 miliony złotych). Kielce mają otrzymać 120 milionów złotych – tłumaczyć Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Jakie inwestycje zaplanowały Kielce i stracą na nie unijne dotacje?

Unijne pieniądze mają być wykorzystane na realizację programu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w Kielcach w obszarze funkcjonalnym”. W jego ramach miasto przeprowadzi następujące inwestycje:

  • kupi autobusy o napędzie elektrycznym wraz budową niezbędnej infrastruktury oraz samochody elektryczne do nadzoru nad funkcjonowaniem komunikacji publicznej.
  • kupi system informatyczny do zarządzania operacyjnego Dworcem Autobusowym.
  • poprawi jakości funkcjonowania komunikacji publicznej poprzez unowocześnienie infrastruktury Kieleckiej Karty Miejskiej.
  • rozbuduje i zmodernizuje sieć elektroniczną informacji pasażerskiej poprzez uzupełnienie i wymianę tablic przystankowych
  • rozbuduje strefę płatnego parkowania wraz z zakupem parkometrów oraz samochodów do obsługi strefy
  • wybuduje chodnik wzdłuż ulicy Skrajnej wraz z budową i przebudową przystanków komunikacji miejskiej oraz oświetleniem ulicznym
  • wybuduje drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ulicy Jagiellońskiej od Piekoszowskiej w kierunku ulicy 1 Maja, wzdłuż ulicy Bohaterów Warszawy po stronie północnej wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Tarnowską i Seminaryjską, wzdłuż ulicy Szczecińskiej po zachodniej stronie od ulicy Bohaterów Warszawy do ulicy Zagórskiej, wzdłuż ulicy Sandomierskiej po stronie północnej na odcinku od alei Solidarności do Śląskiej wraz z przebudową przystanków komunikacji miejskiej
  • wybuduje nowe przystanki autobusowe przy ulicy Krakowskiej oraz przebuduje te a alei Solidarności na wysokości skrzyżowania z ulicą Leszczyńską.

Gminy Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego stracą także pieniądze

Gminy otrzymają łącznie 83 miliony złotych dofinansowania a zaplanowane zadania muszą być powiązane z komunikacją miejską w Kielcach (z wyjątkiem Chmielnika i Pierzchnicy). Powstaną między innymi ścieżki rowerowe wraz z infrastrukturą, chodniki (dojścia do przystanków), parkingi i centra przesiadkowe.
- Kielce i gminy stracą też możliwość składania wniosków do programu Fundusze Europejskie dla świętokrzyskiego ponieważ posiadanie SUMP jest wymogiem obligatoryjnym – dodaje rzecznik.

Radni będą mogli jeszcze raz zagłosować nad SUMP na nadzwyczajnej sesji w piątek, 17 listopada, która rozpocznie się o godzinie 16 i będzie to jedyny punkt w porządku obrad.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie