Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce: Nieliczni modlili za ofiary Holocaustu

Paulina BARAN
Spotkanie przy pomniku Menora poprowadził prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego Bogdan Białek (pierwszy z lewej). Towarzyszyli mu ksiądz Andrzej Jeziernicki, zwierzchnik i prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia Jana Karskiego.
Spotkanie przy pomniku Menora poprowadził prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego Bogdan Białek (pierwszy z lewej). Towarzyszyli mu ksiądz Andrzej Jeziernicki, zwierzchnik i prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia Jana Karskiego. Aleksander Piekarski
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Aby uczcić tę wyjątkową datę grupa kielczan spotkała się pod pomnikiem Menora w Kielcach i modliła się za 20 tysięcy kieleckich Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Spotkanie przy pomniku poprowadził prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego, Bogdan Białek. Przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia - dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego zwrócił uwagę na bardzo niską wiedzę społeczeństwa o zbrodniach dokonanych na Żydach podczas II Wojny Światowej. Wyjaśnił, że przed kilkoma godzinami odwiedził uczniów jednej z kieleckich szkół średnich i tylko trzy osoby wiedziały, gdzie w Kielcach jest cmentarz żydowski. - Ten dzień jest bardzo potrzebny, ale widzimy jak słaby jest oddźwięk. Ludzie są pochłonięci swoimi sprawami - mówił Bogdan Białek.

Podczas spotkania pomodlono się za zamordowanych. Przypomniano także ich tragiczną historię. W momencie wybuchu II wojny światowej liczba ludności żydowskiej w Kielcach sięgała 20 tysięcy. Od końca listopada 1939 roku zaczęli przybywać do Kielc Żydzi z różnych stron Polski i w marcu 1940 roku Kielce zamieszkiwało 25 400 Żydów. W ciągu roku z głodu, chorób i wycieńczenia zmarło około 4 000 ludzi. W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku Niemcy zamordowali 21 000 ludzi w obozie zagłady w Treblince, a 1500 na ulicach naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie