Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce odzyskały pamiątki po prezydencie Artwińskim (zdjęcia)

Agata KOWALCZYK
Paweł Wolańczyk prezentuje czapkę – tak zwaną maciejówkę, którą przed wojną nosili zwolennicy Józefa Piłsudskiego.
Paweł Wolańczyk prezentuje czapkę – tak zwaną maciejówkę, którą przed wojną nosili zwolennicy Józefa Piłsudskiego. Łukasz Zarzycki
Kielce odzyskały pamiątki i archiwalia po prezydencie naszego miasta Stefanie Artwińskim. Było to możliwe dopiero po procesie sądowym.
Dokumenty Stefana Artwińskiego - dowód osobisty, legitymacja Związku Strzeleckiego i legitymacja Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Dokumenty Stefana Artwińskiego - dowód osobisty, legitymacja Związku Strzeleckiego i legitymacja Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Łukasz Zarzycki

Dokumenty Stefana Artwińskiego - dowód osobisty, legitymacja Związku Strzeleckiego i legitymacja Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

(fot. Łukasz Zarzycki)

Po śmierci prezydenta w 1939 roku spadek po nim przeszedł na mieszkańca Krakowa, który zmarł bezpotomnie.

- Archiwalia i pamiątki trafiły do pewnej krakowskiej instytucji - mówi tajemniczo przewodniczący Rady Miasta w Kielcach, Tomasz Bogucki. - Razem z prezydentem Kielc, Wojciechem Lubawski przeprowadziliśmy śledztwo i znaleźliśmy miejsce ich przetrzymywania. Wystąpiliśmy do depozytariusza o zwrot pamiątek, spotkaliśmy się z odmową. Sprawa trafiła do sądu, po 4 latach starań udało się wszystko odzyskać.

Pamiątki są już w Kielcach, w Muzeum Historii Kielc.

- Są to zdjęcia, dokumenty i różne przedmioty należące do prezydenta i jego rodziny. Archiwalia dotyczą przede wszystkim działalności społecznej i politycznej Artwińskiego w okresie międzywojennym ale także w czasie I wojny światowej - informuje Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Przewodniczący Bogucki dodaje, że pamiątki miały przyjechać w sierpniu, ale dotarły z opóźnieniem.

- Wówczas planowaliśmy przekazanie ich na uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 150 urodzin prezydenta Artwińskiego. Niestety pamiątki dotarły do nas z 3 miesięcznym opóźnieniem. Planujemy uroczyste ich przekazanie 29 listopada, ta data też jest dobra, ponieważ w tym miesiącu prezydent zginął a tego dnia przypada rocznica powstania listopadowego - wyjaśnia.

Odzyskane archiwalia i pamiątki pozwolą na urządzenie sali w Muzeum Historii Kielc poświęconej pamięci Stefana Artwińskiego.

Odznaczenia Stefana Artwińskiego.
Odznaczenia Stefana Artwińskiego. Łukasz Zarzycki

Odznaczenia Stefana Artwińskiego.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Stefan Artwiński, urodził się w 1863 roku we wsi Igołomia pod Miechowem. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie skończył farmację wrócił na Kielecczyznę, gdzie prowadził najpierw drogerię, a potem apteki. Działał na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę. W latach 1934 - 1939 był prezydentem Kielc. Gdy wybuchła wojna mógł się ewakuować, ale został by pomagać kielczanom. W pierwszych dniach listopada został bestialsko zamordowany przez Niemców. We własnym grobie pochowano go na Cmentarzu Partyzanckim dopiero po 50 latach od śmierci.

Konrad Otwinowski i Paweł Wolańczyk z Działu Gromadzenia i Dokumentacji Muzeum Historii Kielc prezentują album, który Stefan Artwiński otrzymał w dniu
Konrad Otwinowski i Paweł Wolańczyk z Działu Gromadzenia i Dokumentacji Muzeum Historii Kielc prezentują album, który Stefan Artwiński otrzymał w dniu imienin 2 września 1933 roku od Związku Strzeleckiego, i listy rodziny Artwińskich. Na okładce albumu znajduje się dedykacja „Czcigodnemu Prezesowi”.
Łukasz Zarzycki

Konrad Otwinowski i Paweł Wolańczyk z Działu Gromadzenia i Dokumentacji Muzeum Historii Kielc prezentują album, który Stefan Artwiński otrzymał w dniu imienin 2 września 1933 roku od Związku Strzeleckiego, i listy rodziny Artwińskich. Na okładce albumu znajduje się dedykacja "Czcigodnemu Prezesowi".

(fot. Łukasz Zarzycki)

Listy rodziny Artwińskich.
Listy rodziny Artwińskich. Łukasz Zarzycki

Listy rodziny Artwińskich.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie