Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce: Rozmawiali o przemocy w szkole

dota
Przemoc - w jakim stopniu jest obecna w świętokrzyskich szkołach i co wspólnie mogą zrobić placówki oświatowe z samorządem lokalnym, aby jej zapobiegać. Ten temat dominował podczas drugich warsztatów regionalnych "Szkoły bez przemocy".

Kilkudziesięciu nauczycieli z województwa świętokrzyskiego oraz zaproszeni eksperci spotkali się dziś w Szkole Podstawowej numer 25 imienia Kornela Makuszyńskiego w Kielcach. - Nasza szkoła realizuje program "Szkoły bez przemocy", dlatego miło mi, że możemy warsztaty gościć właśnie u nas - powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej numer 25. - A o przemocy warto rozmawiać. Jakbyśmy nie mierzyli, przemoc jest i warto podejmować wszelkie działania w celu jej zmniejszenia, albo całkowitego zniwelowania.

-Celem tegorocznych warsztatów jest spotkanie nauczycieli z samorządowcami i ich rozmowa na temat możliwości i form skutecznej współpracy w przeciwdziałaniu przemocy. Drugim celem warsztatów są szkolenia związanie z profilaktykę przemocy i agresji w szkole. Te warsztaty dają okazję nauczycielom nie tylko na podniesienie kompetencji, ale także na wymianę doświadczeń. Ich zaletą jest również możliwość porozmawiania z trenerami, ekspertami, którzy bardzo dobrze znają problemy szkoły - wyjaśnił Jarosław Herrmann, koordynator programu "Szkoła bez przemocy".

ROZMOWA Z WŁADZAMI

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwszą zdominowała dyskusja panelowa, a jej gośćmi byli: Teresa Kmiecik ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, Mieczysław Tomala i Leszek Osterczy z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach, radni z komisji edukacji: Alicja Obara oraz Regina Zapała oraz Zdzisław Wrzałka - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Mówili oni o potrzebie lepszego wykorzystania przez nauczycieli funduszy na dokształcanie się, o potrzebie organizowania dodatkowych zajęć sportowych oraz tych rozwijających inne zainteresowania młodzieży. Ważnym elementem w dyskusji był temat edukacji prawnej nauczycieli.

Ale pytali też sami nauczyciele. Zgłaszanymi przez nich problemami były zbyt liczne klasy na zajęciach, czy brak przepływu informacji między szkolnymi pedagogami a sądami dla nieletnich.

WIEDZA W PRAKTYCE

Część druga to warsztaty. W ramach spotkania odbyło się sześć szkoleń tematycznych w grupach. Nauczyciele dowiedzieli się między innymi, jak skutecznie współpracować z policją, kuratorami oraz pomocą społeczną w sytuacjach kryzysowych, jak pomagać sprawcom przemocy i współpracować z rodzicami.
Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Echo Dnia" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej. Patronem Honorowym jest Prezydent RP. W projekcie udział bierze 4 200 szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie