Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce "rozprawiły" się już PRL-em. Wielkich zmian w nazwach ulic, placów czy szkół nie będzie

Agata Kowalczyk
W Kielcach nie będzie wielkich zmian nazw ulic, placów czy patronów szkół w związku z przyjęciem przez sejm ustawy dekomunizacyjnej. Nie ma takie potrzeby, ponieważ władze miasta już dawno uporały się z tym problem.

- Kielce mogą być wzorem dla innych miast, w stolicy województwa zostały tylko dwie ulice, których nazwy nawiązują do czasów komunistycznych Stanisława Toporowskiego i Henryka Połowniaka – informuje Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Szkoda, że inne miasta w województwie nie poszły śladem Kielc i nie uporały się z tym problemem. Takim negatywnym przykładem są Starachowice, gdzie aż 12 ulic ma patronów z tamtych czasów jak Marchlewski, Świerczewski, Nowotki a nawet Saszka-sowiecki partyzant.

Podobne przykłady są w Busku, Pińczowie czy Końskich, gdzie są osiedla XXV -lecia PRL. W Nowej Słupi jeśli dobrze pamiętam jest nawet ulica 22 lipca. Dzięki tej ustawie te niechlubne nazwy w końcu znikną.

W Kielcach żadna ze szkół nie ma patrona kojarzonego z minioną epoką. Nie dawno radni usunęli z nazwy Zespołu Szkół Ekonomicznych Oskara Langego, a pod koniec ubiegłego roku Hanka Sawicka przestała być patronem IV Liceum Ogólnokształcącego.

- Tylko na Liceum Śniadeckich została tablica poświęcona Stanisławowi Toporowskiemu, ale ona nie ma nic wspólnego ze szkołą i jej zdjęcie zostanie załatwione w uchwale o zmianie nazw ulic – informuje zastępca prezydenta Kielc, Andrzej Sygut.

Ustawa podjęta w ubiegłym tygodniu przez sejm daje gminom rok na zmiany nazw ulic, skwerów i obiektów użyteczności.

- W naszym przypadku nie ma potrzeby spieszyć się. Chcemy się zapoznać ze szczegółami ustawy i możliwe szybko, bez ociągania się przygotować uchwały – mówi przewodniczący Rady Miasta w Kielcach, Dariusz Kozak. – Mnie ta uchwała cieszy, bo po pierwsze jest okazja zmienić nazwy tych ulic a po drugie mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z wymianą dokumentów. A wcześniej właśnie to było powodem zaniechania wymiany tych patronów, ponieważ przy obu ulicach mieszka mnóstwo osób, które musiałyby wymienić dowody osobiste.

Ustawa dekomunizacyjna zobowiązuje samorządy do zmiany patronów ulic, placów i budynków użyteczności publicznej odwołujących się do osób, wydarzeń lub dat związanych z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym. Mieszkańcy w związku ze zmianą adresu zamieszkania nie będą musieli wymieniać dokumentów. Zachowają one ważność do daty w nich wskazanych. Natomiast wszystkie zmiany w księgach wieczystych, ewidencjach i innych urzędowych dokumentach będą wolne od opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie