Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce wraz z Ostrowcem, Starachowicami i Sandomierzem szykują się do zdobycia Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Pokazano logo

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Kielce wraz z Ostrowcem, Starachowicami i Sandomierzem przygotowują się do zdobycia Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029  roku. Doktor Wojciech Domagalski i wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki zaprezentowali logo proiektu. Na kolejnych zdjęciach zobacz logo
Kielce wraz z Ostrowcem, Starachowicami i Sandomierzem przygotowują się do zdobycia Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Doktor Wojciech Domagalski i wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki zaprezentowali logo proiektu. Na kolejnych zdjęciach zobacz logo Urząd Miasta
Kielce wraz z Ostrowcem, Starachowicami i Sandomierzem przygotowują się do zdobycia Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W czwartek,12 stycznia pokazano logo projektu.

Kielce, Ostrowiec, Sandomierz i Starachowice z Tytułem Europejskiej Stolicy Kultury

Kielce wspólnie z Ostrowcem Świętokrzyskim, Sandomierzem i Starachowicami ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku. Przygotowania do jego uzyskania rozpoczęły się blisko rok temu.

- W ciągu ostatnich miesięcy spotykaliśmy się na Małych Kongresach Kultury Kielc i Regionu Świętokrzyskiego. Ich celem było budowanie spójnej polityki kulturalnej miasta i regionu. Teraz rozpoczynamy kampanię wizerunkową. Wkrótce, przygotowane logo, będzie zamieszczane na wszystkich stronach internetowych miejskich instytucji oraz na materiałach promujących wydarzenia w kieleckich placówkach kultury – informuje wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Logo projektu nawiązuje do atrakcji regionu świętokrzyskiego

Logo w czerni i bieli nawiązuje między innymi do krzemienia, głazów gołoborza i koła zębatego, które ma podkreślić przemysłowe tradycje naszego regionu. Pod koniec marca gotowa będzie robocza wersja wniosku aplikacyjnego, która zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym.

- Znak jest bardzo minimalistyczny. Zaprojektowałem różne wersje logotypu, pełną i skróconą wersję polskojęzyczną i analogicznie dwie wersje anglojęzyczne – mówi doktor Wojciech Domagalski, autor logo.

W logo wykorzystano perełkę polskiej typografii – Antykwę autorstwa Adama Półtawskiego, jednej z ważniejszych w historii polskiego projektowania graficznego i drukarstwa postaci.  

- Warto zaznaczyć, że Adam Półtawski ostatnie lata swojego życia spędził w Kielcach, współpracując w okresie 1945-1949 z drukarnią Jedność – podkreśla dr Maciej Zdanowicz, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który został koordynatorem projektu.

Wizja kandydatury Kielc i miast koalicyjnych

Zakończenie prac nad roboczą wersją wniosku aplikacyjnego do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 planowane jest na koniec marca. Następnie zostanie on poddany szerokim konsultacjom społecznym.

- Pogłębiający się kryzys klimatyczny, energetyczny, wojna w Ukrainie stawiają przed nami wszystkimi nowe wymagania, między innymi w zakresie traktowania kultury i sztuki jako narzędzi do integracji i aktywizacji, uwrażliwiania i edukowania, w tym również stymulowania rozwoju gospodarczego, powstawania innowacji technologicznych. Poszukiwanie równowagi między przeszłością, teraźniejszością, a śmiałym spoglądaniem w przyszłość z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, środowiskowych, ale również budowanie społeczeństwa obywatelskiego, kształtowanie świadomych uczestników i kreatorów życia kulturalno-artystycznego to główne priorytety aplikacji miasta Kielce w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - informuje doktor Maciej Zdanowicz.

To co ma wyróżniać Kielce to różnorodność i bioróżnorodność.
- Chcemy zaznaczyć, że Kielce są nie tylko zielonym miastem, ale też takim, które myśli proekologicznie. Tu świetnie wpisuje się projekt Zielonej Rewitalizacji Zabytkowego Śródmieścia Kielc – zaznacza doktor Maciej Zdanowicz.

Wyścig do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury już się rozpoczął
W listopadzie ubiegłego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków aplikacyjnych. Termin zgłoszeń wyznaczono na 15 września 2023 roku.

Cały proces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ma kilka etapów. Pod koniec 2023 roku poznamy kandydatury miast, które przejdą preselekcję na poziomie polskim. Ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Parlament Europejski w drodze otwartego głosowania.

Program „Europejskich Stolic Kultury” ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Korzyścią ma być wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka.

Miasta, które zostają stolicami otrzymają po 1,5 milionów euro od Unii Europejskiej na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogła ona przyciągnąć międzynarodową publiczność.

Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku, zostały wyróżnione tym tytułem.

W 2029 roku tytuł otrzymają dwa miasta: po jednym z Polski i Szwecji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie