Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanie uczcili pamięć żołnierzy 2 Pułku PAL w Kielcach w 95 rocznicę jego powstania (zdjęcia)

Lid
Aleksander Piekarski
O znaczeniu i tradycji związanej ze stacjonującym w Kielcach 2 Pułkiem Artylerii Lekkiej Legionów w 95 rocznicę jego powstania mówiono na spotkaniu na Wzgórzu Zamkowym…
95 lat 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielca

95 lat 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach

Kierująca Stowarzyszeniem Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach Danuta Żbikowska, córka adiutanta pułku, porucznika Tadeusza Rojka ze wzruszeniem witała obecnych. - Spotkanie w tym miejscu, gdzie w czasie wojny więziono i torturowano mojego ojca ma dla mnie szczególna wymowę - mówiła. - Pod murami więzienia spędzałyśmy z mamą całe dni wypatrując znaku życia od ojca, w przeżyciu pomagali nam kielczanie, ojciec nikogo nie wydał.

To pani Danuta była inicjatorką założenia w 2009 roku Stowarzyszenia Sympatyków i Rodzin 2 PAL. - Niestety, jest nas coraz mniej, w tym roku zmarła Barbara Modrzejewska, córka pułkownika. 12 czerwca w dniu święta pułku jego córka Bożena Walter odsłoni na stadionie pamiątkowy obelisk ku czci żołnierzy 2 Pułku PAL.
O losach pułku i jego żołnierzy mówił dr Tomasz Domański z IPN podkreślając męstwo, ale także znaczenie ich obecności w mieście. W koszarach pod Telegrafem a potem na Stadionie stacjonowało 650 żołnierzy w tym 40 oficerów, w wojsku służyło także 500 koni. - Wojsko prowadziło wykłady kulturalno-oświatowe, w świetlicy dostępna była prasa, żołnierze dostawali bilety do kieleckich kin.

Wojskowy Klub Sportowy mógł się pochwalić działalnością w różnych dziedzinach od piłki nożnej, przez tenis, boks, lekkoatletykę po narciarstwo. Żołnierze brali udział w bardzo wielu imprezach, opiekowali się uczniami szkoły na Baranówku. Harcerzami. W czasie święta pułku odbywały się spotkania, zawody hippiczne, bieg myśliwski, bale. W 1933 roku na jubileusz 15-lecia pobytu pułku w Kielcach przyjechał prezydent Ignacy Mościcki, 4 lata później sztandar pułkowi wręczał marszałek Rydz- Śmigły. W czasie wojny obronnej 1939 roku nasi żołnierze walczyli w ramach Armii Łódź, po kapitulacji twierdzy Modlin niektórzy tak jak por. Rojek wrócili do domu i po przesłuchaniach w gestapo końca wojny doczekali w obozach. Inni zginęli zamordowani w Katyniu i Charkowie, zostali rozstrzelani w masowych egzekucjach.

- Przywracanie pamięci o nich i pułkach stacjonujących w Kielcach, mieście, które nazywa się Miastem legionów jest naszym obowiązkiem - podkreślał Domański.

Uroczyste obchody 95-lecia 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach odbyły się dzięki współpracy wielu osób, Ośrodek Myśli Patriotycznej zaprosił na wernisaż wystawy Marka Judyckiego - rysunki prezentują żołnierzy polskich od XVIII do XX wieku. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie liceum im. Norwida z Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie