Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanin chce przeniesienia tablicy na ścianę dzwonnicy katedry. Ale taka operacja byłaby dość kosztowna

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Płyta poświęcona Tadeuszowi Kościuszce dziś znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, kilkanaście metrów od ulicy Kapitulnej w Kielcach.
Płyta poświęcona Tadeuszowi Kościuszce dziś znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, kilkanaście metrów od ulicy Kapitulnej w Kielcach. Gabriel Przybylski
Kilka pism, pół roku próśb i żadnego skutku. Bogdan Eubich z Kielc domaga się od różnych instytucji w mieście, by przyczyniły się do przeniesienia tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce ze Wzgórza Zamkowego na ścianę katedralnej dzwonnicy, gdzie było jej pierwotne miejsce. Ale nikt specjalnie nie jest tym zainteresowany.

Tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce została ufundowana przez mieszkańców Kielc w 1917 roku na stulecie śmierci Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Wmurowano ją w ścianę katedralnej dzwonnicy. II wojna światowa i niemiecki okupant sprawiły, że została z niej zdjęta, a po wielu latach umieszczona na Wzgórzu Zamkowym. Dziś znajduje się kilkanaście metrów od ulicy Kapitulnej.

- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo bym chciał, żeby z tej okazji tablica powróciła na swoje miejsce, a jej ponowne odsłonięcie na ścianie dzwonnicy nastąpiło 11 listopada – mówi pan Bogdan.

Bogdan Eubich chciałby, aby tablica została wmurowana w ścianę dzwonnicy kieleckiej katedry jeszcze w tym roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę
Bogdan Eubich chciałby, aby tablica została wmurowana w ścianę dzwonnicy kieleckiej katedry jeszcze w tym roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gabriel Przybylski

W tym celu od początku roku śle pisma do różnych instytucji. Zaczął w styczniu od prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, który odpisał, że ratusz nie jest władny dokonać przeniesienia obiektu. Potem byli wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, a następnie – na wniosek parlamentarzysty – proboszcz Parafii Katedralnej w Kielcach ksiądz Adam Kędzierski. Ostatnią osobą, do której Bogdan Eubich wystosował pismo, jest Anna Żak-Stobiecka, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach.

- Sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje. Chodzi o dwa obiekty, czyli i o tablicę, i o dzwonnicę. Oba muszą przejść ekspertyzę przez osoby zajmujące się budownictwem oraz zabytkami. Ale żeby do takiej ekspertyzy doszło, wpierw musi na to zezwolić zarządca obiektu, a bazyliką administruje Parafia Katedralna – mówi Anna Żak-Stobiecka.

Jak się okazuje, wszystko zależy od owej parafii. To ona musi wystosować wniosek do konserwatora, iż ma zamiar przywrócić tablicę na ścianę dzwonnicy, a także wyniki przeprowadzonej we własnym zakresie ekspertyzy. Po to, by konserwator miał podstawę do ocenienia, czy wmurowanie płaskorzeźby w ścianę dzwonnicy nie będzie dużą ingerencją w zabytkowy charakter katedry.

Tymczasem w odpowiedzi na pismo senatora Słonia ksiądz Adam Kędzierski zaznacza między innymi, że „(…) możliwość przeniesienia owej tablicy jest możliwa tylko i wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora do spraw budownictwa sakralnego i kościelnego księdza Pawła Tkaczyka i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz mojej jako gospodarza tegoż obiektu. Według mojej wiedzy, powyższe opinie są negatywne (…)”.

- Ale my żadnej opinii w tej sprawie nie wydaliśmy, zaś ksiądz Adam Kędzierski swoją opinią się z nami nie podzielił – dziwi się Anna Stobiecka-Żak, gdy przytaczamy jej treść pisma. Dalej czytamy w nim, iż duchowny nie wnosi sprzeciwu wobec całej inicjatywy, ale zaznacza, że „(…) ewentualne przeniesienia mogłoby odbyć się jedynie wtedy, gdy inicjatorzy zobowiążą się do pokrycia wszelkich kosztów (…)”.

- Nie ma się temu co dziwić. To by była dość kosztowna operacja. Tablica jest przecież sklejona i wpierw należałoby ocenić, czy da się ją bez szwanku przenieść. Z tego co się orientuję, tu byłby problem. Ale jeśli parafii udałoby się porozumieć z inicjatorem i wysłałaby do nas pismo z ekspertyzą, wówczas byśmy się nad sprawą pochylili – kończy Anna Żak-Stobiecka.

Tablica
Płytę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce ufundowali mieszkańcy Kielc. W ten sposób uczcili 100. rocznicę śmierci Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Oryginalnym miejscem znajdowania się wykonanej przez Wincentego Skuczyńskiego płaskorzeźby była ściana dzwonnicy katedralnej – to tam ją wmurowano i 21 października 1917 roku odsłonięto. Co ciekawe, po raz drugi, bo pierwsze odsłonięcie – 15 października – zostało zakłócone przez manifestujących członków Polskiej Partii Socjalistycznej.

W trakcie II wojny światowej Niemcy zniszczyli płytę, a jej szczątki ukryto w przykatedralnych podziemiach. W 1966 roku ją odnaleziono, a cztery lata później poddano rekonstrukcji. Ponieważ wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się na ponowne jej umieszczenie na ścianie dzwonnicy, położono ją na Wzgórzu Zamkowym w formie mało widocznego sarkofagu. W 1982 roku położenie płyty zmieniono na pionowe, po uprzednim umieszczeniu jej w kamiennym postumencie. Uroczystego odsłonięcia dokonano 3 maja 1983 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie