Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!

  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!
  Paweł Janyst z Kielc z nominacją do prestiżowych Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2019! Aktor jest w składzie wykonawców tworzących album "Widma" z kompozycjami Stanisława Moniuszki. Płyta otrzymała nominację w kategorii Muzyka Poważna.
  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!
  "Widma" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Narodowego Forum Muzyki i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka nominowano do Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna - Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa.

  Wśród wykonawców są także Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Mariusz Bonaszewski i kielczanin Paweł Janyst.

  Paweł jest aktorem, który grał rolę w spektaklu z tekstem II części Dziadów Adama Mickiewicza z muzyką "Widm" Stanisława Moniuszki. Sztukę rejestrowano i emitowano na TVP Kultura. Jego recytacja z widowiska znajduje się na nominowanym albumie. - Mówiłem kwestie Guślarza, który prowadził cały "rytuał", chór zaś stanowił komentarz do zdarzeń zapisanych w dramacie - tłumaczy Paweł Janyst i dodaje, że często współpracuje z reżyserem widowiska, Pawłem Passinim. Mają za sobą już osiem premier sztuk w różnych miastach Polski. Jedną z ostatnich był spektakl "Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Ludowym w Krakowie, w którym Paweł wciela się w rolę Wolanda.

  - Moje nazwisko przy nominacji do Fryderyka było dużym zaskoczeniem, ale też ogromną radością. Płyta, jak i samo przedstawienie to wyjątkowe przedsięwzięcie, które zdecydowanie zasługuje na takie wyróżnienie - mówi Paweł.

  Paweł Janyst obecnie swoją karierę rozwija poza regionem świętokrzyskim, jednak jest mocno związany z Kielcami. Tu się urodził, mieszkał, wychował i zainteresował się aktorstwem. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, grał w Teatrze Zbożowym prowadzonym przez Dorotę Anyż w Kielcach.

  Na studia wyjechał do Wrocławia, gdzie ukończył Akademię Sztuk Teatralnych. Grał między innymi w "Kamieniach na szaniec", "Czasie honoru", a obecnie w serialu "Korona królów". W tym roku premiera filmu "Zimna gra" w reżyserii Łukasza Koźmińskiego z międzynarodową obsadą.

  Czytaj także: Virgin Snatch z muzykiem z Sandomierza nominowany do Fryderyka!

  Kiedy gala Fryderyków?

  "Fryderyki" po raz pierwszy zagoszczą w Katowicach. W ramach 25. edycji odbędą się: Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, Gala Muzyki Poważnej, festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne, a także nowość – finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”.

  Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w piątek 9 marca 2019 o godzinie 21 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród. Dla pozostałych - transmisja na żywo na antenie TVN.

  W niedzielę 10 marca, dzień po oficjalnych uroczystościach, w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców, zaś na wtorek, 12 marca, zaplanowano Święto polskiej muzyki poważnej.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda