Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!

  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!
  Paweł Janyst z Kielc z nominacją do prestiżowych Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2019! Aktor jest w składzie wykonawców tworzących album "Widma" z kompozycjami Stanisława Moniuszki. Płyta otrzymała nominację w kategorii Muzyka Poważna.
  Kielczanin Paweł Janyst wśród nominowanych do Fryderyka!
  "Widma" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Narodowego Forum Muzyki i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka nominowano do Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna - Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa.

  Wśród wykonawców są także Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Mariusz Bonaszewski i kielczanin Paweł Janyst.

  Paweł jest aktorem, który grał rolę w spektaklu z tekstem II części Dziadów Adama Mickiewicza z muzyką "Widm" Stanisława Moniuszki. Sztukę rejestrowano i emitowano na TVP Kultura. Jego recytacja z widowiska znajduje się na nominowanym albumie. - Mówiłem kwestie Guślarza, który prowadził cały "rytuał", chór zaś stanowił komentarz do zdarzeń zapisanych w dramacie - tłumaczy Paweł Janyst i dodaje, że często współpracuje z reżyserem widowiska, Pawłem Passinim. Mają za sobą już osiem premier sztuk w różnych miastach Polski. Jedną z ostatnich był spektakl "Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Ludowym w Krakowie, w którym Paweł wciela się w rolę Wolanda.

  - Moje nazwisko przy nominacji do Fryderyka było dużym zaskoczeniem, ale też ogromną radością. Płyta, jak i samo przedstawienie to wyjątkowe przedsięwzięcie, które zdecydowanie zasługuje na takie wyróżnienie - mówi Paweł.

  Paweł Janyst obecnie swoją karierę rozwija poza regionem świętokrzyskim, jednak jest mocno związany z Kielcami. Tu się urodził, mieszkał, wychował i zainteresował się aktorstwem. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, grał w Teatrze Zbożowym prowadzonym przez Dorotę Anyż w Kielcach.

  Na studia wyjechał do Wrocławia, gdzie ukończył Akademię Sztuk Teatralnych. Grał między innymi w "Kamieniach na szaniec", "Czasie honoru", a obecnie w serialu "Korona królów". W tym roku premiera filmu "Zimna gra" w reżyserii Łukasza Koźmińskiego z międzynarodową obsadą.

  Czytaj także: Virgin Snatch z muzykiem z Sandomierza nominowany do Fryderyka!

  Kiedy gala Fryderyków?

  "Fryderyki" po raz pierwszy zagoszczą w Katowicach. W ramach 25. edycji odbędą się: Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, Gala Muzyki Poważnej, festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne, a także nowość – finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”.

  Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w piątek 9 marca 2019 o godzinie 21 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród. Dla pozostałych - transmisja na żywo na antenie TVN.

  W niedzielę 10 marca, dzień po oficjalnych uroczystościach, w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców, zaś na wtorek, 12 marca, zaplanowano Święto polskiej muzyki poważnej.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda