Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleccy gimnazjaliści po egzaminie humanistycznym. Rozprawka sprawiła trudmości

Paulina Baran
Kacper Kowalski i Szymon Wieckowski zapewniali, że się w ogóle nie stresują . Mowa ciała mówiła zupełnie co innego.
Kacper Kowalski i Szymon Wieckowski zapewniali, że się w ogóle nie stresują . Mowa ciała mówiła zupełnie co innego. Dawid Łukasik
W środę ruszył egzamin gimnazjalny 2017. Wczoraj gimnazjaliści pisali część humanistyczną, składającą się z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Zdaniem uczniów kieleckich gimnazjów egzamin nie był bardzo trudny, a większość z nich liczyła na charakterystykę niż rozprawkę.

Najpierw gimnazjaliści pisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie pierwszego arkusza mieli godzinę. Potem mierzyli się z testem z języka polskiego, na którego rozwiązanie również mieli 90 minut.

W środę tuż przed egzaminem odwiedziliśmy uczniów Gimnazjum numer 23 w Kielcach. Przed wejściem na salę gimnastyczną byli nieco zestresowani ale też pełni wiary w swoje możliwości.
- Nie denerwuję się, bo jestem dobrze przygotowany - mówił Szymon Więckowski. Jego koleżanka, Julia Węgierek stwierdziła nawet, że nie liczy na żadną konkretną lekturę, bo jest przekonana, że każdą zna bardzo dobrze.

Jak stwierdzili uczniowie z Gimnazjum numer 3 imienia Janusza Korczaka w Kielcach, gdy ich odwiedziliśmy tuż po drugim teście, do łatwych na pewno się nie zaliczał.

- Co prawda mnie nic w części humanistycznej nie zaskoczyło, jednak rozprawka okazała się ciężka do napisania. Dlaczego? Bo nie wiedziałem, do jakich lektur się odwołać pisząc na temat „Marzenia mają sprawczą moc”. Ostatecznie odwołałem się do „Małego księcia” i „Buszującego w zbożu”, ale pewności nie mam, czy to dobrze. Natomiast zadania zamknięte poszły mi dobrze – oceniał Mikołaj Hajduk z klasy IIIC.

Z kolei w Gimnazjum Integracyjnym numer 4 imienia Jana Karskiego w Kielcach większości uczniom nie przypasowała rozprawka. Nastawiali się na charakterystykę. – Wolałam ją pisać, bo jest moim zdaniem łatwiejsza. Ale z rozprawką poradziłam sobie dobrze. Uważam, że marzenia mają moc sprawczą, bo motywują nas do działań, a dzięki nim mamy określone cele w życiu i to starałam się przekazać i uargumentować – powiedziała Wiktoria Kaczmarek z klasy IIIC.

Z lekkim stresem do egzaminu podszedł Dawid Tomala z klasy IIIB, ale to nie dziwiło, bo jest laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki. – Ale był to taki stresik, który pomógł, a nie paraliżujący. Myślę, że część humanistyczna poszła mi dobrze. Niektóre z poleceń w części zamkniętej egzaminu były co prawda podchwytliwe i ciężko było się zdecydować na jedną z dwóch odpowiedzi, które wydawały się poprawne, ale to były wyjątki. Ucieszyłem się ze względu na rozprawkę, bo na nią byłem przygotowany. Jestem zadowolony z tego, jak ją napisałem. W czwartek część matematyczno-przyrodnicza, która nie powinna być dla mnie wielkim wyzwaniem. Na pewno większym będzie język angielski w piątek – podsumował Dawid Tomala.

W czwartek uczniowie trzecich klas gimnazjów będą pisać test matematyczno-przyrodniczy. Najpierw zmierzą się z częścią przyrodniczą, a następnie z matematyczną. W piątek zakończą egzaminy gimnazjalne testem z języka obcego. Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, najwięcej uczniów będzie pisać test z języka angielskiego. Wyniki wszystkich egzaminów poznamy w czerwcu.

CZYTAJ TEŻ:
Egzamin gimnazjalny 2017 [HISTORIA, POLSKI WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie