Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleccy kelnerzy obchodzili I Światowy Dzień Kelnera

/ps/
Michał Kmiecik z restauracji Monte Carlo w zawodzie kelnera pracuje 12 lat.
Michał Kmiecik z restauracji Monte Carlo w zawodzie kelnera pracuje 12 lat. D. Łukasik
Muszą być profesjonalni, uśmiechnięci, pogodni, serdeczni, znać podstawy gastronomii i sprawiać, by goście czuli się dopieszczani - zapytaliśmy kieleckich kelnerów, bez jakich cech nie mogliby pracować w tym zawodzie.

Standardy obsługi kelnerskiej - według Grzegorza Górnika, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Kelnerów:

Standardy obsługi kelnerskiej - według Grzegorza Górnika, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Kelnerów:

Powitanie przy wejściu, pytanie o strefę (palący/niepalący), zaprowadzenie do stołu i sadzanie gościa (odsunięcie krzesła), propozycja aperitifu, podanie kart menu (wraz z kartą win), podanie pieczywa i masła (czekadełko), przyjęcie zamówienia, nakrycie stołu z zachowaniem kolejności potraw wg przyjętego zamówienia, serwis dań (kolejność dzieci , panie ,panowie), rozłożenie serwetek na kolanach gości, podanie przekąski zimnej, podanie przekąski gorącej, podanie zupy, przerywnik (np. sorbet), podanie wina do dania głównego, podanie dania głównego, sprzątanie po daniu głównym, ponowne podanie menu (propozycja podania deseru), sprzątnięcie po deserze, zapytanie o kawę, herbatę, koniak, digestive; podanie rachunku (skórzane etui, długopis, pożegnanie gościa)

25 marca kelnerzy obchodzili I Światowy Dzień Kelnera.

Zawód kelnera nie należy do najłatwiejszych. Jak zauważył Grzegorz Górnik, założyciel Akademii Kelnerskiej w Puławach i Prezes Krajowego Stowarzyszenia Kelnerów "Obsługa to sztuka, a kelner to aktor."

Przyciągają klientów
Oprócz smacznej kuchni, to właśnie zachowanie kelnerów oraz ich znajomość obsługi kelnerskiej przyciąga klientów. - Gości trzeba witać uśmiechem i podchodzić do nich z serdecznością. Po prostu muszą się czuć dopieszczani - opowiada Michał Kmiecik, kelner z restauracji Monte Carlo w Kielcach, który w tym zawodzie pracuje od 12 lat. - Przyznaję, że o dniu kelnera dowiedziałem się przypadkiem, ale zdążyłem trochę poświętować z kolegami z branży.

Łukasz Pacak, kelner z restauracji Castor w Kielcach twierdzi, że nie można być kelnerem nie znając co najmniej podstaw kulinarnych. W jego czteroletnim doświadczeniu w pracy nie brakuje ciekawych wydarzeń i sytuacji. Nieśmiało przyznaje, że kelnerom zdarza się być adorowanym przez klientki.

Niewiele kelnerek
Zdecydowanie większość restauracji w Kielcach ma obsługę kelnerską męską. Zdarzają się oczywiście restauracje zatrudniające kelnerki, ale jest ich sporo mniej. Rzadziej można znaleźć także restauracje, w których jako kelnerzy pracują razem i kobiety i mężczyźni. - Mężczyźni mają po prostu do tego zawodu powołanie. Kobiety tę pracę traktują raczej dorywczo i przejściowo i kelnerkami często są studentki - tłumaczy Anna Soter, kelnerka z kieleckiej Venezji. - Na pewno trzeba lubić ten zawód, bo ma się w nim do czynienia z różnymi ludźmi i nie zawsze jest przyjemnie. Dlatego w takich sytuacjach ratuje nas spokój i profesjonalizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie