reklama

Kieleccy radni dali 700 tysięcy złotych na wymianę murawy

Agata KowalczykZaktualizowano 
archiwum
Na specjalnie zwołanej sesji w czwartek radni zgodzili się przekazać 700 tysięcy złotych na wymianę murawy na stadionie Korony Kielce przy ulicy Ściegiennego. Władze Kielc zamierzają wystąpić do Polskiego Związku Piłki Nożnej o zmianę terminarza rozgrywek, ponieważ mecze w lutym i grudniu, czyli w zimie uniemożliwiają utrzymanie murawy.

Na specjalnie zwołanej sesji w czwartek radni zgodzili się przekazać 700 tysięcy złotych na wymianę murawy na stadionie Korony Kielce przy ulicy Ściegiennego. Władze Kielc zamierzają wystąpić do Polskiego Związku Piłki Nożnej o zmianę terminarza rozgrywek, ponieważ mecze w lutym i grudniu, czyli w zimie uniemożliwiają utrzymanie murawy.

Murawa nie sprosta wymogom

- Murawa Korony nie jest w stanie sprostać wymogom, które nas czekają. Myślę o dokończeniu rozgrywek Ekstraklasy i meczach związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej do lat 21, które odbędą się w Kielcach. Czy nasza murawa znajduje się w szczególnej sytuacji ? Ma 11 lat, jest najstarszą murawą w Polsce. Przez 8 lat wytrzymywała. W ostatnich latach dokonano 3 wymian darni. Powody jej zniszczenia są dwa, długi okres użytkowania i zmiana trybu rozgrywek. Wcześniej mecze rozpoczynały się w marcu, teraz są w lutym, czyli w środku zimy, a trwają do grudnia. W naszym klimacie, aby trawa mogła się zregenerować potrzebna jest przerwa w meczach od listopada do marca - wyjaśnił radnym zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut. - Jak często zmienia się murawy? Ajax Amsterdam robi to 4-7 razy w roku, na Wembley raz w roku, a Kielce w ciągu 11 lat 4 razy.

Dodał, że na żywot boiska ma wpływ także obciążenie.- Jeśli czas użytkowania przekracza 4 godziny tygodniowo, okres żywotności się skraca. Płyta główna boiska musi być poddana renowacji i trzeba ją odciążyć - tłumaczył. - Mogą odbywać się na niej tylko mecze. Aby to osiągnąć, treningi muszą być prowadzone na boisku treningowym, ale o tej porze roku jest ono zmrożone. Musimy konieczne zrobić podgrzewaną płytę.

Piłka jest letnią dyscypliną

Spełnienie kolejnego warunku niezbędnego do utrzymania murawy w dobrej formie należy do Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Piłka nożna jest letnią dyscypliną, a u nas rozgrywki są zimą - dodał. -Będziemy pisać do Ekstraklasy, aby zmienić terminarz.

Radni mieli wiele wątpliwości po wysłuchaniu argumentów prezydenta. - W ubiegłym roku została wymieniona murawa za 400 tysięcy złotych. W dokumentach widzę nieścisłości. Nie wiadomo, co zostało wymienione. Wykonawca murawy udzielił 12-miesięcznej gwarancji i w tym czasie miał pełnić nadzór nad pielęgnacją trawy. Ten czas jeszcze nie minął - przypomniała radna Agata Wojda (Platforma Obywatelska). - Czy ktoś zawinił w pielęgnacji?

- Każdy klub ma specjalistę od murawy. Nasi pracownicy ich naśladują, jeżdżą na szkolenia. Mamy konsultanta, który przyjeżdża i udziela nam rad. Dysponujemy odpowiednim sprzętem - tłumaczył prezydent Sygut. - Ale przede wszystkim trzeba odciążyć boisko i zrezygnować z treningów na nim. Dlaczego wcześniej tego nie zrobiono? Niestety, do tej pory pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ze strachu udostępniali płytę stadionu na treningi, bo słyszeli takie argumenty: jak nas nie wpuścicie to powiemy, że mecz przegraliśmy przez was - mówił prezydent. - W ubiegłym roku mieliśmy nóż na gardle. Mieliśmy 5 dni na wymianę murawy, w tym czasie mogliśmy wymienić tylko część warstwy wegetacyjnej, 5 cm, a nie 12 cm. Teraz będzie 12 centymetrów.

Potrzebna reforma rozgrywek

- To wina UEFA, która myśli tylko, jak zarobić pieniądze, a nie o kibicach czy murawie. Potrzebna jest reforma rozgrywek. Mecze zamiast w zimie, powinny się odbywać w lecie. Jest to lepsze rozwiązanie z perspektywy kibica. Nic przyjemnego siedzieć opatulonym w 20 warstw i dopingować - dodał radny Krzysztof Adamczyk.

Radny Robert Siejka zauważył, że władze Kielc winią klimat, UEFA, trenerów, a problem może jest gdzie indziej - System rozgrywek jest taki od kilku lat. Może problem jest w tym, że w ubiegłym roku wykonano prowizoryczną wymianę murawy. Klimat w całej Polsce jest podobny. Czy w innych miastach też jest planowana wymiana murawy - pytał radny Robert Siejka.

Inni też mają problem

- W Poznaniu wymieniano murawę 3 razy w jednym sezonie i ciągle mieli problem. W Białymstoku też chcą zrobić to, co my. Legia wydaje kolosalne pieniądze na murawę - wyjaśniał prezydent Sygut. - A co do klimatu, to w Kielcach jest o 2 stopnie zimniej niż w innych miastach i to ma też wpływ na stan murawy. W Hiszpanii, Anglii, Holandii, a nawet Niemczech zima jest zupełnie inna niż u nas. I większość klubów w Polsce i Europie ma podgrzewane boiska treningowe. A UEFA to wszystko nie interesuje.

Radni zgodzili się przekazać pieniądze na wymianę murawy. 18 było „za”, a 4 „przeciw“ (Joanna Grzela, Agata Wojda, Katarzyna Zapała i Marcin Chłodnicki).

Prace zostaną wykonane między 3 a 15 marca, bo tylko wtedy jest tak długa przerwa między meczami.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek

Powiem tak to jakaś masakra że na ostatnim semestrze zmuszono nas do przenosin do innej szkoły! Dobrze że całą grupą przepisaliśmy się do cosinusa bo przynajmniej mamy możliwość skończenia szkoły. To jest jakiś cyrk że dowiaduje się o zmaknęciu mojej szkoły z facebooka a nie od pracownic sekretariatu szkoły

 

s
sygitoyo

stopa zwrotu tej inwestycji

Lubawski i Radni

dostaniemy jakieś dane?

PODATNICY

G
Gość
W dniu 24.02.2017 o 18:05, Gość napisał:

Nie siej tu wrogiej propagandy, chyba się zbytnio w młodości nasłuchałeś WOLNEJ EUROPY. Lubawski jest wspaniałym prezydentem. Zrobił dla Kielc więcej niż Jego poprzednicy razem wzięci. Dlatego przejdzie do historii i już teraz zasługuje na to by postawić Mu pomnik lub nazwać jego imieniem jedna z głównych ulic w Kielcach. Podobnie jak król Kazimierz Wielki Polskę, zastał Kielce drewniane i zaściankowe a zostawi niemal metropolią z piękna i efektowna zabudowa, której pozazdrościć mogą o wiele większe miasta. I za to wszyscy Kielczanie Go kochają.Jeśłi chodzi o lotnisko, którego plany budowy niesłusznie przypisuje się wyłącznie W.L. to proszę zacytować choćby jedna negatywna wypowiedź w tej sprawie, któregokolwiek z obecnych kandydatów na stanowisko prezydenta Kielc, lub któregokolwiek prominentnego przedstawiciela partii opozycyjnych.

co ty człowieku palisz że tak bredzisz ??? nawet na wiejskiej w wawie nie mają takiego odlotu jak ty !!!

s
sygitoyo

700 000

z Senegalu

od inwestora

Nie ?

Coś się zmieniło ?

G
Gość
W dniu 23.02.2017 o 20:15, ??? napisał:

Plus Obice 30 mln.I konieczność spłaty od 2020 czyli za trzy lata ponad 30 mln.odsetek rocznie.Czyli ok.160 mln.w ciągu pięciu lat.Samych odsetek.Czy wreszcie Radni mogliby nam powiedzieć z czego to miasto to spłaci?Bo na razie tylko ochoczo przyklepują kolejne kredyty.Miasto się wyludnia i starzeje,firmy padają,lokale pustoszeją.

Nie siej tu wrogiej propagandy, chyba się zbytnio w młodości nasłuchałeś WOLNEJ EUROPY. Lubawski jest wspaniałym prezydentem. Zrobił dla Kielc więcej niż Jego poprzednicy razem wzięci. Dlatego przejdzie do historii i już teraz zasługuje na to by postawić Mu pomnik lub nazwać jego imieniem jedna z głównych ulic w Kielcach. Podobnie jak król Kazimierz Wielki Polskę, zastał Kielce drewniane i zaściankowe a zostawi niemal metropolią z piękna i efektowna zabudowa, której pozazdrościć mogą o wiele większe miasta. I za to wszyscy Kielczanie Go kochają.

Jeśłi chodzi o lotnisko, którego plany budowy niesłusznie przypisuje się wyłącznie W.L. to proszę zacytować choćby jedna negatywna wypowiedź w tej sprawie, któregokolwiek z obecnych kandydatów na stanowisko prezydenta Kielc, lub któregokolwiek prominentnego przedstawiciela partii opozycyjnych.

G
Gość
W dniu 24.02.2017 o 10:08, ??? napisał:

Przestań pieprzyc te głupoty.

Jak ci sie demokracja nie podoba to wal sie!

M
Mieszkaniec

To są jakieś jaja !! Tak? 1 kwietnia czy co?  Hehe   jeśli to prawda jest to żenujące. Co oni robią z naszymi pieniędzmi? Nie chcę przeklinać ale kilka słów mi się ciśnie na usta. Kielce miasto bankrut na pożyczkach a oni dają kasę - pewnie z pożyczki. Kiedy to się skończy. Szanowna rado panie prezydencie mieszkam w Kielcach od urodzenia 40 lat. Proszę o dofinansowanie do budowy  mojego domu i na nowy samochód z kasy miasta. Potrzebuję jakieś 200 może 220 tys. Myślę że nie będzie problemu 700 tu 200 tam. Będę na mojej dużej działce organizował imprezy , grilowanie dla wybranych mieszkaców naszego miasta. Czasem tylko poproszę o dofinansowanioe hmm raz na rok na nowy trawnik. Czy ktoś może skontrolować ich poczynania?

c
cvwewe

Sretru będzie w grand hotelu, zapraszamy przeciwników

???
W dniu 24.02.2017 o 08:49, MŁODY DEMOKRATA napisał:

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI  organizuje czarny marsz dla KIELC!Swoją obecność w całym komplecie zapowiedziała już pewna zasłużona dla demokracji i znamienita rodzina z miejscowości O.

Przestań pieprzyc te głupoty.

G
Gość
W dniu 23.02.2017 o 23:12, www napisał:

Pośle Lipiec, może zajmiesz się tą sprawą?

Nleży zwrócić uwagę i zapamiętać sobie, że w tej sprawie intensywnie milczy również pewien biznesmen znany w Kielcach z tego, że jest "bezpartyjny i niezależny" oraz znany z ciętego języka opozycyjny radny-dyrektor kieleckiego przybytku kultury.(jak głosował?)

W
Wąsaty Janusz Katolik

CIEKAWE,  CZY JAK IDĘ DO KINA NA MÓJ ULUBIONY FILM O SMOLEŃSKU - TO TEŻ MIASTO TAK CHĘTNIE DOPŁACA DO MOJEGO BILETU JAK DO TRAWY???

M
MŁODY DEMOKRATA
W dniu 23.02.2017 o 20:15, ??? napisał:

Plus Obice 30 mln.I konieczność spłaty od 2020 czyli za trzy lata ponad 30 mln.odsetek rocznie.Czyli ok.160 mln.w ciągu pięciu lat.Samych odsetek.Czy wreszcie Radni mogliby nam powiedzieć z czego to miasto to spłaci?Bo na razie tylko ochoczo przyklepują kolejne kredyty.Miasto się wyludnia i starzeje,firmy padają,lokale pustoszeją.

KOMITET OBRONY DEMOKRACJI  organizuje czarny marsz dla KIELC!

Swoją obecność w całym komplecie zapowiedziała już pewna zasłużona dla demokracji i znamienita rodzina z miejscowości O.

M
MŁODY DEMOKRATA
W dniu 23.02.2017 o 23:12, www napisał:

Pośle Lipiec, może zajmiesz się tą sprawą?

I prześwietna Pani poseł Krupka!

Ale nie traćmy nadziei!

Za kilka dni zaszczyci Kielce swą obecnością Ryszard Petru i Pan Rzepliński z Mateuszem Kijowskim.

Oj będzie się działo, będzie...

G
Gość

ale szybko dodali nowe artykuły w sporcie by z pierwszej strony spadł artykuł o wymianie murawy na kartoflisku

w
www

Pośle Lipiec, może zajmiesz się tą sprawą?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3